Leone – waluta Sierra Leone

Sierra Leone SLL leone

Leone jest jednostką walutową obowiązującą na obszarze Sierra Leone. Jedna jednostka leone równa jest 100 centom. Waluta oznaczana jest międzynarodowym kodem SLL.

Historia waluty w Sierra Leone

Leone stało się oficjalną walutą Sierra Leone w 1964 roku, po tym jak rząd postanowił zastąpić brytyjskiego funta afrykańskiego. Zostały wówczas wydane półcentówki oraz monety o nominałach 1, 5, 10, 20 centów. Znajdował się na nich wizerunek Miltona Margaia, sierraleońskiego polityka i lekarza, a przede wszystkim głównego ministra rządu autonomicznego od 1954 oraz pierwszego premiera niepodległego Sierra Leone. Kiedy w 1996 roku zakończył się okres inflacji, wydano nowe monety o wartości 10, 50 i 100 leone. W 2004 roku wprowadzono również monety 500 leone. W 2010 roku oficjalny państwowy Bank Sierra Leone, wprowadził na rynek znacznie wygodniejsze banknoty o nominałach 10,000, 5,000, 2,000 i 1,000 leone.

Banknoty w Sierra Leone

Obowiązujące obecnie banknoty są nieco mniejsze od poprzednich serii, a także znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i trudniejsze do podrobienia. Monety wciąż pozostają w użyciu, jednak ze względu na ich niską wartość są znacznie mniej powszechne. Na awersach banknotów znajdują się podobizny istotnych dla historii Sierra Leone postaci. Należą do nich strateg wojenny Bai Bureh, dziennikarz i polityk I. T. A. Wallace-Johnson czy rewolucjonista Joseph Cinqué. Na rewersach natomiast zamieszczono motywy związane z architekturą, geografią i rozwojem kraju, np. budynek Banku Sierra Leone czy słynne jedwabiste bawełniane drzewo.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 09.10.2017,  00:00