samodzielna księgowość_księgowy firma_wlasna dzialalnosc gospodarcza_ Na czym polega samodzielne prowadzenie księgowości_ekantor pl
9 listopada 2019,  15:21

Na czym polega samodzielne prowadzenie księgowości? Podstawy, wiedzy którą musisz mieć jeśli zakładasz firmę

5/5 (1)

Wiele osób posiadających działalność gospodarczą decyduje się również na samodzielne prowadzenie księgowości. Nie jest to trudne, o ile pamięta się o terminach i najważniejszych regulacjach prawnych. Zobacz, jak uporać się z formalnościami i bez problemów dokonywać comiesięcznych rozliczeń.

Wszystko zaczyna się od wniosku CEIDG. Tam właśnie deklarujesz kto będzie odpowiedzialny za księgowość w Twojej firmie.

Do wyboru są trzy opcje:

  • pracownik na odpowiednim stanowisku;
  • biuro rachunkowe;
  • właściciel, czyli Ty.

Indywidualna osoba zatrudniona jako pracownik księgowy to luksus, na który mogą sobie pozwolić raczej większe firmy. Tym małym zazwyczaj wystarczają biura rachunkowe – ich stawki są znacznie niższe niż miesięczne koszty utrzymania dodatkowego pracownika. Dla mikroprzedsiębiorstw, firm jednoosobowych albo zwyczajnie szukających oszczędności najkorzystniejsze jest natomiast rozliczanie samodzielne. We wniosku CEIDG, w polu podmiotu odpowiedzialnego za rozliczenia księgowe, należy wtedy wpisać dane własnej firmy lub zostawić je puste. Ponadto trzeba pamiętać o kilku kluczowych sprawach.

Księga Przychodów i Rozchodów – co to jest?

Podstawą większości rozliczeń przy samodzielnym prowadzeniu księgowości w firmie jest Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR). Służy ona między innymi do ewidencjonowania:

  • kosztów związanych z prowadzeniem działalności;
  • zakupów dokonanych w ramach działalności handlowej;
  • zakupu materiałów budowlanych, eksploatacyjnych i użytkowych;
  • przychodów uzyskanych zarówno bezpośrednio z prowadzonej działalności jak i przychodów z innych źródeł.

Na koniec miesiąca każdy przedsiębiorca musi sporządzić wydruk zmian dokonanych w danym miesiącu. Wzór wydruku dostępny jest w załączniku do rozporządzenia w sprawie prowadzenia KPiR.

Być VAT-owcem czy nie być?

Nie wszystkie rodzaje działalności gospodarczej muszą się rejestrować jako czynni płatnicy VAT. Dla niektórych branż jest to obligatoryjne (np. handel elektroniką czy kosmetykami), dla innych (np. architekt wnętrz) – dobrowolne. W czasie zakładania działalności warto przemyśleć, która opcja przyniesie więcej korzyści.

Samodzielne prowadzenie księgowości – obowiązki

Każdego miesiąca przychodzi ten czas, kiedy trzeba wywiązać się ze wszystkich obowiązków wobec instytucji państwowych. Do najważniejszych należą:

  • opłacanie składek ZUS (do 10 dnia miesiąca dla osób fizycznych opłacających składkę wyłącznie za siebie);
  • odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy, chyba że wybrany został inny niż miesięczny system rozliczeń;
  • dla płatników VAT – składanie deklaracji i płatności do właściwego Urzędu Skarbowego;
  • drukowanie i archiwizowanie Księgi Przychodów i Rozchodów

Nie ma tego wiele i przy odpowiedniej wprawie wystarczy kilka wolnych chwil, żeby uporać się z całą biurokracją. Pomocą mogą być programy księgowe, które ułatwiają zarządzanie firmą, umożliwią ewidencję faktur i przypomną o zbliżających się terminach płatności. Wiele z nich jest bezpłatnych lub miesięczny abonament kosztuje mniej niż przeciętny obiad w restauracji (np. Infakt lub InsEert).

Innym rozwiązaniem są usługi dodatkowe powiązane z kontem rozliczeniowym. Wiele banków oferuje bezpłatne narzędzia do zarządzania firmą – łatwiej w ten sposób opłacać comiesięczne zobowiązania, śledzić przychody i kontrolować wydatki.

Samodzielne prowadzenie księgowości – korzyści

Biuro rachunkowe to wygodne rozwiązanie – dostajesz co miesiąc wszystkie wyliczenia, wiesz, że ktoś pilnuje za Ciebie terminów i na czas składa deklaracje. Niestety, z reguły taka usługa trochę kosztuje. W zależności od miasta i ilości comiesięcznych faktur do rozliczenia, koszty oscylują w granicach od 200 do 500 zł brutto. Samodzielnie prowadząc księgowość oszczędzasz tym samym dobrych kilka tysięcy złotych rocznie.

Poza czysto materialną zaletą, samodzielna księgowość daje też lepszy wgląd w działanie firmy. Kiedy wszystkie papiery przechodzą przez Twoje ręce masz pełną kontrolę nad wydatkami i możesz szybciej zdiagnozować miejsca, które generują niepotrzebne koszty.

Wreszcie, masz łatwy i szybki dostęp do archiwum z racji posiadania wszystkich dokumentów u siebie. Jest to przydatne zarówno w codziennej pracy (na przykład rozliczania nieterminowych kontrahentów), jak również podczas kontroli skarbowej.

Czy opłaca się prowadzić własną księgowość?

Mimo, że samodzielna księgowość wymaga nieco więcej wysiłku, jej zalety są bardzo wyraźne. Jest tańsza i pozwala lepiej kontrolować to, co dzieje się firmie, niż podczas korzystania z usług zewnętrznych. Nie wszyscy mają jednak czas na grzebanie się w papierach. Dla nich biura rachunkowe będą niezastąpione.

Jeden komentarz “Na czym polega samodzielne prowadzenie księgowości? Podstawy, wiedzy którą musisz mieć jeśli zakładasz firmę

  • Prowadzenie księgowości samodzielnie wymaga czasu. Musimy się tutaj zastanowić co jest dla nas , jako przedsiębiorcy lepsze. Cięcie kosztów? Czy spokojna głowa i porządek w papierach? Jeżeli wybierzemy opcje pierwszą to będziemy mieli samodzielną kontrolę nad finansami, ale mniej czasu na pozostałe rzeczy. Powierzenie swojej księgowości biurze rachunkowemu , moim zdaniem, jest dobrą decyzją. Przede wszystkim mamy wszystko dopięte, przestrzegane są terminy i nie musimy się o to martwić. Jeżeli czyta ten komentarz osoba, która dopiero co zakłada działalność – jeżeli się na tym nie znasz to lepiej powierz to biuro rachunkowe ogarnie to za ciebie. Kwoty nie są wygórowane, zależy jak kto szuka . Ze swojej strony mogę polecić Biuro rachunkowe Edyty Cyburt, z którym nawiązałem współpracę dzięki poleceniu i jestem zadowolony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *