KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

kredyt w obcej walucie i ekantor

Ekantory a kredyty walutowe

Czy opłacalne jest zaciągnięcie kredytu walutowego i spłacanie go przy pośrednictwie ekantorów? Rosnące zainteresowanie klientów zarówno tego rodzaju kredytami, jak i ekantorami jednoznacznie wskazuje że tak. Dowiedzcie się dlaczego. Samodzielne Read more
Ekantor.pl kulturalnie, podróże, wyjazdy. Europa, świat, Ekantor.pl

Ekantor.pl kulturalnie – kwiecień 2018

W kwietniu tradycyjnie dominują obchody wiosny, co zazwyczaj wiąże się z szeroko rozumianą degustacją. Można też wybrać się na kawę do Londynu albo skorzystać z ostatniego śniegu w szwajcarskich Alpach. Read more

Lira – waluta Malty (obecnie Euro)


Malta MTL lira

Lira maltańska od 1825 roku do 31 grudnia 2007 roku była podstawową jednostką monetarną obowiązującą na Malcie. Z dniem 1 stycznia 2008 roku została zastąpiona przez euro, funkcjonując jako środek płatniczy do 31 stycznia 2008 roku. Jedna lira maltańska równa była stu centom. Waluta oznaczana jest kodem MTL.

Historia maltańskiej liry

Lira maltańska oznaczana jest symbolem Lm, jednak lokalnie używany był również znak tradycyjny. W języku angielskim określana była mianem funta, ponieważ na wyspach długo korzystano z brytyjskiej waluty. Obowiązywała ona aż do momentu uzyskania przez Maltę zgody na emisję własnych banknotów w 1914 roku. Po odzyskaniu niepodległości w 1964 roku, powołany został Bank Centralny Malty. Pierwsze nowe banknoty zostały wypuszczone w 1971 roku. Od momentu decymalizacji pieniądza, lira maltańska dzielona była na 100 centów i 1000 milów. Ogłoszenie Malty republiką miało miejsce w 1974 roku, a fakt ten odwzorowano na monecie 25-centowej. W 1988 roku zmianie uległ herb państwa, co zmodyfikowało również wygląd awersu monet z rocznika 1991.

Wygląd banknotów

Ostatnią obowiązującą na Malcie serią banknotów była seria piąta. Awers każdego nominału przedstawiał wizerunek trzymającej ster Melity, będącej personifikacją Malty oraz symbolizującej kontrolę nad przeznaczeniem jej ludu. Banknoty różnią się wzorem na rewersie. Dwie liry maltańskie przedstawiają budynki Banku Guratali w Mdinie i w Rabacie na wyspie Gozo. Na banknocie 5Lm zobaczyć można motyw bramy w Mdinie, wieżę Torre dello Standardo oraz fragment maltańskiej Deklaracji Praw. Banknot 10 lir maltańskich ozdobiony jest grafiką z pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z 7 czerwca 1919 w Valletcie. Natomiast banknot o nominale 200 Lm przedstawia wizerunek premiera Malty, Georgea Borga Oliviera, w momencie uzyskania niepodległości w roku 1964.


Zobacz inne waluty:


05.06.2017 02:43
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000