Losowe wpisy

Czy stracimy ważnego partnera handlowego?

Jeśli okaże się, że Brytyjczycy zdecydują o opuszczeniu Unii Europejskiej Polska może stracić bardzo ważnego partnera handlowego. Również miałoby to negatywny wpływ na kurs funta. Czy tak rzeczywiście będzie przekonamy Read more

W świat z Ekantor.pl #4: Drogie życie w Kostaryce i Panamie

Kostaryka i Panama to kraje, które mogą okazać się sporym obciążeniem dla portfela każdego turysty. Jest jednak sposób by zwiedzić je i nie stracić wszystkich pieniędzy. Jaki? Dowiecie się tego Read more

Kurs euro – czas na spadek?


Patrząc na to, co w ostatnich tygodniach dzieje się na rynku walutowym, można odnieść wrażenie, że nic nie jest w stanie popsuć nastrojów wokół euro. Ale czy na pewno?

 

Wspólna waluta zyskuje na wartości. Średni kurs euro umocnił się do 1,22 USD, osiągając najwyższą wartość od trzech lat. Dolarowi nie są w stanie pomóc ani kolejne podwyżki stóp procentowych, ani wielka reforma podatkowa Donalda Trumpa, ani dane na temat gospodarki USA. Aprecjacja euro może jednak zostać zablokowana, a źródła tej blokady należy szukać na starym kontynencie.

 

Strażnik “słabego” euro?

Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego

Tam bowiem znajduje się jeden z największych strażników słabego kursu euro. Mowa o Mario Draghim – prezesie Europejskiego Banku Centralnego, który w nadchodzących miesiącach będzie miał możliwość wywołać sporo zamieszania na rynku walutowym. Zresztą podobnie było w roku poprzednim. Rynek zastanawiał się wówczas, kiedy centralny bank zdecyduje się poinformować o przyszłości programu QE. A poinformować musiał. Inaczej skup aktywów wygasłby wraz końcem 2017, a raczej nikt nie spodziewał się by miało to nastąpić w sposób aż tak gwałtowny. 26 października “Super Draghi” uciął spekulacje na ten temat komunikatem o zredukowaniu programu do 30 mld euro, przy równoczesnym przedłużeniu do września 2018. Okazało się, że to jednak nie koniec. Na początku 2018 uwagę inwestorów przykuły minutki ECB, które przez rynek zostały odebrane jako “jastrzębie” i podsyciły oczekiwania, co do wygaśnięcia luzowania ilościowego. Na reakcję po stronie euro nie trzeba było długo czekać. Właściwie widoczna jest ona do dziś. Obrazuje to wykres EUR/USD.

 

Kurs EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar, kurs euro, wykres euro

Kurs euro wykres od dnia 01.12-2017 do dnia 16.01.2018, źródło: bankier.pl


Kurs euro – prognozy

Czy jednak reakcja ta nie jest przesadzona? Z tyłu głowy wciąż uporczywie trzyma się myśl, że Mario Draghi – to ten, który lubi politykę niskich stóp procentowych, a swoim przekazem niejednokrotnie osłabiał euro. Tak może być i tym razem. Choć według minutek, ECB szykuje się na przetasowanie narzędzi polityki pieniężnej już na początku roku. Nie można jednak wykluczyć, że prezes banku będzie o tym informował w sposób stonowany, tak jak to miał w zwyczaju do tej pory. Draghi udowodnił już jak doskonale potrafi władać “gołębią” retoryką, a to z kolei może doprowadzić do korekty.

 

 

To będzie dobry moment dla wykorzystania przez dolara. W końcu amerykańska waluta ma solidne podstawy do tego by rosnąć – choć trudno jej wykorzystać ich potencjał na fali poprawy nastrojów. 

Jesteś ciekaw od czego zależy kurs dolara? Przeczytaj Ile kosztuje dolar

Kursy walut kantor – kurs euro wymiana – eur pln

Wzrost kursu euro, to również stabilizacja pozycji złotego. Póki EUR/USD pozostaje mocny, sytuacja polskiej waluty nie powinna ulec diametralnej zmianie. W obrębie pary EUR/PLN kurs oscyluje wokół średniej wartości 4,17.

Kurs euro wykres

 
 
Sprzedaż
 
Kupno

 

Kurs sprzedaży euro i kurs kupna euro w Ekantor.pl z ostatnich 30 dni

Więcej na temat notowań euro znajdziesz w artykule Po ile euro?

 

Na chwilę obecną euro traci na wartości, co po części jest to związane z ostatnimi wzrostami, a po części z niepewną sytuacją w niemieckiej polityce. Oddziaływanie tego czynnika na kurs euro jest jednak ograniczone i w nadchodzących dniach uwaga skupiać się będzie głównie na możliwościach banków centralnych. Najbliższe posiedzenie ECB zaplanowane jest na 25 stycznia.

 

 

 

 


16.01.2018 13:32
Udostępnij:


Tagi: , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000