Litecoin – wszystko, co musisz wiedzieć o LTC

Co to jest Litecoin?

Litecoin to internetowa kryptowaluta peer-to-peer, która umożliwia przeprowadzanie natychmiastowych płatności każdemu użytkownikowi na świecie. Opiera się na protokole Bitcoin, ale posiada kilka znaczących różnic w stosunku do tej słynnej kryptowaluty. Podczas gdy Bitcoin był postrzegany jako „złoto” zwiększające swoją wartość w perspektywie długoterminowej inwestycji, Litecoin uznawany jest za „srebro” oraz idealny środek transakcyjny codziennego użytku. W przeciwieństwie do BTC, jednostki LTC można wydajnie wydobywać za pomocą sprzętu klasy konsumenckiej. Litecoin zapewnia również szybsze potwierdzenia transakcji, średnio w 2,5 minuty. Wykorzystuje twardy, oparty na algorytmach kryptograficznych protokół proof-of-work, który jest kierowany na zwykłe komputery z procesorami graficznymi. W zamierzeniu sieć Litecoin ma łącznie wyprodukować 84 miliony LTC, czyli czterokrotnie więcej jednostek walutowych niż Bitcoin.

LTC – historia?

Litecoin-ltcPodczas gdy tożsamość twórcy Bitcoin Satoshiego Nakamoto jest spowita tajemnicą, twórca Litecoin pozostaje bardzo aktywny w mediach społecznościowych i na swoim blogu. Charlie Lee jest byłym pracownikiem Google, który projektując swoją kryptowalutę miał wizję stworzenia lżejszej wersji Bitcoin. Ostatecznie Litecoin został wydany jako klient open-source na GitHub, 7 października 2011 roku. Otwarta sieć Litecoin została uruchomiona 13 października 2011 roku, w formie rozwidlenia klienta Bitcoin Core. Wersja 0.8.5.1 Litecoin została uruchomiona w listopadzie 2013 roku, a kolejne wydania wprowadzały pewne zmiany i zwiększały bezpieczeństwo sieci Litecoin. Wersja 0.8.6.1 została wydana w grudniu 2013 roku. Zapewniała 20-krotną redukcję opłat transakcyjnych, a także obejmowała ulepszenia zabezpieczeń i wydajności w sieci i kliencie. Pliki binarne i kody źródłowe zostały wcześniej wydane na kanale IRC #litecoin, na oficjalnych forach Litecoins oraz na portalu reddit. W kwietniu 2014 roku uruchomiono wersję 0.8.7.1, która poprawiła kilka istotnych błędów pliku konfiguracyjnego. Projekt jest nadal rozwijany przez zespół programistów prowadzony przez Charlesa Lee, przy ogromnym wsparciu ze strony dużej społeczności.

Najważniejsze cechy Litecoin?

Łańcuch blockchain Litecoina jest w stanie obsłużyć większą liczbę transakcji niż jego odpowiednik, Bitcoin. Ze względu na częstsze generowanie bloków, sieć obsługuje więcej transakcji bez konieczności modyfikacji oprogramowania w przyszłości. W rezultacie użytkownicy uzyskują szybsze czasy potwierdzenia, a jednocześnie mają możliwość oczekiwania na więcej potwierdzeń przy większej sprzedaży. Litecoin to projekt oprogramowania typu open source wydany na licencji MIT / X11, który umożliwia uruchamianie, modyfikowanie, kopiowanie oraz dystrybuowanie według własnego uznania zmodyfikowanych kopii oprogramowania. Jest ono udostępniane w przejrzystym procesie, który umożliwia niezależną weryfikację plików binarnych i odpowiadającego im kodu źródłowego. Podstawową aplikacją komputerową do obsługi LTC jest zmodyfikowany portfel Bitcoin-QT, który można pobrać ze strony internetowej Litecoin.

Ile kosztuje Litecoin?

W kwietniu 2013 r. Litecoin osiągnął szczyt wartości – około 81 milionów USD. Kurs walutowy z tego okresu był zmienny i notowany w przedziale 2,5-4,5 USD. W listopadzie 2013 roku wartość LTC przeżywała ogromny wzrost, który obejmował stuprocentowe zwiększenie wartości w ciągu 24 godzin. Litecoin osiągnął kapitalizację rynkową w wysokości 1 miliarda USD w listopadzie 2013 roku. Pod koniec listopada 2017 roku, kapitalizacja rynkowa wyniosła już 4 600 081 733 USD (85,18 USD za sztukę). Do połowy grudnia 2017 roku każdy LTC wyceniono na około 371,00 USD. W maju 2017 roku Litecoin stał się pierwszą z pięciu najpopularniejszych kryptowalut, które przyjęły tzw. Segregated Witness. Następnie, w maju tego samego roku pierwsza transakcja Lightning Network została zakończona przy użyciu Litecoin, przenosząc 0,00000001 LTC z Zurychu do San Francisco w czasie krótszym niż jedna sekunda. W lutym 2018 roku jeden z największych sprzedawców internetowych Alza, zaczął akceptować Litecoin jako metodę płatności.

LTC – co jeszcze musisz wiedzieć?

Zdecydowanie najbardziej zasadniczą różnicą techniczną między Bitcoinem i Litecoinem są różne algorytmy kryptograficzne, które stosują obie kryptowaluty. Bitcoin korzysta z algorytmu SHA-256, podczas gdy Litecoin wykorzystuje stosunkowo nowy algorytm znany jako Scrypt.

Głównym praktycznym znaczeniem tych różnych algorytmów jest ich wpływ na proces wydobywania nowych monet. Zarówno w Bitcoin, jak i Litecoin proces potwierdzania transakcji wymaga znacznej mocy obliczeniowej. Niektórzy członkowie sieci walutowej przydzielają własne zasoby obliczeniowe w celu potwierdzenia transakcji innych użytkowników. W zamian za to są nagradzani możliwością zarobienia jednostek waluty, którą wydobyli. Obecnie najbardziej dominującą metodą wydobywania bitcoinów jest stosowanie układów scalonych specyficznych dla aplikacji (ASIC). W przeciwieństwie do prostych procesorów graficznych, mogą one być dostosowane do wyłącznego celu wydobywania bitcoinów. Algorytm Scrypt został celowo zaprojektowany w taki sposób, aby być mniej podatnym na rodzaj niestandardowych rozwiązań sprzętowych stosowanych w górnictwie opartym na ASIC. Obecnie Litecoin oraz inne kryptowaluty oparte na Scrypt postrzegane są jako bardziej dostępne dla użytkowników, którzy również chcą uczestniczyć w procesie wydobycia.

Data: 26.02.2018,  00:00