Losowe wpisy

Ksiażki o inwestowaniu

10 książek, które warto znać, gdy myślisz o inwestowaniu

Czytanie książek dotyczących inwestowania przypomina trochę czytanie instrukcji obsługi kombajnu - bez tego uda się zacząć, ale ryzyko awarii jest dużo większe. A że porażka finansowa może mieć poważniejsze konsekwencje, Read more
blog, speedway best pairs 2018, relacja, Ekantor.pl, Ekantor.pl Team

Ekantor.pl Team na Speedway Best Pairs – zobacz relację!

25 marca Ekantor.pl Team zmierzył się na toruńskiej Motoarenie podczas pierwszej rundy cyklu Speedway Best Pairs. W składzie drużyny znaleźli się Piotr Protasiewicz, Patryk Dudek i Grzegorz Zengota. Zobacz relację Read more

Czym są pary walutowe?


Mówi się, że towar jest wart tyle, ile ktoś jest w stanie za niego zapłacić. Tak samo jest z walutami, jednak ich cena określana poprzez… inną walutę.

 

Taką relację nazywa się kursem walutowym, przy czym kurs ten może być płynny lub sztywny. O ile w przypadku tego pierwszego cena kształtowana jest przez mechanizmy rynku walutowego (popyt i podaż na daną walutę), o tyle ten drugi ustalany jest przez rząd i bank centralny.

 

Waluta czym jest i w jaki sposób się ją oznacza?

Waluta jest jednostką monetarną obowiązującą w danym państwie. Służy ona do regulowania płatności w transakcjach międzynarodowych, a także jest określona jako najlepszy barometr gospodarki danego kraju. Kondycja danej waluty jest bowiem silnie związana z sytuacją ekonomiczną państwa, w którym obowiązuje.

Każda waluta posiada indywidualny, trzyliterowy kod przyjęty przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Dwie pierwsze litery odnoszą się do państwa obowiązywania, ostatnia natomiast jest inicjałem waluty.

 

Przykładowe kody walut:

 • dolar amerykański – USD – United States, dolar
 • złoty – PLN – Polska, nowy polski złoty
 • funt brytyjski – GBP – Great Britain – pound

 

Pary walutowe – waluta bazowa – waluta kwotowana

Zestawienie ze sobą dwóch walut stanowi parę walutową. Pierwsza z walut w parze określana jest mianem waluty bazowej. Jest to waluta wyceniana, stanowiąca podstawę do wyceny kursu. Druga natomiast jest to waluta kwotowana i służy do wyrażenia kursu waluty bazowej.

W Ekantor.pl jest możliwość wymiany następujących par walutowych:

 • EUR/PLN – euro – waluta bazowa, złoty – kwotowana
 • USD/PLN – dolar – waluta bazowa, złoty – kwotowana
 • GBP/PLN – funt – waluta bazowa, złoty – kwotowana
 • CHF/PLN – frank – waluta bazowa, złoty – kwotowana.

W praktyce widząc na tablicy kursów EUR/PLN – 4,25 to oznacza to, że za jedną jednostkę euro (1 EUR) należy zapłacić 4 złote i 25 groszy.

 

Typy par walutowych – główna para walutowa – pary drugorzędne – pary krzyżowe

Główne pary walutowe – majorsy

W komentarzach walutowych często można spotkać się z terminem: główna para walutowa.
Mianem tym określa się pary o dużej płynności, chętnie wymieniane, należących do bogato rozwiniętych gospodarczo państw. Ze względu na znaczenie dolara na rynku ogólnoświatowym – są to pary skojarzone właśnie z USD.

 

Przykłady głównych par walutowych:

 • EUR/USD – euro, dolar amerykański
 • GBP/USD – funt brytyjski, dolar amerykański
 • AUD/USD – dolar australijski, dolar amerykański.

 

Pary krzyżowe – crossy

Pary krzyżowe, zwane również krosami, są to te pary walutowe, w których dolar amerykański nie występuje, jednak ich kurs wylicza się właśnie na podstawie USD.

Przykłady par krzyżowych:

 • AUD/JPY – dolar australijski, jen japoński
 • EUR/JPY – euro, jen japoński
 • GPB/JPY- funt brytyjski, jen japoński

 

Pary egzotyczne

Pary egzotyczne – w przeciwieństwie do majorsów – to te na których płynność jest niewielka. Zwykle tworzą je waluty rynków wschodzących. Zatem również złoty.

 

Przykłady par egzotycznych:

 • USD/HKD – dolar amerykański, dolar hongkoński
 • USD/NOK – dolar amerykański, korona norweska
 • EUR/TRY – euro, nowa lira turecka

 

Obok oficjalnej nomenklatury par walutowych, spotkać się można również z potocznymi nazwami. I tak w Polsce EUR/USD otrzymało imię Edek. Za granicą natomiast popularne są takie określenia jak Cable (GBP/USD),  Swissy (USD/CHF), Kiwi (NZD/USD) czy Aussie (AUD/USD).

 

 


Artykuł znajdujący się powyżej został stworzony dla celów informacyjnych i stanowi jedynie ocenę i wyrażenie osobistych poglądów autora, które nie są rekomendowane jako wskazówki do dokonywania transakcji zarówno na rynku walutowym jak i akcji. Nie powinny one być używane jako rady w podejmowaniu lub wstrzymywaniu się od jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności powyższe analizy nie mogą być traktowane jako informacje stanowiące rekomendację dotyczącą instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku (Dz. U. 2005r. nr 206, poz. 1715) i art. 42 ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi (t. jedn. Dz. U. 2014 poz. 94 z późn. zm.) Odpowiedzialność za podjęcie lub zaniechanie decyzji na podstawie artykułu ponosi jedynie użytkownik. Ekantor.pl jako właściciel praw autorskich powyższej publikacji zabrania kopiowania oraz rozpowszechniania tego opracowania bez wcześniejszej jego zgody.

04.09.2017 14:01
Udostępnij:


Tagi: , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000