8 maja 2024,  09:43

Apartament z widokiem, czyli dlaczego zainwestować w nieruchomość w Hiszpanii?

5/5 (1)

„Gloria, gloria, corona de la Patria (…) Púrpura y oro: bandera immortal…”. Teren ekspansji Celtów, Fenicjan i Kartagińczyków. Imperium kolonialne z bogactwami przypływającymi zza oceanu. Hiszpania – kraj wakacji i inwestycji.

Po pandemii i w obliczu wciąż niepewnej sytuacji międzynarodowej, w tym konfliktu za naszą wschodnią granicą, Polacy w ostatnich latach inwestowali ostrożnie. Teraz wchodzimy w nową fazę inwestycji w nieruchomości. Gdzie najchętniej szukamy apartamentów i domów?

Poszerzanie wiedzy Polaków

Minęły już czasy, kiedy większa część naszego społeczeństwa była przekonana, że oszczędzanie to rodzaj inwestycji. Wiemy już, że leżące pod poduszką oszczędności mogą bardzo szybko stracić na wartości.

Z raportu Polak Inwestor 2023 iKsync oraz krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego wynika, że jako naród najchętniej deklarujemy się inwestować w samorozwój. To bardzo szeroka kategoria, zajmijmy się zatem kolejnymi pozycjami w rankingu. 46 procent ankietowanych najchętniej inwestuje w kruszce, a głównie w złoto. Mniej o dwa procent inwestorów zadeklarowało zainteresowanie obligacjami skarbowymi, a 43 procent kryptowalutami.

Około 30 procent inwestorów wskazuje na zainteresowanie nieruchomościami. Generalnie w Polsce utrzymuje się duże zainteresowanie nieruchomościami. Jednak zwykle inwestujemy w nie w ten sam sposób; bierzemy kredyt na mieszkanie (zwykle w większym mieście) i je wynajmujemy. Narodowy Bank Polski donosi, że w 2022 roku aż 70 proc. mieszkań kupiono w naszym kraju w celu inwestycyjnym. Jednak z uwagi na wzrost cen mieszkań nad Wisłą w drugiej połowie 2023 roku coraz większym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości poza granicami kraju, zwłaszcza zaś te zlokalizowane na południu Europy.

Co podoba nam się w mieszkaniach na południu Europy?

Apetyt na inwestycje na południu Europy wynika nie tylko z chęci wykorzystania wspaniałych warunków pogodowych poza sezonem, ale również z rosnących obaw wobec tego, z czym wciąż boryka się nasz wschodni sąsiad. Do krajów takich jak Włochy czy Hiszpania przekonuje Polaków również południowy styl życia – tak odległy od naszego.

Poza tym wynajem nieruchomości to całkiem dochodowa inwestycja. Przykładowo za 63-metrowy apartament z dużym tarasem w prowincji Malaga z widokiem na Morze Śródziemne, możemy spokojnie żądać od 600 do 800 euro za tydzień poza sezonem po aż 1000 euro tygodniowo w sezonie.

Jakie kraje wybieramy najczęściej?

Globalny wzrost cen sprawił, że w niektórych regionach Starego Kontynentu nieruchomości stały się za drogie dla miejscowych. Zrobiło się więc nieco przestrzeni dla inwestorów zagranicznych. Z taką sytuacją mamy miejsce zwłaszcza na Cyprze, w Hiszpani czy Albanii.

Ekantor Real Estate zapewnia kompleksowe wsparcie w poszukiwaniu i zakupie nieruchomości na hiszpańskim rynku!

W najpopularniejszych miastach Hiszpanii takich jak Alicante czy Malaga w ostatnich latach cena metra mieszkania wzrosła nawet do 4-6 tysięcy euro. To wyeliminowało część potencjalnie zainteresowanych zakupem nieruchomości w Hiszpanii. Dla mieszkającego w dużym polskim mieście inwestora cena jest mniej przerażająca, kiedy obliczy sobie, że za kwotę podobną do ceny trzypokojowego mieszkania w Hiszpanii mógłby kupić co najwyżej kawalerkę w Warszawie.

Ekantor Real Estate – pomożemy Ci zainwestować w idealną, hiszpańską nieruchomość


Jeśli chodzi o zakup pod wynajem, Hiszpania jawi się jako niezwykle atrakcyjna z uwagi na fakt, że przez większość roku apartament czy dom znajdzie najemców. Co więcej w dowolnym momencie może służyć swoim właścicielom jako „odskocznia” od polskiej rzeczywistości.

Jeśli jesteście zainteresowani tym, co dzieje się na hiszpańskim rynku nieruchomości, polecamy sprawdzić ofertę >>>Ekantor Real Estate<<<

Co i jak kupujemy w Hiszpanii?

Jak wynika z raportu Agnes Inversiones w 2023 roku, w przypadku naszych rodaków stosunek zakupów inwestycyjnych do zakupów na własny użytek w 2023 roku wyniósł 40 do 60 proc. Warto dodać, że klienci kupujący nieruchomości pod wynajem także sami z nich raz do czasu korzystają. Nasi rodacy – jak wynika z tego samego raportu – zdecydowanie wolą rynek pierwotny od wtórnego. Nowe nieruchomości stanowią dla nas aż 70 procent zakupów. Na nieruchomości w słonecznej Hiszpani gotowi jesteśmy wydać sporo, bo nawet do 5 milionów euro, jednak najczęściej kupowanymi apartamentami są te w cenie od 300 tysięcy do 2 milionów euro.

Czy warto inwestować w nieruchomość w Hiszpani? Tak, bo szansa, że apartamenty na wybrzeżu stracą na wartości jest niewielka. Do tego Hiszpania jest nie tylko bezpieczna od konfliktów militarnych, ale również mało zagrożona klęskami żywiołowymi. Tu nie ma tsunami, powodzie nie grożą miastom położonym z dala od ujść wielkich rzek, nie ma wulkanów ani styku płyt tektonicznych. Może wiec zamiast kupować kawalerkę do kapitalnego remontu 30 minut autobusem od warszawskiego „Mordoru”, lepiej zainwestować w apartament ze słonecznym tarasem niedaleko ścieżki prowadzącej na plażę nad oceanem?

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *