Najdroższa waluta świata wcale nie stanowi najistotniejszej roli w międzynarodowej gospodarce. Dziś (wakacje 2021 r.) za jednego dinara kuwejckiego możemy kupić paczkę papierosów ze średniej półki i trzy zakłady Lotto z Plusem. Jakie są obecnie najdroższe arabskie waluty?
Dinar kuwejcki – tanie zakupy w drogiej walucie
Wartość dinara kuwejckiego najniższa niż dziś była wiosną ubiegłego roku, kiedy to wyrażony w amerykańskim dolarze dinar kosztował niespełna 3,2 USD. W wakacje 2021 roku potrzeba aż trzech franków szwajcarskich, by kupić jednego dinara. A co można w 2021 roku kupić za jednego dinara? Wbrew pozorom bardzo wysokie ceny panują tu tylko w odniesieniu do nielicznych towarów. Jeśli do jednego dinara dołożymy jeszcze 10 filsów (1,1 dinara = 14,30 PLN) stać nas będzie na paczkę Marlboro. Za 3,5 dinara (11,6 USD) mamy menu lunchowe (z napojem) w dzielnicy biznesowej, zaś za 195 dinarów (590 CHF) wynajmiemy umeblowane studio o metrażu około 40-50 metrów kw. poza centrum dużego miasta.
Może dlatego, że Kuwejt jest trochę Kopciuszkiem Półwyspu Arabskiego tak dobrze prezentuje się obecnie gospodarczo i technologicznie. Produkt Krajowy Brutto w 2018 roku wynosił tu 67 000 USD, co plasowało ten kraj na ósmym miejscu krajów o najwyższym PKB per capita na świecie. Kuwejt wyprzedza więc nie tylko USA, ale również Szwajcarię i Hong Kong.
Kraj ten powstał jako miasto uciekinierów spod „bata Arabii Saudyjskiej”. Wcześniej na terenach dzisiejszego Kuwejtu istniał m.in. kalifat i portugalska faktoria handlowa. W latach 60. ubiegłego wieku już mogło się wydawać, że roszczenia sąsiadów co do ziem kuwejckich są przeszłością, bo kraj wstąpił do Ligi Narodów Arabskich, ale już w 30 lat później wyszły na jaw przykre zapędy sąsiadów. Początkiem lat 90. Irak wjechał tu jak do siebie, a Saddam Husajn był przekonany o ulotnej naturze bytu zwanego دولة الكويت. Mimo iż Irakijczycy chcieli wychodząc zniszczyć jak najwięcej Kuwejtu, kraj nie popadł w ruinę, wręcz przeciwnie…
W Kuwejcie znaleźć można nie tylko sztuczne wybrzeża, ale i sztucznie napompowaną walutę, którą jest dinar kuwejcki. Kuwejt ma drugą co do wielkości giełdę w krajach arabskich i podjął inicjatywę odejścia od przesadnego uzależniania gospodarki od ropy.
Dinar Bahrajnu – waluta dwóch mórz
Brak stałych rzek, pustynie i słone bagna, najwyższy szczyt niższy niż stołeczna Górka Szczęśliwicka, historycznie miejsce do połowu perłopławów i względnie wygodny, ale jednak ośrodek handlu. Bahrajn co prawda nie został „z automatu” zaliczony do terytorium Iraku, jednak musiał się opowiedzieć po którejś ze stron. Zgodnie ze zdrowym rozsądkiem wybrał ONZ, stając się z czasem dziedziczną monarchią konstytucyjną.
Bahrajn nie może się poszczycić przestrzeganiem praw człowieka… ani nawet nie stosowaniem tortur. Za to co wyjątkowe wśród krajów arabskich można tu kupić alkohol, ale konserwatywne normy prawne nie pozwolą na terenie Bahrajnu spędzić swobodnie wakacji tej części populacji, która może zostać lub została matką. Za to waluta tu panująca to druga najdroższa waluta arabska. Za jeden bahrański dinar zapłacić trzeba 10 PLN. Różnica w cenach znacząca jest zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ceny paliwa. Za 10 złotych w Polsce kupimy niespełna dwa litry 95-cio oktanowej benzyny, w Bahrajnie jeden dinar starczy nam na aż pięć litrów. Jakie są średnie ceny w Bahrajnie w wakacje 2021 roku?
- Menu lunchowe (z napojami) w dzielnicy biznesowej – ok. 2,3 dinara bahrajnskiego (ok. 24 PLN)
- 12 jaj – ok. 1,2 dinara (ok. 13 PLN)
- Butelka czerwonego wina dobrej jakości – 7 dinarów (ok. 73 PLN!)
- Para jeansów (jakości Levi`s) – ok. 15 dinarów (155 PLN)
Rial omański
Jeden rial omański kosztuje pod koniec wakacji 2021 roku około 10 złotych i 10 groszy. Co możemy za to kupić w kraju, który słynie z przemysłu naftowego, kadzideł i na terenie którego nie rośnie żaden las? W Omanie jest taniej niż w Kuwejcie, niektóre rzeczy jak ubrania kupimy tu aż o ponad 30 proc. taniej niż w kraju, gdzie walutą jest kuwejcki dinar. Jeśli chodzi o porównanie do Polski żywność w Omanie jest aż o 40 proc. droższa (dane z wakacji 2021 roku), a do ceny mieszkania w dużym mieście należałoby dołożyć około 30 proc. w stosunku do tego, co zapłacilibyśmy w Polsce.
Przykładowe ceny w wakacje 2021 roku:
- Menu lunchowe (z napojami) w dzielnicy biznesowej – ok. 2,4 riala (25 PLN)
- 12 jaj – ok. 1,6 riala (ok. 16 PLN)
- Butelka czerwonego wina dobrej jakości – 8 riali (ok. 80 PLN, czyli więcej niż w Bahrajnie!)
- Para jeansów (jakości Levi`s) – ok. 16 riali (165 PLN)
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.