Losowe wpisy

Podaj piłkę dzieciom

W świat z Ekantor.pl #1: Początek drogi. Relacja z podróży autostopem po Ameryce Łacińskiej

Pamiętacie Mateusza Koszelę, który autostopem przemierzył Azję? Mamy więc dla Was świetną wiadomość. Autor bloga Autostopem w świat sportu wyruszył w kolejną podróż, a towarzyszyć mu będzie Ekantor.pl. Nasz cel ... Czytaj całość
Polski Nowy Złoty – polska waluta!

Polski Nowy Złoty – polska waluta!

Pieniądz jest jednym z symbolów niezależności państwa oraz władzy państwowej. Nic więc dziwnego, że dawni władcy dość często myśleli o własnej walucie, która jednocześnie mogłaby być wartościowym środkiem płatniczym we ... Czytaj całość

Rola dyrektora finansowego w małym i średnim przedsiębiorstwie


Sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ma dominującą rolę w kształtowaniu obecnej gospodarki, zarówno tej europejskiej, jak i krajowej. Według danych GUS (stan na 2013 r.) w Polsce działa 1,77 mln aktywnych przedsiębiorstw niefinansowych, z czego małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią aż 99,8%. Wytwarzają one blisko połowę polskiego PKB, dlatego tak ważne jest aby stworzyć w kraju klimat, umożliwiający ich dalszy rozwój.

Niestety. Dzieje się czasem wręcz odwrotnie i po okresie silnego rozwoju przedsiębiorstwa MSP popadają w marazm. Kluczem do dalszego postępu firmy okazuje się zdolność do optymalizacji kosztów oraz do pozyskiwania dodatkowych źródeł finansowania. Osoby prowadzące własną działalność, często w sposób intuicyjny, podejmują się czynności, mających opłacić dalsze inwestycje i napędzić rozwój, jednak niemożność realnej oceny podejmowanych kroków powoduje, że przedsiębiorstwo zamiast ugasić pragnienie, jedynie zachłystuje się nowymi perspektywami. W efekcie tych działań jedynym zyskiem okazuje się być… generowanie dalszych strat.

Czas, gdy przedsiębiorstwa z sektora MSP walczą o przetrwanie, wykorzystywany jest przez duże firmy, które zatrudniają w swoich szeregach menadżerów finansowych. Podejmują oni ważne decyzje gospodarcze i przyczyniają się do dalszego postępu. Czy ich rola byłaby równie nieoceniona w mniejszych jednostkach?

Dyrektor finansowy to osoba, która odpowiedzialna jest za kształtowanie strategii finansowej firmy, a także nadzorująca jej realizację. Na podstawie danych, raportów i własnego doświadczenia potrafi wykreować długoterminową wizję rozwoju, jednak dbając o przyszłość nie traci z oczu teraźniejszości. Potrafi poprawić aktualne wyniki przedsiębiorstwa oraz zadbać o jego płynność finansową. Tworzy raporty, optymalizuje koszty oraz politykę podatkową. Nadzoruje pracę działu finansowo-księgowego. Doradza kierownictwu i często podejmuje kluczowe decyzje w kwestii inwestycji.

Znacznie dyrektora finansowego jest jeszcze większe w przypadku, gdy przedsiębiorstwo rozpoczęło lub prowadzi współpracę międzynarodową, ponieważ pozwala on wtedy zabezpieczyć firmę przed ryzykiem związanym ze zmiennością walutową. Umiejętność analizowania i przewidywania wahań kursu walutowego, a także sprawne przeprowadzenie przez proces przewalutowania np. poprzez wybór najkorzystniejszego kantoru online, może okazać się dodatkowym zastrzykiem poprawiającym płynność finansową i na odwrót. Brak znajomości praw rynku szybko i skutecznie może osłabić budżet przedsiębiorstwa.

Korzyści płynące ze znajomości kursu walut w poszczególnych kantorach może zobrazować poniższy przykład.

dyrektor fiinansowy

Mimo tak szerokiej gamy obowiązków, przedsiębiorstwa z sektora MSP często wzbraniają się przed zatrudnieniem dyrektora finansowego, co najczęściej związane jest z obawami właścicieli firm przed utratą samodzielności, dopuszczeniem osoby z zewnątrz do szczegółowych danych oraz wydatkami związanymi z kolejnym stanowiskiem pracy. Skutkiem tego przyjęło się przekazywanie tych zadań na barki księgowych, jednak chociaż posiadają oni wiedzę o rachunkach firmy, to ich kompetencji nie można nazwać mianem pragmatycznych i koniec końców niewykorzystany w praktyce potencjał ginie pod stosem dokumentacji.

W związku z powyższym w trosce o przyszłość przedsiębiorstwa, zwłaszcza tego współpracującego z zagranicznymi klientami warto jest rozważyć kwestię zatrudnienia dyrektora finansowanego lub współpracę z finansistą podczas wdrażania konkretnych projektów.


03.10.2016 09:15
Udostępnij:


Tagi: , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000