Losowe wpisy

weihnachtsmarkt - jak oszczedzać na jarmarkach bożonarodzeniowych?

Bezcenna atmosfera świąt. Jarmarki bożonarodzeniowe za granicą

Spokój, wolniej płynący czas, rozmowy z najbliższymi - tych elementów coraz częściej zaczyna brakować ludziom we współczesnym świecie. Lekarstwem dla wielu okazuje się być przedświąteczny okres, który z Read more
Praca, zmiany w kodeksie pracy

Obowiązkowy urlop i niższe premie – rząd szykuje zmiany w kodeksie pracy

Elastyczna ilość dni urlopu wypoczynkowego oraz brak możliwości wykorzystania ich w następnych latach - to tylko część proponowanych zmian. Jesienią wiceminister Marcin Zieleniecki przedstawił pomysły na udoskonalenie kodeksu pracy. Na Read more

Nowy projekt ustawy frankowej zbyt łagodny dla banków


Zaprezentowany we wtorek najnowszy projekt ustawy frankowej spotkał się ze sporą falą krytyki. Jego wymiar jest łagodniejszy w skutkach dla banków, niż ten zaprezentowany w styczniu, a koszt z jakim będą się musiały one liczyć jest szacowany na 3,6 mld do 4 mld złotych. Poprawa sytuacji frankowiczów ma wynikać ze zwrotu spreadów.

Zwrot spreadów

Pierwszym i chyba najważniejszym elementem nowego projektu ustawy jest zapowiedź zwrotu spreadu, który banki pobierały podczas zawierania umowy kredytowej. Jest to dość spora pomoc dla frankowiczów, ponieważ przyczynić się ona może do zmniejszenia pozostałego do spłaty kapitału. Zwrot różnicy między kursami kupna i sprzedaży będzie możliwy tylko dla tych kredytobiorców, których umowy były zawarte do kwoty 350 tys. zł kredytu na jedną osobę. Zapis ten będzie dotyczył tylko tych kredytów, które były udzielone przez banki od 1 lipca 2000 r. do 26 sierpnia 2011 r. Bardzo istotne jest również to, że zwrot spreadów będzie przysługiwał również tym osobom, których umowy już wygasły.

Jak będzie wyglądało to w praktyce? Klient będzie musiał skierować do banku wniosek z pytaniem, czy w jego przypadku były stosowane spready. Będzie miał na to 6 miesięcy. Po dokonaniu wyliczeń, które mają trwać nie dłużej niż miesiąc bank dokona zwrotu lub pomniejszy aktualny kapitał, który został kredytobiorcy do spłaty. Zwrot gotówki natomiast nastąpi tylko w sytuacjach, gdy zadłużenie w całości zostało już spłacone, lub gdy wyliczona kwota będzie większa od tej, która pozostała do spłaty. Na zdeklarowanie tej rekompensaty w formie wniosku klient będzie miał rok czasu.

Zwracana kwota ma być wolna od podatku.

Na co jeszcze mogą liczyć frankowicze? Zwrot spreadów to tylko wstęp do dalszych działań. Banki będą miały rok czasu na to, aby na drodze ugodowej zaproponować klientom korzystne dla nich warunki przewalutowania kredytu. Projekt bowiem zakłada, aby instytucje finansowe same – na razie bez przymusu ustawowego – wyszły do klientów i doszły z nimi do porozumienia.

Najpierw prośba, po roku przymus

Obecny wymiar projektu ustawy frankowej ma swoje uzasadnienie. Komisja pracująca nad jej kształtem przede wszystkim skoncentrowała się na tym, czego za bardzo nie brano pod uwagę we wcześniejszym projekcie. Chodzi mianowicie o stabilność sektora finansowego. Wcześniejsza propozycja, które zakładała przewalutowanie kredytów w walucie obcej na złote po kursie „sprawiedliwym”, byłaby zbyt gwałtownym posunięciem. Minister Łopiński podczas konferencji podkreślił, że ten rok będzie sprawdzianem i próbą dla banków. Jeśli po tym okresie przygotowane dodatkowe wymogi regulujące oraz ścisły nadzór działań nie wpłynie korzystnie na prace dotyczące przewalutowań kredytów, na banki zostanie nałożony przymus ustawowy. „Dajemy szansę sektorowi bankowemu, będziemy bacznie obserwować to, co będzie się działo w ciągu tego roku” – podkreślał minister Łopiński.

Na zakończenie należy również dodać, że aktualny projekt nie dotyczy tylko kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich, ale również tych w euro. Natomiast nadzór nad realizacją całego planu pomocy dla kredytobiorców będzie prowadziła Komisja Nadzoru Finansowego.

Przesunięcie przymusowego przewalutowania zobowiązań przez banki o rok jest przez wielu analityków oceniane dość krytycznie, m.in. jako zbyt łagodne i mało restrykcyjne, które nie przyniesie zamierzonych efektów. Jednak w tej sytuacji liczy się to, że frankowicze w końcu mogą otrzymać realną pomoc, mimo iż jej wysokość na chwilę obecną jest mniejsza od oczekiwanej.

Aniela Agopsowicz, analityk walutowy Ekantor.pl


05.08.2016 15:46
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000