Rial – waluta Jemenu

Podział riala jemeńskiego i różne nominały monet i banknotów

Głowna waluta Jemenu to rial, który oznacza się kodem walutowym YER. Rial jemeński jest podzielony na sto filsów. Występuje w monetach takich jak: 1, 5, 10 i 20 riali. Rial jemeński posiada również wersję banknotową. Najmniejszy nominał to  oraz 50 riali (oliwkowy kolor banknotu), potem kolejno 100 riali (purpurowy banknot), 200 (banknot o kolorze zielonym), 250 (pomarańczowo – niebieski banknot) oraz 500 (kolor niebieski banknotu). Najwyższym nominałem w Jemenie jest banknot 1000 riali (kolor różowo – zielony).

Kilka słów o historii jemeńskiego riala

Rial jemeński został wprowadzony do obiegu w 1990 roku, zaraz po zjednoczeniu się dwóch wcześniej odrębnych państw jemeńskich, czyli Jemenu Południowego (wcześniej znanego pod nazwą Ludowo – Demokratycznej Republiki Jemenu) i Północnego (wcześniej funkcjonującego jako Arabska Republika Jemenu). Rial jemeński zajął miejsce riala używanego w północnym Jemenie (dzielonego na 100 filsów) oraz dinara  południowojemeńskiego (dzielonego na 1000 filsów; wymiana została wykonana w stosunku 1 dinar = 26 rialów jemeńskich).

Rozdział Jemenu – rial Ahmadi i rial Imadi

W czasach rozdziału Jemenu na dwa odrębne państwa rial był bity za panowania Imama Jahji, a więc w latach 1904 – 26 (nazywany był wówczas rialem Imadi) oraz za panowania przedostatniego króla Jemenu, Ahmada Jahji (wówczas nazywany był rialem Ahmadi). W 1963 roku po ustanowieniu Republiki Jemeńskiej wprowadzono nowocześniejsze monety, zaś w 1974 roku podzielono tą walutę na flisy. Jednak na skutek inflacji flisy zniknęły z rynku bardzo szybko. W 1990 roku zwierzchnictwo nad waluta krajową przejął Centralny Bank Jemenu wprowadzając właśnie nowego riala. Obecnie rial jemeński jest wart około 15 groszy polskich.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 19.04.2017,  00:00