Losowe wpisy

Dolar wyprzedaż

Wyprzedaż dolara trwa

Amerykańska waluta wyraźnie traci. Tak słabej pozycji dolara w relacji ze złotym nie było od dwóch lat, natomiast kurs EUR/USD zdołał pokonać już  wartość 1,15. W dodatku może to nie Read more

Najlepsze aplikacje, które pomogą w prowadzeniu biznesu – część II

Spotkania, terminy, ważne wydarzenia, nowi klienci- nie da się pamiętać o wszystkim prowadząc własną firmę. Na szczęście z pomocą przychodzi nowoczesna technologia. Zobacz, jakie programy pomogą zorganizować czas i podnieść Read more

Przelewy zagraniczne SEPA i SWIFT – który lepszy?


Robisz przelew zagraniczny i nagle stajesz przed dylematem: SEPA czy SWIFT? Co kryje się pod tymi, brzmiącymi jak zaklęcia, nazwami? I czym się od siebie różnią?

Oba terminy to skróty oznaczające zagraniczny transfer gotówki. Różnią się tym, że SEPA dotyczy wyłącznie obszaru Unii Europejskiej a SWIFT – reszty świata. Pozostałe rozbieżności tkwią jednak w szczegółach.

Przelewy SEPA

Jeżeli chcesz wykonać przelew w obrębie Unii Europejskiej to SEPA będzie najlepszym rozwiązaniem. Jego nazwa jest skrótem od Single Euro Payment Area i dokładnie definiuje sposób działania – ten typ transferu pieniędzy obejmuje bowiem wyłącznie walutę euro.

Przelewu SEPA można dokonać wyłącznie w obrębie państw członkowskich oraz do Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii, Andory, Monako i San Marino (z wyłączeniem niektórych terytoriów zależnych, np. Grenlandii).

Koszty przelewów SEPA

Koszty przelewu SEPA są stosunkowo niewysokie. Zazwyczaj zamykają się w kwocie do 10 zł. Wynika to z faktu braku pośredników pomiędzy bankiem nadawcy przelewu a odbiorcy i, co za tym idzie, braku dodatkowych prowizji.

Warto pamiętać, że w wypadku kont nie prowadzonych w walucie euro, do kosztów transferu należy doliczyć spread bankowy, ustalany indywidualnie przez każdą instytucję. Dodatkowo warto uwzględnić obowiązkową opcję kosztową SHA, w której nadawca pokrywa prowizję swojego banku, a odbiorca – swojego.

Czas realizacji przelewów SEPA

Przelewy SEPA nie należą do najszybszych. Standardowy okres oczekiwania wynosi D+1 co oznacza, że pieniądze dotrą na konto odbiorcy na następny dzień po zleceniu dyspozycji. Brak opcji transferów ekspresowych sprawia, że warto je wcześniej zaplanować.

Jeśli chcesz wiedzieć kiedy do odbiorcy dojdzie przelew z Twojego banku >> CZYTAJ TUTAJ

Przelewy SWIFT

Mimo że dość kosztowne i powolne, przelewy SWIFT są nadal jedną z najczęściej wybieranych form międzynarodowego transferu gotówki. Ich niekwestionowaną zaletą jest możliwość przesłania pieniędzy do dowolnego kraju w każdej walucie. Niestety, ma to swoja cenę.

Koszty przelewów SWIFT

W porównaniu z SEPA koszty przelewów SWIFT są dużo wyższe. Z reguły wynoszą 0,3-0,5% kwoty transferowanej, z ustaloną wartością minimalną i maksymalną (zazwyczaj od 20 do 250 zł). Do tego dochodzi spread oraz koszty pośredników, które stanowią największe obciążenie w wypadku SWIFT. Każdy bank asystujący w przekazaniu pieniędzy pobiera bowiem swoje wynagrodzenie, a suma takich obciążeń zależy od ilości pośredników i może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Na szczęście, przeciwnie do przelewów SEPA, tutaj mamy więcej możliwości wyboru kto poniesie koszty operacyjne.

 

Przelewy SWIFT dają trzy opcje podziału kosztów:

 • OUR – wszystkie opłaty ponosi nadawca przelewu;
 • BEN – wszystkie opłaty ponosi odbiorca przelewu;
 • SHA – opłaty są dzielone między nadawcę i odbiorcę przelewu, przy czym nadawca pokrywa jedynie prowizję swojego banku, zaś pozostałymi kosztami – prowizją banku odbiorcy i banków pośredniczących w transakcji – jest obciążany odbiorca.

 

Podliczając koszty warto też pamiętać, że niektóre banki pobierają prowizję nie tylko za wysłanie, ale również za odebranie przelewu zagranicznego. Przykładowo PKO BP skasuje 5 zł za przychodzący SEPA i aż 11 za przelew SWIFT. Ponadto zwróćmy szczególną uwagę na poprawność danych – przy błędnym przelewie koszty transferów i tak są pobierane.

Czas realizacji przelewów SWIFT

Standardowy czas transferu SWIFT wynosi D+2 czyli środki dotrą na konto adresata w dwa dni po zleceniu dyspozycji. Mamy jednak dwie możliwość skrócenia okresu oczekiwania:

 • przelew pilny – D+1, środki dostępne na następny dzień od wykonania zlecenia;
 • ekspres – D+0, przelew realizowany tego samego dnia.

Jak łatwo się domyślić, za takie udogodnienia trzeba dodatkowo zapłacić. Koszty przelewów przyspieszonych są dwu- lub trzykrotnie wyższe od normalnie realizowanego SWIFTa.


SEPA vs SWIFT – szybkie podsumowanie

Wybór pomiędzy SWIFT i SEPA jest dosyć prosty – tam, gdzie to możliwe wybieramy tańszy transfer gotówki. W pozostałe miejsca trafia tylko SWIFT. Nowym i wartym uwagi rozwiązaniem są jednak transfery z bezpośrednio kantorów internetowych (zobacz, jaki jest czas i koszty transakcji podczas wymiany w Ekantor.pl) – pozwalają on zaoszczędzić na wymianie waluty a ich koszty są z reguły o wiele niższe niż w jakimkolwiek banku.


23.01.2018 14:48
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000