KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Aplikacje do finansów

10 najlepszych aplikacji do kontrolowania własnych finansów

Regularne opłaty, spontaniczne wydatki, niespodziewane koszty i wszędobylskie rachunki… Uporanie się z domowymi finansami nie jest proste. Dlatego coraz więcej osób sięga po aplikacje, które znacznie ułatwiają nad nimi kontrolę. ... Czytaj całość
karta wielowalutowa, karta walutowa, konto walutowe

Karta wielowalutowa – jak działa, kiedy jest zbędna i na co trzeba uważać?

A może tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Ale dlaczego akurat w Bieszczady, a nie w Alpy, czy nieco niższe Góry Betyckie? Może dlatego, że rzucając wszystko chcemy kwestie ... Czytaj całość

Rial – waluta Arabii Saudyjskiej


Rial Saudyjski ciekawostki

Rial saudyjski do waluta Arabii Saudyjskiej, państwa położonego w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. 1 rial saudyjski zawiera w sobie 100 halali. Średnio można przyjąć, że 1 euro jest warte 4,12 riala saudyjskiego. Skrótem nazwy występującym na rynku jest “SAR”. Warto bliżej przyjrzeć się walucie oraz ciekawostkom z nią związanym.

Dostępne nominały

Rial saudyjski występuje przede wszystkim w banknotach (1, 5, 10, 50, 100 i 500 riali). Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że na początku 2016 roku przystąpiono do działań mających na celu wprowadzenie monety zamiast papierowej wersji najmniejszego dostępnego nominału. Saudi Arabian Monetary Agency planowała zastąpić banknot 1 rial monetą, prawdopodobnie o nominale 1 i 2 riali. Rozwiązanie wydaje się znacznie bardziej wygodne. Duża ilość banknotów nie jest szczególnie praktyczna, zwłaszcza jeśli mówimy o niskich nominałach. Znacznie ułatwiony zostaje zakup napojów, kanapek itp. czy płacenie za parkowanie w parkometrach. Działania mogły być również podyktowane faktem większej trwałości monet niż papierowych banknotów, szczególnie w tak ekstremalnych warunkach klimatycznych jakie panują w Arabii Saudyjskiej.

Nowa seria banknotów wydana na koniec roku 2016

SAMA wydało 13 grudnia 2016 roku nową serię banknotów o nominałach 5., 10, 50, 100 i 500 riali. Patrząc na sprawę pod kątem historycznym, jest to dopiero szóste tego typu przedsięwzięcie w historii. Warto zauważyć, że na banknotach 5, 10, 50 i 100 riali widnieje wizerunek króla Salmana ibn Abd al-Aziza, który tron objął stosunkowo niedawno, bo na początku 2015 roku. Banknot 500 riali pozostał pod wpływem tradycji. Ponownie widnieje na nim wizerunek bardzo ważnej pod względem historycznym postaci – Abd al-Azizza ibn Su’uda. To on był pierwszym królem Arabii Saudyjskiej i stworzył państwo, które przetrwało do dzisiaj. Do obiegu weszły również po raz kolejny wspomniane wyżej monety 1 i 2 riali, a także 1, 5, 10, 25 i 50 halali. Zmienił się również emitent waluty Arabii Saudyjskiej. Jest nim Saudi Arabian Monetary Authority.


Zobacz inne waluty:


22.03.2017 05:39
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000