KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Edukacja finansowa dziecka

Edukacja finansowa dziecka. Od czego zacząć?

Rozpoczął się wrzesień. To doskonały czas aby zastanowić się nad edukacją swoich dzieci. Również tą finansową...   Kursy językowe, nauka pływania, korepetycje - rodzice skłonni są zainwestować duże pieniądze w ... Czytaj całość
Kobiety na rynku pracy

Mniejsze pensje i niższe stanowiska – tak wygląda sytuacja kobiet na rynku pracy

Kobiety i mężczyźni różnią się - tak Maciej Stuhr rozpoczął kilka lat temu jeden ze swoich występów. Trudno się z nim kłócić. Można natomiast doprecyzować, na czym konkretnie te różnice ... Czytaj całość

Rial – waluta Arabii Saudyjskiej


Rial Saudyjski ciekawostki

Rial saudyjski do waluta Arabii Saudyjskiej, państwa położonego w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. 1 rial saudyjski zawiera w sobie 100 halali. Średnio można przyjąć, że 1 euro jest warte 4,12 riala saudyjskiego. Skrótem nazwy występującym na rynku jest “SAR”. Warto bliżej przyjrzeć się walucie oraz ciekawostkom z nią związanym.

Dostępne nominały

Rial saudyjski występuje przede wszystkim w banknotach (1, 5, 10, 50, 100 i 500 riali). Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że na początku 2016 roku przystąpiono do działań mających na celu wprowadzenie monety zamiast papierowej wersji najmniejszego dostępnego nominału. Saudi Arabian Monetary Agency planowała zastąpić banknot 1 rial monetą, prawdopodobnie o nominale 1 i 2 riali. Rozwiązanie wydaje się znacznie bardziej wygodne. Duża ilość banknotów nie jest szczególnie praktyczna, zwłaszcza jeśli mówimy o niskich nominałach. Znacznie ułatwiony zostaje zakup napojów, kanapek itp. czy płacenie za parkowanie w parkometrach. Działania mogły być również podyktowane faktem większej trwałości monet niż papierowych banknotów, szczególnie w tak ekstremalnych warunkach klimatycznych jakie panują w Arabii Saudyjskiej.

Nowa seria banknotów wydana na koniec roku 2016

SAMA wydało 13 grudnia 2016 roku nową serię banknotów o nominałach 5., 10, 50, 100 i 500 riali. Patrząc na sprawę pod kątem historycznym, jest to dopiero szóste tego typu przedsięwzięcie w historii. Warto zauważyć, że na banknotach 5, 10, 50 i 100 riali widnieje wizerunek króla Salmana ibn Abd al-Aziza, który tron objął stosunkowo niedawno, bo na początku 2015 roku. Banknot 500 riali pozostał pod wpływem tradycji. Ponownie widnieje na nim wizerunek bardzo ważnej pod względem historycznym postaci – Abd al-Azizza ibn Su’uda. To on był pierwszym królem Arabii Saudyjskiej i stworzył państwo, które przetrwało do dzisiaj. Do obiegu weszły również po raz kolejny wspomniane wyżej monety 1 i 2 riali, a także 1, 5, 10, 25 i 50 halali. Zmienił się również emitent waluty Arabii Saudyjskiej. Jest nim Saudi Arabian Monetary Authority.


Zobacz inne waluty:


22.03.2017 05:39
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000