Losowe wpisy

Krytpowaluty, bitcoin

Kryptowaluty – czym są i co warto o nich wiedzieć?

Mimo że pojawiły się niemal 10 lat temu, to na swoje przysłowiowe pięć minut musiały poczekać. Dziś kryptowaluty wywołują coraz więcej zainteresowania. Czy wirtualny pieniądz ma jednak przyszłość?   Czym Read more
bank

Banki walczą o pieniądze. Mają do tego odpowiednie narzędzie

Banki nie pozostają bierne w walce z dłużnikami. Po zlikwidowaniu bankowego tytułu egzekucyjnego pojawił się nowy sposób na to, by mogły one odzyskać należności od klientów - mowa o sądowym Read more

Rola dyrektora finansowego w małym i średnim przedsiębiorstwie


Sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ma dominującą rolę w kształtowaniu obecnej gospodarki, zarówno tej europejskiej, jak i krajowej. Według danych GUS (stan na 2013 r.) w Polsce działa 1,77 mln aktywnych przedsiębiorstw niefinansowych, z czego małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią aż 99,8%. Wytwarzają one blisko połowę polskiego PKB, dlatego tak ważne jest aby stworzyć w kraju klimat, umożliwiający ich dalszy rozwój.

Niestety. Dzieje się czasem wręcz odwrotnie i po okresie silnego rozwoju przedsiębiorstwa MSP popadają w marazm. Kluczem do dalszego postępu firmy okazuje się zdolność do optymalizacji kosztów oraz do pozyskiwania dodatkowych źródeł finansowania. Osoby prowadzące własną działalność, często w sposób intuicyjny, podejmują się czynności, mających opłacić dalsze inwestycje i napędzić rozwój, jednak niemożność realnej oceny podejmowanych kroków powoduje, że przedsiębiorstwo zamiast ugasić pragnienie, jedynie zachłystuje się nowymi perspektywami. W efekcie tych działań jedynym zyskiem okazuje się być… generowanie dalszych strat.

Czas, gdy przedsiębiorstwa z sektora MSP walczą o przetrwanie, wykorzystywany jest przez duże firmy, które zatrudniają w swoich szeregach menadżerów finansowych. Podejmują oni ważne decyzje gospodarcze i przyczyniają się do dalszego postępu. Czy ich rola byłaby równie nieoceniona w mniejszych jednostkach?

Dyrektor finansowy to osoba, która odpowiedzialna jest za kształtowanie strategii finansowej firmy, a także nadzorująca jej realizację. Na podstawie danych, raportów i własnego doświadczenia potrafi wykreować długoterminową wizję rozwoju, jednak dbając o przyszłość nie traci z oczu teraźniejszości. Potrafi poprawić aktualne wyniki przedsiębiorstwa oraz zadbać o jego płynność finansową. Tworzy raporty, optymalizuje koszty oraz politykę podatkową. Nadzoruje pracę działu finansowo-księgowego. Doradza kierownictwu i często podejmuje kluczowe decyzje w kwestii inwestycji.

Znacznie dyrektora finansowego jest jeszcze większe w przypadku, gdy przedsiębiorstwo rozpoczęło lub prowadzi współpracę międzynarodową, ponieważ pozwala on wtedy zabezpieczyć firmę przed ryzykiem związanym ze zmiennością walutową. Umiejętność analizowania i przewidywania wahań kursu walutowego, a także sprawne przeprowadzenie przez proces przewalutowania np. poprzez wybór najkorzystniejszego kantoru online, może okazać się dodatkowym zastrzykiem poprawiającym płynność finansową i na odwrót. Brak znajomości praw rynku szybko i skutecznie może osłabić budżet przedsiębiorstwa.

Korzyści płynące ze znajomości kursu walut w poszczególnych kantorach może zobrazować poniższy przykład.

dyrektor fiinansowy

Mimo tak szerokiej gamy obowiązków, przedsiębiorstwa z sektora MSP często wzbraniają się przed zatrudnieniem dyrektora finansowego, co najczęściej związane jest z obawami właścicieli firm przed utratą samodzielności, dopuszczeniem osoby z zewnątrz do szczegółowych danych oraz wydatkami związanymi z kolejnym stanowiskiem pracy. Skutkiem tego przyjęło się przekazywanie tych zadań na barki księgowych, jednak chociaż posiadają oni wiedzę o rachunkach firmy, to ich kompetencji nie można nazwać mianem pragmatycznych i koniec końców niewykorzystany w praktyce potencjał ginie pod stosem dokumentacji.

W związku z powyższym w trosce o przyszłość przedsiębiorstwa, zwłaszcza tego współpracującego z zagranicznymi klientami warto jest rozważyć kwestię zatrudnienia dyrektora finansowanego lub współpracę z finansistą podczas wdrażania konkretnych projektów.


03.10.2016 09:15
Udostępnij:


Tagi: , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000