komentarz walutowy, Mateusz Koszela, wymiana walut, wymiana walut online, kurs walut, Ekantor.pl
28 marca 2018,  11:12

Komentarz walutowy Mateusza Koszeli

5/5 (1)

O rynku walutowym rozmawiać można nie tylko w trudnym do zrozumienia języku finansów. Dlatego tworząc codzienne komentarze walutowe staramy się, by ich treść nie przypominała nieczytelnej mapy, a dawała jasne wskazówki pozwalające podjąć świadomą decyzję o wymianie walut. Idąc tym tropem specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy wyjątkową niespodziankę.

Przez najbliższe tygodnie, w każdą środę zabierać Was będziemy w niezwykłą podróż po rynku walutowym, gdzie w rolę naszych analityków walutowych wcielać się będą osoby znane i lubiane.

W ubiegłym tygodniu Patryk Dudek urozmaicił komentarz walutowy żużlowymi emocjami, a dziś w rolę przewodnika wcielił się Mateusz Koszela. Niedawno wrócił on z półrocznej podróży autostopem po Ameryce Południowej, o czym mogliście przeczytać w cyklu W świat z Ekantor.pl.

Gotowi do podróży?

komentarz walutowy, Mateusz Koszela, wymiana walut, wymiana walut online, kurs walut, Ekantor.pl

Komentarz walutowy 28/03/2018

Hola Amigos! O sile dolara miałem okazję przekonać się w Panamie, gdzie całkowicie wyparł on z obiegu balboę (i nie mam tu na myśli słynnego Rocky’ego w wykonaniu Sylvestra Stallone). Na rynku walutowym “zielony” był jednak mniej atrakcyjny dla inwestorów, co pozwoliło euro zdobyć szczyt w głównej parze. Dziś wspólna waluta odpoczywa po ostatnim wysiłku, a dolar odzyskuje część energii.

Euro odpoczywa po wspinaczce

Euro na początku tygodnia wybrało się w podróż w kierunku północy wykresu. Po osiągnięciu szczytu znajdującego się na poziomie 1,24 USD postanowiło zrobić sobie chwilowy odpoczynek i zwolnić tempo. Ale coś mi mówi, że to jeszcze nie koniec podróży. Będąc w Ameryce – choć nie było to USA – przekonałem się, że Donald Trump jest postacią rozpalająca dość mocno wyobraźnię. I to nie w sposób, o którym właśnie pomyśleliście. Pewnie słyszeliście o jego pomysłach na cła? Teraz co prawda próbuje on negocjować z Chinami, co trochę uspokaja atmosferę wokół dolara, ale wiecie… Trump i negocjacje – różnie może się to skończyć. Póki co kurs EUR/USD ląduje na pozycji 1,23.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Wykres dnia
Źródło: bankier.pl
EUR, USD, euro, dolar
Wykres tygodnia
Źródło: bankier.pl

Polak się nie poddaje!

Teraz zobaczmy, co też się dzieje po drugiej stronie oceanu. Kondycja złotego w parze EUR/PLN nie jest zła, ale trzeba przyznać – bywało lepiej. Złoty ma za sobą kilka trudniejszych dni, co miało związek z ryzykiem wojny handlowej, które zawisło nad rynkiem niczym chmury nad Amazonią w okresie pory deszczowej – na szczęście nie przyszło mi tego doświadczyć. Niełatwo jest jednak złamać złotego i mimo kilku trudności podczas tripu polska waluta wciąż ma w sobie sporo sił. To dobrze, bo mogą mu się one przydać po świętach. Dziś EUR/PLN zadokował na pozycji 4,20.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Wykres dnia
Źródło: bankier.pl
EUR, PLN, euro, złoty
Wykres tygodnia
Źródło: bankier.pl

Dolar ruszy w dalszą podróż?

W ostatnich miesiącach miałem czas, żeby bliżej poznać “zielonego i nieraz zastanawiałem się: dlaczego USD obrał taki a nie inny kurs? Przede wszystkim winna jest polityka. Mówię zarówno o tej prowadzonej przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, jak i monetarnej, za którą odpowiada Rezerwa Federalna. Instytucja, której pozazdrościć może niejeden podróżnik, bo przecież gdy Fed podnosi stopy to wszyscy o tym mówią. To oni wyznaczali trasę dolarowi w ostatnim czasie, choć niejednokrotnie zbaczał on z drogi pod wpływem Donalda Trumpa. Wciąż jednak nie wiadomo jak odległy cel obrała Rezerwa i ile kroków w jego kierunku zostanie postawionych. Trzy, cztery? Nadzieje na cztery mogą dostarczyć dolarowi paliwa na pokonanie dłuższego dystansu. Dlatego jak już wrócimy ze świątecznej przerwy warto będzie poobserwować dane z tego kraju. Póki co dolar czeka na okazję a jego współrzędne to 3,39 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Wykres dnia
Źródło: bankier.pl
USD, PLN, dolar, złoty
Wykres tygodnia
Źródło: bankier.pl

Złoty na odprawie przed wylotem

Jak już mówiłem, gdy Fed podnosi stopy procentowe – patrzy na to cały świat. Gdy robi to nasza Rada Polityki Pieniężnej… a nie przepraszam, oni tego nie robią. Z NBP trochę jest tak, jak z turystyką wakacyjną – może i są chęci by spróbować czegoś nowego, ale koniec końców i tak za każdym razem jedziemy nad polskie morze. W dodatku wizja zmian w tej kwestii jest tak odległa, że chyba prędzej z plaż znikną parawany niż Rada podniesie stopy.  A to nie jest dobra wiadomość dla złotego. Konsekwentna polityka sprawia bowiem, że złoty zamiast na lokalne środki transportu musi czekać na połączenia międzynarodowe. A te niekiedy mogą wyprowadzić w pole. Dziś klimat sprzyja PLN, co sprawia że frank musiał rozstawić obozowisko przy pozycji 3,56.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Wykres dnia
Źródło: bankier.pl
CHF, PLN, frank, złoty
Wykres tygodnia
Źródło: bankier.pl

Funt na rozstaju dróg

Lubię Wielką Brytanię, w końcu na Wyspy można upolować całkiem tanie loty i mam tam kilku dobrych znajomych. Tak samo jak oni śledzą wszelkie doniesienia na temat brexitu, tak robi to też rynek walutowy. Minął już rok jak oficjalnie drogi UE i Wielkiej Brytanii się rozeszły, a obie strony zdecydowały się ruszyć czarnym szlakiem. Od czasu do czasu starały się nawiązać ze sobą kontakt, jednak przypominało to na początku moje próby posługiwania się hiszpańskim na Kubie. W efekcie funt schodził coraz niżej. Teraz jednak sytuacja jest spokojniejsza. Udało się dogadać w sprawie wydłużenia okresu przejściowego, a Londyn ma mieć nawet propozycję rozwiązania problemu Irlandii. Szterling nabrał więc trochę wiatru w żagle przez co zajął dziś pozycję 4,80 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Wykres dnia
Źródło: bankier.pl
GBP, PLN, funt, złoty
Wykres dnia
Źródło: bankier.pl

No, dobra. Formalności za nami to teraz przejdźmy do rzeczy bardziej przyjemnych, czyli ile można zyskać wymieniając w Ekantor.pl.

Twój cel: wymiana zarobionych za granicą pieniędzy
Wartość wymiany: 6 500 euro
Oszczędność z Ekantor.pl: 1 974,70 zł

Twoja korzyść: za zaoszczędzone pieniądze możesz kupić bilet do Meksyku, Amigo!

kalkulator walutowy, przelicznik walut, wymiana walut, Ekantor.pl

Twój cel: wakacje życia, najlepiej All Inclusive w hiszpańskim kurorcie
Wartość wymiany: 5 000 euro
Oszczędność z Ekantor.pl: 1098,00 zł

Twoja korzyść: kupisz za to na przykład bilet na mecz Realu z Juventusem podczas Champions League 2017/2018!

kalkulator walut, przelicznik walut, wymiana walut. Ekantor.pl

Twój cel: nowy namiot i wyposażenie
Wartość wymiany: 250 USD
Oszczędność w Ekantor.pl: 41,33

Twoja korzyść:  moja książka “Podaj piłkę dzieciom. Autostopem do Birmy” – kupisz ją tutaj 🙂

kalkulator walut, przelicznik walut, wymiana walut, Ekantor.pl

Aaaa i jeszcze jedna prośba na koniec. Jak spotkacie mnie na ulicy nie pytajcie mnie ile kosztuje dolar – bo odpowiem wam, że to zależy czy w peruwiańskich solach czy kolumbijskich pesos. Odpowiedzi szukajcie na stronie Ekanor.pl!

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *