Rial – waluta Arabii Saudyjskiej

Rial Saudyjski ciekawostki

Rial saudyjski do waluta Arabii Saudyjskiej, państwa położonego w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. 1 rial saudyjski zawiera w sobie 100 halali. Średnio można przyjąć, że 1 euro jest warte 4,12 riala saudyjskiego. Skrótem nazwy występującym na rynku jest „SAR”. Warto bliżej przyjrzeć się walucie oraz ciekawostkom z nią związanym.

Dostępne nominały

Rial saudyjski występuje przede wszystkim w banknotach (1, 5, 10, 50, 100 i 500 riali). Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że na początku 2016 roku przystąpiono do działań mających na celu wprowadzenie monety zamiast papierowej wersji najmniejszego dostępnego nominału. Saudi Arabian Monetary Agency planowała zastąpić banknot 1 rial monetą, prawdopodobnie o nominale 1 i 2 riali. Rozwiązanie wydaje się znacznie bardziej wygodne. Duża ilość banknotów nie jest szczególnie praktyczna, zwłaszcza jeśli mówimy o niskich nominałach. Znacznie ułatwiony zostaje zakup napojów, kanapek itp. czy płacenie za parkowanie w parkometrach. Działania mogły być również podyktowane faktem większej trwałości monet niż papierowych banknotów, szczególnie w tak ekstremalnych warunkach klimatycznych jakie panują w Arabii Saudyjskiej.

Nowa seria banknotów wydana na koniec roku 2016

SAMA wydało 13 grudnia 2016 roku nową serię banknotów o nominałach 5., 10, 50, 100 i 500 riali. Patrząc na sprawę pod kątem historycznym, jest to dopiero szóste tego typu przedsięwzięcie w historii. Warto zauważyć, że na banknotach 5, 10, 50 i 100 riali widnieje wizerunek króla Salmana ibn Abd al-Aziza, który tron objął stosunkowo niedawno, bo na początku 2015 roku. Banknot 500 riali pozostał pod wpływem tradycji. Ponownie widnieje na nim wizerunek bardzo ważnej pod względem historycznym postaci – Abd al-Azizza ibn Su’uda. To on był pierwszym królem Arabii Saudyjskiej i stworzył państwo, które przetrwało do dzisiaj. Do obiegu weszły również po raz kolejny wspomniane wyżej monety 1 i 2 riali, a także 1, 5, 10, 25 i 50 halali. Zmienił się również emitent waluty Arabii Saudyjskiej. Jest nim Saudi Arabian Monetary Authority.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 22.03.2017,  00:00