O czym warto pamiętać płacąc za granicą?
8 lutego 2016,  00:00

Płacisz za granicą? Pamiętaj o tych kilku rzeczach!

Wycieczki zagraniczne, to coraz częściej wybierany sposób spędzania wolnego czasu i odpoczywania podczas urlopu. Zagraniczne wojaże, wiążą się jednak z wieloma niewiadomymi, które mogą budzić nasz niepokój. Jedną z najczęściej spotykanych wątpliwości jest możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych, kiedy w innym kraju obowiązuje obca waluta. Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce i o czym trzeba pamiętać płacąc za granicą?

Możliwości dokonywania płatności

Wielu z turystów, w obawie przed płatnościami bezgotówkowymi, decyduje się na korzystanie jedynie z tradycyjnej formy dokonywania zapłaty za zakupy, jaką jest płatność gotówkowa. Jest to jednak dosyć uciążliwy sposób. Wiąże się z koniecznością wcześniejszej wypłaty gotówki oraz wymiany jej na walutę obowiązującą w kraju, do którego zamierzamy wyjechać. Wymusza to na turyście, podróżowanie z całą kwotą, co stanowi pewne ryzyko i niebezpieczeństwo utraty wszystkich środków, np. wynikającą z kradzieży. O wiele bezpieczniejsze jest noszenie przy sobie karty i korzystanie z bieżących transakcji bezgotówkowych.

Przewalutowanie

Płatność za granicą

W niektórych przypadkach, osoba dokonująca płatności za granicą poprzez kartę, będzie obciążona kosztami tzw. przewalutowania. Taka sytuacja nastąpi, kiedy waluta rozliczeniowa prowadzonego konta oraz karty debetowej nie będzie zgodna z walutą rozliczeniową dokonywanej transakcji w terminalu płatniczym lub bankomacie.

Za co, zostaną nałożone na nas dodatkowe koszty?

Na początek, warto zapamiętać, że niemal każdy bank pobiera prowizję za każdą wypłatę dokonywaną w bankomacie znajdującym się poza granicami kraju. Stawka ta jest z górny ustalona i uwzględniona w cenniku załączonym do umowy bankowej. Opłata ta zostanie doliczona bez względu na fakt, czy zachodzi zgodność walutowa, czy też nie. Zatem, nawet jeżeli przewalutowanie nie będzie konieczne, w większości przypadków zapłacimy prowizję. Przewalutowanie dokonuje się automatycznie podczas transakcji i polega na dostosowaniu waluty rozliczeniowej wg. kursu MasterCard lub Visa, w zależności od tego, kto wydał kartę. W ramach kosztów jakie na nas zostaną nałożone, należy uwzględnić stawki prowizyjne naliczane przez wydawcę karty.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *