KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

kursy walut, analiza finansowa, komentarze walutowe

Czym jest średni kurs NBP?

Osoby często wyjeżdżające za zagranicę lub utrzymujące aktywne kontakty handlowe z przedsiębiorstwami spoza rynku krajowego potrzebują regularnej informacji o kursie walutowym. Jednym z jej najlepszych źródeł są publikowane przez banki ... Czytaj całość

Waluta, rynki i oszczędzanie – 12 ekspertów o finansach Polaków

Parafrazując fragment wypowiedzi Macieja Samcika - dziennikarza, a także autora bloga finansowego - w nadchodzących miesiącach “warto zapiąć pasy i trzymać się mocno fotela”.

... Czytaj całość

Rial – waluta Jemenu


Podział riala jemeńskiego i różne nominały monet i banknotów

Głowna waluta Jemenu to rial, który oznacza się kodem walutowym YER. Rial jemeński jest podzielony na sto filsów. Występuje w monetach takich jak: 1, 5, 10 i 20 riali. Rial jemeński posiada również wersję banknotową. Najmniejszy nominał to  oraz 50 riali (oliwkowy kolor banknotu), potem kolejno 100 riali (purpurowy banknot), 200 (banknot o kolorze zielonym), 250 (pomarańczowo – niebieski banknot) oraz 500 (kolor niebieski banknotu). Najwyższym nominałem w Jemenie jest banknot 1000 riali (kolor różowo – zielony).

Kilka słów o historii jemeńskiego riala

Rial jemeński został wprowadzony do obiegu w 1990 roku, zaraz po zjednoczeniu się dwóch wcześniej odrębnych państw jemeńskich, czyli Jemenu Południowego (wcześniej znanego pod nazwą Ludowo – Demokratycznej Republiki Jemenu) i Północnego (wcześniej funkcjonującego jako Arabska Republika Jemenu). Rial jemeński zajął miejsce riala używanego w północnym Jemenie (dzielonego na 100 filsów) oraz dinara  południowojemeńskiego (dzielonego na 1000 filsów; wymiana została wykonana w stosunku 1 dinar = 26 rialów jemeńskich).

Rozdział Jemenu – rial Ahmadi i rial Imadi

W czasach rozdziału Jemenu na dwa odrębne państwa rial był bity za panowania Imama Jahji, a więc w latach 1904 – 26 (nazywany był wówczas rialem Imadi) oraz za panowania przedostatniego króla Jemenu, Ahmada Jahji (wówczas nazywany był rialem Ahmadi). W 1963 roku po ustanowieniu Republiki Jemeńskiej wprowadzono nowocześniejsze monety, zaś w 1974 roku podzielono tą walutę na flisy. Jednak na skutek inflacji flisy zniknęły z rynku bardzo szybko. W 1990 roku zwierzchnictwo nad waluta krajową przejął Centralny Bank Jemenu wprowadzając właśnie nowego riala. Obecnie rial jemeński jest wart około 15 groszy polskich.


Zobacz inne waluty:


19.04.2017 09:18
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000