KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

przepisy, prawo, konstytucja biznesu, ustawa, Ekantor.pl

Konstytucja biznesu – co oznacza dla początkujących przedsiębiorców?

30 kwietnia weszła w życie tzw. konstytucja biznesu - flagowy projekt Ministerstwa Rozwoju przygotowany pod okiem Mateusza Morawieckiego. Nowe przepisy wprowadzają wiele istotnych zmian dla przedsiębiorców. Również dla tych, którzy Read more
Firma budowlana

Firmy budowlane – jak wejść na zagraniczny rynek i zacząć zarabiać w EURO

Sytuacja polskich firm budowlanych nie prezentuje się optymistycznie. Duża konkurencja, brak nowych inwestycji oraz niemożność odzyskania zaległości - to tylko część problemów, z którymi boryka się ten sektor. Wiele firm, Read more

Rial – waluta Jemenu


Podział riala jemeńskiego i różne nominały monet i banknotów

Głowna waluta Jemenu to rial, który oznacza się kodem walutowym YER. Rial jemeński jest podzielony na sto filsów. Występuje w monetach takich jak: 1, 5, 10 i 20 riali. Rial jemeński posiada również wersję banknotową. Najmniejszy nominał to  oraz 50 riali (oliwkowy kolor banknotu), potem kolejno 100 riali (purpurowy banknot), 200 (banknot o kolorze zielonym), 250 (pomarańczowo – niebieski banknot) oraz 500 (kolor niebieski banknotu). Najwyższym nominałem w Jemenie jest banknot 1000 riali (kolor różowo – zielony).

Kilka słów o historii jemeńskiego riala

Rial jemeński został wprowadzony do obiegu w 1990 roku, zaraz po zjednoczeniu się dwóch wcześniej odrębnych państw jemeńskich, czyli Jemenu Południowego (wcześniej znanego pod nazwą Ludowo – Demokratycznej Republiki Jemenu) i Północnego (wcześniej funkcjonującego jako Arabska Republika Jemenu). Rial jemeński zajął miejsce riala używanego w północnym Jemenie (dzielonego na 100 filsów) oraz dinara  południowojemeńskiego (dzielonego na 1000 filsów; wymiana została wykonana w stosunku 1 dinar = 26 rialów jemeńskich).

Rozdział Jemenu – rial Ahmadi i rial Imadi

W czasach rozdziału Jemenu na dwa odrębne państwa rial był bity za panowania Imama Jahji, a więc w latach 1904 – 26 (nazywany był wówczas rialem Imadi) oraz za panowania przedostatniego króla Jemenu, Ahmada Jahji (wówczas nazywany był rialem Ahmadi). W 1963 roku po ustanowieniu Republiki Jemeńskiej wprowadzono nowocześniejsze monety, zaś w 1974 roku podzielono tą walutę na flisy. Jednak na skutek inflacji flisy zniknęły z rynku bardzo szybko. W 1990 roku zwierzchnictwo nad waluta krajową przejął Centralny Bank Jemenu wprowadzając właśnie nowego riala. Obecnie rial jemeński jest wart około 15 groszy polskich.


Zobacz inne waluty:


19.04.2017 09:18
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000