podwyzki 2021-ceny 2021-podatki 2021- wyzsze ceny w nowym rok - ceny nowy rok - WZROST CEN-co zdrozeje -zo drozej w nowym roku-ekantor pl
17 grudnia 2020,  11:59

Podwyżki 2021 roku – co nas czeka?

4.5/5 (2)

Podwyżki z początkiem roku to norma. Nie zrozumieć mogą ich jedynie ci, którzy słuchając latem zapewnień partii rządzących, faktycznie uwierzyli, że podwyżek nie będzie.

2020 rok nie był dobry, jeśli chodzi o wpływy do budżetu państwa. Z opublikowanego w listopadzie przez Ministerstwo Finansów szacunkowego wykonania budżetu państwa w okresie styczeń-październik 2020 roku wynika, że niższe w stosunku do 2019 roku były dochody z podatku VAT, PIT oraz podatku akcyzowego i podatku od gier. W powyższym okresie wykonano więc 81,8 procent planu. Dziury w budżecie trzeba jakoś załatać, więc państwo nie bardzo ma inne wyjście niż zrewidowanie wysokości danin oraz oczywiście podwyższenie niektórych.

Do których kieszeni i jak głęboko sięgnie państwo w przyszłym roku i jakie ceny 2021 przerażą nas najbardziej?

Co zdrożeje w 2021 roku?

1. Na szczycie listy … śmieci!

Rekordzistką w wysokości jest stolica. Tu podwyżki na 2021 rok – jak przystało na miasto stołeczne – planowane były już na grudzień 2020 roku. Szczęśliwie dla mieszkańców stolicy ich sprawą zainteresowało się Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej. To właśnie wątpliwość tej instytucji przesunęły podwyżki o trzy miesiące. Warszawa wprowadza dla swoich mieszkańców stawki za odpady powiązane ze stawkami za zużytą wodę. Aby uniknąć wysokich rachunków trzeba: krótko brać prysznic i ograniczać pranie. Jeśli ktoś ma ogródek, warto przemyśleć pokrycie go kostką brukową zamiast trawą – w końcu kostki w upalne dni podlewać nie trzeba będzie. Koszt za wywóz śmieci będzie naliczany wedle użycia wody; 12,73 zł za każdy metr sześcienny.

podwyzki 2021-ceny 2021-podatek od smieci - wyzsze ceny alkoholu-podwyzki smieci - ceny wywozu smieci - ekantor pl

Ale nie tylko w Warszawie wywóz śmieci w 2021 roku będzie droższy. Więcej zapłacą również m.in. mieszkańcy Poznania, Kielc czy Szczecina. Skąd podwyżki? Otóż stąd, że samorządy uważają, że mieszkańcy nie potrafią segregować śmieci. W listopadzie 2020 roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat skuteczności segregacji odpadów w województwie podlaskim. Wniosek jest taki, że pojawiły się tam nieprawidłowości niemal na każdym etapie segregacji – począwszy od niewłaściwej segregacji śmieci przez mieszkańców, po wadliwe instalacje mechaniczno-biologiczne do ich recyklingu. Jednak nie w województwie podlaskim problem. Nieprawidłowości wykryto we wszystkich pozostałych regionach kraju.

Aktualne informacje o stawkach za wywóz odpadów, znaleźć można na stronach internetowych miejskich zakładów gospodarki komunalnej.

2. Nie taki znów słodki podatek dla naszego zdrowia

Od nowego 2021 roku wchodzi w życie podatek cukrowy, który sprawi, że o 50 groszy więcej trzeba będzie zapłacić za litr napoju, w którym dodatkiem jest cukier lub substancja słodząca. Dodatkowa dopłata czeka nas za kofeinę, taurynę czy guaranę w naszym ulubionym napoju.

Podatek cukrowy nie ucieszył producentów, dlatego Polska Federacja Producentów Żywności wystosowała do rządu apel o przesunięcie minimum o rok wejścia w życie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Skuteczność powodzenia tego apelu można oceniać jako niską. W końcu wszystko to, co może obywateli wolniej lub szybciej zabijać, nie może być przez rząd traktowane polubownie.

3. Wyższe minimalne wynagrodzenie – czy to dobrze?

W 2021 roku osoby zarabiające minimum na umowie o pracę mogą liczyć na 200 zł podwyżki (płaca minimalna wzrasta do 2800 zł brutto). To jednak nie tylko informacja dla zarabiających najmniej – to również zmiana istotnego parametru, od którego ustala się inne świadczenia, nagrody, premie itp. Pracodawcy zapłacą również więcej za płacę w nocy, wzrośnie podstawa wymiaru składek dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność i korzystających z preferencyjnego ZUSu, a firmy zapłacą wyższe kary za brak OC. Ustawowy nakaz podniesienia pensji minimalnej jest podwyżką dla przedsiębiorców i niekoniecznie dobrą wiadomością dla pracowników, którzy pracują na umowę o pracę. Niektórzy z nich mogą bowiem zostać poproszeni o zmianę stosunku pracy.

4. Od „małpki” do małpy

Rząd liczy również na spory wkład do budżetu z tytułu podatku od alkoholu wysokoprocentowego o niewielkiej pojemności. Podatek za „małpki” to już legenda. Jego modyfikacje pobudzają kreatywność producentów.

podwyzki 2021-ceny 2021-podatek od alkoholu wysokoprocentowego - wyzsze ceny alkoholu- ekantor pl

Według autora raportów z badań rynku – firmy Synergion w Polsce każdego dnia sprzedaje się średnio około 3 milionów „małpek” (butelek o pojemności 100 i 200 ml). Dzięki nowej opłacie (obejmującej butelki do 300 ml) budżet państwa miał więc sporo zarobić. Ale tylko w zamyśle, bo producenci alkoholu już wprowadzili na rynek butelki o pojemności 350 ml. Ten sprytny ruch może sprawić, że budżet państwa zostanie uszczuplony aż  o 2 mld. Jednak stracą również producenci oraz sklepy, które od sprzedaży jednego litra stuprocentowego alkoholu w opakowaniach o pojemności do 300 ml muszą zapłacić dodatkowe 25 zł. Szczęśliwie rząd podkreśla, że nie o wpływy do budżetu chodzi, ale o zdrowie Polaków. Producentów pociesza to w stopniu – delikatnie mówiąc – nieznacznym.

5. Wielka czwórka żąda więcej!

W 2021 roku bardzo prawdopodobne są również podwyżki cen prądu, o co wnioskują cztery największe koncerny energetyczne. Najwięcej chce dołożyć swoim klientom PGE, które liczy na podniesienie stawek o kilkanaście procent.

Co jeszcze podrożeje w 2021 roku?

Szykuje się podwyżka abonamentu radiowo-telewizyjnego oraz podatku od psa. Ten drugi w przyszłym roku wyniesie o 5 zł więcej niż w roku 2020. Wzrośnie też opłata targowa i uzdrowiskowa, a to jeszcze nie wszystko, bo w planach są jeszcze podwyżki 2021 roku w postaci podatku cyfrowego, podatku od sprowadzanych na teren UE towarów, których produkcja wymagała dużej emisji CO2 i podatku handlowego. W przypadku tego ostatniego pewnym problemem we wprowadzeniu opłat jest fakt, iż podatkowi temu zielonego światła nie dał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *