KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Podaj piłkę dzieciom

W świat z Ekantor.pl #1: Początek drogi. Relacja z podróży autostopem po Ameryce Łacińskiej

Pamiętacie Mateusza Koszelę, który autostopem przemierzył Azję? Mamy więc dla Was świetną wiadomość. Autor bloga Autostopem w świat sportu wyruszył w kolejną podróż, a towarzyszyć mu będzie Ekantor.pl. Nasz cel Read more
Promocje bankowe

Kto da więcej? Nawet 400 zł od banku za otwarcie konta

Zmiany w tabelach opłat i prowizji dokonywane w ostatnim czasie przez banki spowodowały, że Polacy coraz częściej rozważają migrację do konkurencji. Daje to pole do tego, by móc zawalczyć o Read more

Komentarz walutowy Mateusza Koszeli


AUTORMŁODSZY ANALITYK RYNKU WALUTOWEGO
Mateusz Koszela
Rynek walutowy przemierza z odwagą i ciekawością godną podróżnika choć nie ukrywa, że świat ten wciąż kryje przed nim wiele tajemnic. Patrząc na wykresy walutowe często ponosi go wyobraźnia i widzi coś, czego inni nie dostrzegają. Zapytany o radę dla osób chcących wymienić walutę mówi, że najważniejsza jest podążanie własną drogą i zaufanie do samego siebie - a niekoniecznie do jego analiz.

O rynku walutowym rozmawiać można nie tylko w trudnym do zrozumienia języku finansów. Dlatego tworząc codzienne komentarze walutowe staramy się, by ich treść nie przypominała nieczytelnej mapy, a dawała jasne wskazówki pozwalające podjąć świadomą decyzję o wymianie walut. Idąc tym tropem specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy wyjątkową niespodziankę.

 

Przez najbliższe tygodnie, w każdą środę zabierać Was będziemy w niezwykłą podróż po rynku walutowym, gdzie w rolę naszych analityków walutowych wcielać się będą osoby znane i lubiane.

 

W ubiegłym tygodniu Patryk Dudek urozmaicił komentarz walutowy żużlowymi emocjami, a dziś w rolę przewodnika wcielił się Mateusz Koszela. Niedawno wrócił on z półrocznej podróży autostopem po Ameryce Południowej, o czym mogliście przeczytać w cyklu W świat z Ekantor.pl.

Gotowi do podróży?

komentarz walutowy, Mateusz Koszela, wymiana walut, wymiana walut online, kurs walut, Ekantor.pl

Komentarz walutowy 28/03/2018

Hola Amigos! O sile dolara miałem okazję przekonać się w Panamie, gdzie całkowicie wyparł on z obiegu balboę (i nie mam tu na myśli słynnego Rocky’ego w wykonaniu Sylvestra Stallone). Na rynku walutowym “zielony” był jednak mniej atrakcyjny dla inwestorów, co pozwoliło euro zdobyć szczyt w głównej parze. Dziś wspólna waluta odpoczywa po ostatnim wysiłku, a dolar odzyskuje część energii.

 

Euro odpoczywa po wspinaczce

Euro na początku tygodnia wybrało się w podróż w kierunku północy wykresu. Po osiągnięciu szczytu znajdującego się na poziomie 1,24 USD postanowiło zrobić sobie chwilowy odpoczynek i zwolnić tempo. Ale coś mi mówi, że to jeszcze nie koniec podróży. Będąc w Ameryce – choć nie było to USA – przekonałem się, że Donald Trump jest postacią rozpalająca dość mocno wyobraźnię. I to nie w sposób, o którym właśnie pomyśleliście. Pewnie słyszeliście o jego pomysłach na cła? Teraz co prawda próbuje on negocjować z Chinami, co trochę uspokaja atmosferę wokół dolara, ale wiecie… Trump i negocjacje – różnie może się to skończyć. Póki co kurs EUR/USD ląduje na pozycji 1,23.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Wykres dnia
Źródło: bankier.pl

EUR, USD, euro, dolar

Wykres tygodnia
Źródło: bankier.pl

Polak się nie poddaje!

Teraz zobaczmy, co też się dzieje po drugiej stronie oceanu. Kondycja złotego w parze EUR/PLN nie jest zła, ale trzeba przyznać – bywało lepiej. Złoty ma za sobą kilka trudniejszych dni, co miało związek z ryzykiem wojny handlowej, które zawisło nad rynkiem niczym chmury nad Amazonią w okresie pory deszczowej – na szczęście nie przyszło mi tego doświadczyć. Niełatwo jest jednak złamać złotego i mimo kilku trudności podczas tripu polska waluta wciąż ma w sobie sporo sił. To dobrze, bo mogą mu się one przydać po świętach. Dziś EUR/PLN zadokował na pozycji 4,20.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Wykres dnia
Źródło: bankier.pl

EUR, PLN, euro, złoty

Wykres tygodnia
Źródło: bankier.pl

Dolar ruszy w dalszą podróż?

W ostatnich miesiącach miałem czas, żeby bliżej poznać “zielonego i nieraz zastanawiałem się: dlaczego USD obrał taki a nie inny kurs? Przede wszystkim winna jest polityka. Mówię zarówno o tej prowadzonej przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, jak i monetarnej, za którą odpowiada Rezerwa Federalna. Instytucja, której pozazdrościć może niejeden podróżnik, bo przecież gdy Fed podnosi stopy to wszyscy o tym mówią. To oni wyznaczali trasę dolarowi w ostatnim czasie, choć niejednokrotnie zbaczał on z drogi pod wpływem Donalda Trumpa. Wciąż jednak nie wiadomo jak odległy cel obrała Rezerwa i ile kroków w jego kierunku zostanie postawionych. Trzy, cztery? Nadzieje na cztery mogą dostarczyć dolarowi paliwa na pokonanie dłuższego dystansu. Dlatego jak już wrócimy ze świątecznej przerwy warto będzie poobserwować dane z tego kraju. Póki co dolar czeka na okazję a jego współrzędne to 3,39 PLN.
USD/PLN

 

USD, PLN, dolar, złoty

Wykres dnia
Źródło: bankier.pl

USD, PLN, dolar, złoty

Wykres tygodnia
Źródło: bankier.pl

Złoty na odprawie przed wylotem

Jak już mówiłem, gdy Fed podnosi stopy procentowe – patrzy na to cały świat. Gdy robi to nasza Rada Polityki Pieniężnej… a nie przepraszam, oni tego nie robią. Z NBP trochę jest tak, jak z turystyką wakacyjną – może i są chęci by spróbować czegoś nowego, ale koniec końców i tak za każdym razem jedziemy nad polskie morze. W dodatku wizja zmian w tej kwestii jest tak odległa, że chyba prędzej z plaż znikną parawany niż Rada podniesie stopy.  A to nie jest dobra wiadomość dla złotego. Konsekwentna polityka sprawia bowiem, że złoty zamiast na lokalne środki transportu musi czekać na połączenia międzynarodowe. A te niekiedy mogą wyprowadzić w pole. Dziś klimat sprzyja PLN, co sprawia że frank musiał rozstawić obozowisko przy pozycji 3,56.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Wykres dnia
Źródło: bankier.pl

CHF, PLN, frank, złoty

Wykres tygodnia
Źródło: bankier.pl

Funt na rozstaju dróg

Lubię Wielką Brytanię, w końcu na Wyspy można upolować całkiem tanie loty i mam tam kilku dobrych znajomych. Tak samo jak oni śledzą wszelkie doniesienia na temat brexitu, tak robi to też rynek walutowy. Minął już rok jak oficjalnie drogi UE i Wielkiej Brytanii się rozeszły, a obie strony zdecydowały się ruszyć czarnym szlakiem. Od czasu do czasu starały się nawiązać ze sobą kontakt, jednak przypominało to na początku moje próby posługiwania się hiszpańskim na Kubie. W efekcie funt schodził coraz niżej. Teraz jednak sytuacja jest spokojniejsza. Udało się dogadać w sprawie wydłużenia okresu przejściowego, a Londyn ma mieć nawet propozycję rozwiązania problemu Irlandii. Szterling nabrał więc trochę wiatru w żagle przez co zajął dziś pozycję 4,80 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Wykres dnia
Źródło: bankier.pl

GBP, PLN, funt, złoty

Wykres dnia
Źródło: bankier.pl


No, dobra. Formalności za nami to teraz przejdźmy do rzeczy bardziej przyjemnych, czyli ile można zyskać wymieniając w Ekantor.pl.

Twój cel: wymiana zarobionych za granicą pieniędzy
Wartość wymiany: 6 500 euro
Oszczędność z Ekantor.pl: 1 974,70 zł

Twoja korzyść: za zaoszczędzone pieniądze możesz kupić bilet do Meksyku, Amigo!

kalkulator walutowy, przelicznik walut, wymiana walut, Ekantor.pl

Twój cel: wakacje życia, najlepiej All Inclusive w hiszpańskim kurorcie
Wartość wymiany: 5 000 euro
Oszczędność z Ekantor.pl: 1098,00 zł

Twoja korzyść: kupisz za to na przykład bilet na mecz Realu z Juventusem podczas Champions League 2017/2018!

kalkulator walut, przelicznik walut, wymiana walut. Ekantor.pl

Twój cel: nowy namiot i wyposażenie
Wartość wymiany: 250 USD
Oszczędność w Ekantor.pl: 41,33

Twoja korzyść:  moja książka „Podaj piłkę dzieciom. Autostopem do Birmy” – kupisz ją tutaj 🙂

kalkulator walut, przelicznik walut, wymiana walut, Ekantor.pl

Aaaa i jeszcze jedna prośba na koniec. Jak spotkacie mnie na ulicy nie pytajcie mnie ile kosztuje dolar – bo odpowiem wam, że to zależy czy w peruwiańskich solach czy kolumbijskich pesos. Odpowiedzi szukajcie na stronie Ekanor.pl!


cele informacyjne komentarz walutowy

28.03.2018 15:05
Autor: Mateusz Koszela Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000