podróż, wyjazd, planowanie podróży, tanie loty, rezerwacja noclegów, wymiana walut, Ekantor.pl
29 października 2018,  14:09

Jak zaplanować tanią podróż?

5/5 (1)

Podróżowanie jest łatwe jeśli nie musimy zwracać uwagi na wydatki. Nie każdego jednak stać na rozrzutność, zwłaszcza za granicą. Nie każdy też chce zaciągać kredyt tylko po to, aby pochwalić się fotkami z drugiego krańca świata. Na szczęście turystykę i niewielki budżet da się pogodzić.

Oszczędne podróżowanie kojarzy się najczęściej z jazdą na stopa, wypchanym plecakiem i spaniem w namiocie na dzikich pastwiskach. To bez wątpienia bardzo ekonomiczny sposób spędzania wakacji, ale w pewnym momencie się z niego wyrasta. Co więcej, żeby było tanio wcale nie trzeba rezygnować z mieszkania w hotelach i podróży samolotem – chodzi o to, aby ich koszty ograniczyć na tyle, ile się da. Od czego zacząć?

cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_500_eur_blog_finansowy
Zrób kalkulację

Przelicz, ile możesz wydać na wakacje. Weekend we Włoszech za 1000 zł dla dwóch osób? Bez kłopotu! Dwa tygodnie nad Bałtykiem? Owszem, ale nie przekraczając miesięcznej pensji. Do tego dostosuj ceny noclegów i transportu i oszacuj dzienną kwotę, jaką możesz wydać na przyjemności. Wtedy nie będzie ryzyka, że jeden urlop zupełnie zrujnuje Twoje finanse.

Znajdź transport

Generalna zasada jest taka: im wcześniej rezerwujesz połączenia lotnicze tym są tańsze. Warto poświęcić na ich wybór trochę czasu, bo ceny w first minute mogą być nawet o połowę niższe niż regularne.

Sprawdź : Tanie loty – 8 najlepszych serwisów do rezerwacji biletów

Bilety lotnicze powinno się wybierać równolegle z noclegiem, bo tani przelot może zupełnie się nie opłacać kiedy ceny w hotelu będą horrendalnie wysokie. Co więcej, sporo ofert łączonych jeszcze bardziej obniża koszty jeżeli kupujemy przelot razem z noclegiem w pakiecie.

Zarezerwuj nocleg

Podobnie jak z przelotem, wczesne rezerwacje hoteli są z reguły korzystniejsze finansowo. Unikaj podróży w środku sezonu – wtedy ceny zawsze są znacznie wyższe. Szukaj miejsc oddalonych od centrów miast ale mających dobre połączenia komunikacją zbiorową – nocleg na obrzeżach jest często dwukrotnie tańszy niż w śródmieściu. Podobnie w miejscowościach nadmorskich – jeśli chcesz zaoszczędzić, wybierz miejsce oddalone od plaży. Dwudziestominutowy spacer wyjdzie na zdrowie, a doba hotelowa będzie znacznie tańsza. Korzystaj również z serwisów typu Airbnb czy couchsurfing umożliwiających tani nocleg u osób prywatnych, często za symboliczną opłatę.

Gotuj samodzielnie

Wiele miejsc umożliwia dostęp do kuchni. Skorzystaj z tego! Kupuj lokalne produkty, odkrywaj miejscowe smaki i przyrządzaj je po swojemu. Poszukaj targu owocowego albo rybnego, najbliższej piekarni i marketu. Dzięki temu z łatwością obniżysz dzienne wydatki na jedzenie i zyskasz pewność, że jest ono smaczne i świeże.

Nie zapomnij o własnym mieszkaniu

Świetnym sposobem na zwiększenie podróżnego budżetu jest wynajęcie własnego mieszkania w czasie kiedy sami jesteśmy na wojażach. Wspomniany już serwis Airbnb nadaje się do tego celu optymalnie – można podnająć własny dom a za zarobione pieniądze przedłużyć sobie urlop o dobrych kilka dni.

Rezerwując lot z rocznym wyprzedzeniem, apartament z własną kuchnią i nastawiając się na samodzielne gotowanie możemy, w czasie tygodniowego wyjazdu, spokojnie zmniejszyć koszty o ponad 1,000 zł. I nie oznacza to absolutnie rezygnacji z frajdy urlopu – wymaga po prostu nieco więcej pracy i zaangażowania.

Jeden komentarz “Jak zaplanować tanią podróż?

  • Jak dla mnie niezastąpionym sposobem na tanie wakacje jest… polowanie na oferty last minute. Przy odrobinie szczęścia uda Wam się dorwać wycieczkę w dużo niższej cenie, niż gdybyście mieli pojechać nad polskie morze. Ja parę razy śledząc oferty w apce Itaki (podrzucam link, jakby ktoś chciał https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.itaka.itaka) zakupiłam wycieczki za dosłowny bezcen. Wiele z nich było spontanicznych i szczerze mówiąc – wspominam je właśnie najlepiej i najpiękniej. Naprawdę, trochę wolnego czasu i systematyczności uda Wam się zobaczy Turcje lub Egipt za bezcen. No i sam fakt szybkie pakowania i tej dozy tajemniczości jest piękny i buduje wspomnienia już na samym początku. Serio, jak dla mnie to najlepszy i najszybszy sposób na zaplanowanie taniej i pięknej podróży. Polecam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *