dochód pasywny, pieniądze, zarabianie pieniędzy, wymiana walut, Ekantor.pl
19 września 2018,  13:43

Dochód pasywny – co to właściwie jest?

Leżysz na hamaku z widokiem na złoty piasek, nad tobą palmy, błękitne niebo po horyzont. Leniwym ruchem sprawdzasz na smartfonie stan konta. Widzisz kolejną wpłatę z twoich biznesów, które działają same. Taka jest idea dochodu pasywnego.

Dokładna definicja brzmi: dochód pasywny to zyski osiągane bez czynnego angażowania się w pracę. Otrzymuje się je w wyniku długotrwałego korzystania z efektów własnych działań. Najczęstszymi przykładami dochodu pasywnego są: zyski z wynajmu nieruchomości, odsetek z depozytów bankowych czy dywidendy z posiadanych akcji.

Ile można zarobić na dochodzie pasywnym?

Najprostszym i jednocześnie wymagającym najmniejszej uwagi sposobem na zyski bez wykonywania większej pracy są odsetki z lokat. Przykładowo: wkładając 500 000 zł na Lokatę Happy w Idea Banku (3,5% na 3 miesiące), zyskamy 3544 zł z uwzględnieniem podatku Belki [dane z lipca 2018].

Mając 500 000 zł można jednak zrobić więcej. Na przykład kupić dwa mieszkania w średniej wielkości mieście (do 200 tys. mieszkańców) i dać je pod wynajem. Zysk z każdego mieszkania może być na poziomie 700-1000 zł uwzględniając roczną amortyzację. Po pewnym czasie nieruchomości można też sprzedać – z reguły z zyskiem, bo ceny mieszkań stale rosną.

Sposobem na pasywne zyski są też dzieła twórcze. Raz napisana książka przynosi tantiemy całe życie. Strona internetowa czy aplikacja na smartfony kręci się w zasadzie sama, ewentualnie przy niewielkim udziale doraźnie zatrudnianych firm outsourcingowych.

Czy dochód pasywny rzeczywiście istnieje?

Skoro można leżeć a pieniądze same wpadają do kieszeni – to czemu wszyscy tak nie robią? Dochód pasywny ma wielu krytyków. Często uznawany jest za świętego Graala kapitalizmu, legendę, która pobudza do kreatywności i wytężonego wysiłku ale nie istnieje naprawdę. Każdy zysk wymaga bowiem jakiegoś nakładu pracy. Mieszkania trzeba wyposażyć i okresowo remontować, na aplikację czy stronę internetową należy mieć pomysł i specjalistów a nawet żeby wybrać odpowiednią lokatę przyda się trochę wiedzy finansowej. Jedyny prawdziwy dochód pasywny, czyli generowany bez żadnego wysiłku ze strony właściciela, mógł istnieć w czasach kolonializmu i niewolnictwa, które na szczęście dawno minęły.

Zyski z wcześniej wykonanej pracy to bez wątpienia ogromna korzyść. Warto dążyć do ich maksymalizacji, pamiętając jednak, że całkowicie pasywny dochód w zasadzie już nie istnieje.


Artykuł znajdujący się powyżej został stworzony dla celów informacyjnych i stanowi jedynie ocenę i wyrażenie osobistych poglądów autora, które nie są rekomendowane jako wskazówki do dokonywania transakcji zarówno na rynku walutowym jak i akcji. Nie powinny one być używane jako rady w podejmowaniu lub wstrzymywaniu się od jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności powyższe analizy nie mogą być traktowane jako informacje stanowiące rekomendację dotyczącą instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku (Dz. U. 2005r. nr 206, poz. 1715) i art. 42 ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi (t. jedn. Dz. U. 2014 poz. 94 z późn. zm.) Odpowiedzialność za podjęcie lub zaniechanie decyzji na podstawie artykułu ponosi jedynie użytkownik. Ekantor.pl jako właściciel praw autorskich powyższej publikacji zabrania kopiowania oraz rozpowszechniania tego opracowania bez wcześniejszej jego zgody.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *