KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Co wpływa na kursy walut?

Co wpływa na zmiany kursów walut?

Kursy walut ulegają ciągłym zmianom. W ciągu dnia te zmiany mogą być praktycznie niezauważalne, ale w skali tygodnia, miesiąca lub kwartału bywają znaczące. Warto jest wiedzieć, co wpływa na zmiany Read more
nawyki finansowe

10 nawyków finansowych, które należy wyrobić przed 30. rokiem życia

Dla jednych 30 lat to doskonały wiek, by żyć w myśl hasła “Carpe diem”, dla innych idealny moment na założenie rodziny, dla jeszcze innych - okres przygód i uczenia się Read more

Lira – waluta Turcji


Turcja TRY lira turecka

Lira turecka jest jednostką monetarną Turcji oraz uznawanego przez nią Cypru Północnego. Jedna lita turecka dzieli się na 100 kuruszy. Waluta oznaczana jest międzynarodowym kodem TRY, a przed 2005 rokiem TRL.

Historia tureckiej waluty

Lira oficjalnie trafiła do tureckiego obiegu w 1844 roku, jednak poprzedzający ją kurus funkcjonował na terenie Imperium Osmańskiego już od 1688 r. Początkowo wartość waluty ustalano w oparciu o bimetalizm, czyli relację wartości metali szlachetnych. Wraz z nadejściem I wojny światowej zrezygnowano z tej praktyki. Jeszcze w latach 30-tych tureckie monety i banknoty opisywane były pismem arabskim, a ostatnia taka seria została wypuszczona na rynek w 1928 roku. W następnych latach waluta opatrzona była już pismem łacińskim oraz wizerunkiem Mustafy Kemala Atatüka, nazywanego często ojcem tureckiego narodu, pierwszego prezydenta Republiki Turcji.

W takiej formie lira przetrwała do 2005 roku, kiedy to z powodu hiperinflacji przeprowadzono denominację. Do użytku wprowadzona została nowa lira turecka. Gigantyczna inflacja w Turcji sprawiła nawet, że lira trafiła do Księgi Rekordów Guinessa jako najbardziej bezwartościowa waluta świata. Nowa lira turecka funkcjonowała do końca 2008 roku, po czym zastąpiono ją zwykłą „lirą” bez przedrostka „nowa”.

Charakterystyka liry tureckiej

Obecnie w obiegu spotkać można banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100 oraz 200 lir. Awers każdego z nich wciąż przyozdobiony jest podobizną M. K. Ataruka. Natomiast na rewersach znajdują się inne osobistości istotne dla tureckiej historii, nauki czy kultury, a także różne kojarzone z nimi atrybuty. Na słynnym banknocie 200 lir widnieje na przykład portret poety Yunusa Emrego, fragment jego utworu oraz symbole zaczerpnięte z twórczości, czyli mauzoleum, gołąb oraz róża.

Tureckie banknoty są bardzo dobrze zabezpieczone przed podrabianiem. Po lewej stronie awersu widnieje znak wodny, natomiast po prawej znajduje się pasek holograficzny. Mniej więcej na środku banknotu zobaczyć można zmieniający kolor zabezpieczający pasek oraz metalowy, wtopiony napis TL z nominałem. Na banknocie znajduje się również oznaczenie cyfrowe wykonane techniką wypukłego druku, pozwalające na rozpoznanie wartości nominału poprzez dotyk. Na rynku funkcjonują także tureckie monety, bite w nominałach 1, 5, 10, 25, 50 kuruszy oraz 1 lira. Na rewersie również znajduje się wizerunek Ataruka, natomiast na awersie data wybicie oraz nominał. Moneta 50 kuruszy dodatkowo przedstawia most nad Bosforem w Stambule.


Zobacz inne waluty:


07.08.2017 06:51
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000