KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Ciekawostki o pieniądzach

6 ciekawostek o pieniądzach, o których możesz nie wiedzieć

Kto je posiada odkłada do skarbonki, a kto ich nie ma - nazywany jest bankrutem. Możemy je pobierać z bankomatu, ale nie drukować, bo to może skończyć się surową karą ... Czytaj całość
kursy walut, analiza finansowa, komentarze walutowe

Czym jest średni kurs NBP?

Osoby często wyjeżdżające za zagranicę lub utrzymujące aktywne kontakty handlowe z przedsiębiorstwami spoza rynku krajowego potrzebują regularnej informacji o kursie walutowym. Jednym z jej najlepszych źródeł są publikowane przez banki ... Czytaj całość

Leone – waluta Sierra Leone


Sierra Leone SLL leone

Leone jest jednostką walutową obowiązującą na obszarze Sierra Leone. Jedna jednostka leone równa jest 100 centom. Waluta oznaczana jest międzynarodowym kodem SLL.

Historia waluty w Sierra Leone

Leone stało się oficjalną walutą Sierra Leone w 1964 roku, po tym jak rząd postanowił zastąpić brytyjskiego funta afrykańskiego. Zostały wówczas wydane półcentówki oraz monety o nominałach 1, 5, 10, 20 centów. Znajdował się na nich wizerunek Miltona Margaia, sierraleońskiego polityka i lekarza, a przede wszystkim głównego ministra rządu autonomicznego od 1954 oraz pierwszego premiera niepodległego Sierra Leone. Kiedy w 1996 roku zakończył się okres inflacji, wydano nowe monety o wartości 10, 50 i 100 leone. W 2004 roku wprowadzono również monety 500 leone. W 2010 roku oficjalny państwowy Bank Sierra Leone, wprowadził na rynek znacznie wygodniejsze banknoty o nominałach 10,000, 5,000, 2,000 i 1,000 leone.

Banknoty w Sierra Leone

Obowiązujące obecnie banknoty są nieco mniejsze od poprzednich serii, a także znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i trudniejsze do podrobienia. Monety wciąż pozostają w użyciu, jednak ze względu na ich niską wartość są znacznie mniej powszechne. Na awersach banknotów znajdują się podobizny istotnych dla historii Sierra Leone postaci. Należą do nich strateg wojenny Bai Bureh, dziennikarz i polityk I. T. A. Wallace-Johnson czy rewolucjonista Joseph Cinqué. Na rewersach natomiast zamieszczono motywy związane z architekturą, geografią i rozwojem kraju, np. budynek Banku Sierra Leone czy słynne jedwabiste bawełniane drzewo.


Zobacz inne waluty:


09.10.2017 05:07
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000