Rupia – waluta Sri Lanki

Rupia lankijska [LKR] – oficjalna waluta SRI LANKI

Rupia lankijska to oficjalna jednostka płatnicza na Sri Lance, jej międzynarodowy kod według ISO to: LKR, jako oficjalny środek płatniczy całkowicie wyparła funkcjonujący wcześniej na wyspie funt brytyjski w drugiej połowie XIX wieku.

Kilka słów o historii

W początkach XIX wieku to funt brytyjski, wypierając cejlońskiego rixdolara, stał się oficjalnym środkiem płatniczym na wyspie. W 1844 powstał na Sri Lance pierwszy prywatny bank, który zaczął emitować banknoty cejlońskie — rupie. Nadal jednak rachunki bankowe prowadzone były w funtach (po uwzględnieniu odpowiednich przeliczeń), dopiero 1 stycznia 1872 roku waluta brytyjska została całkowicie zastąpiona rupią jako oficjalnym środkiem płatniczym. Do dziś jednak podróżując po tym pięknym kraju dobrze mieć ze sobą funty, które podobnie jak euro czy dolary bez problemu można wymienić w każdym kantorze, a w wielu miejscach można również nimi zapłacić.

Ciekawostki związane z walutą

Aktualnie w obiegu dostępnych jest 10 monet, w tym 1, 2, 5, 10, 25 oraz 50 centów, jak również 1, 2, 5 rupii. Warto jednak wiedzieć, że monety o niższych nominałach są niezwykle rzadko używane, ceny zazwyczaj są po prostu zaokrąglane w górę.

Jeżeli chodzi o banknoty, to występują one w 6 nominałach, wśród których wyróżnia się: 20, 50, 100, 500, 1000 oraz aż 2000 rupii. Tym, co wyróżnia te banknoty, jest przede wszystkim ich projekt — banknoty są niezwykle kolorowe, a przedstawione na nich zwierzęta czy zabytki nawiązują do kultury oraz wierzeń ludzi zamieszkujących te tereny teraz, jak i jeszcze kilkaset lat temu.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 14.09.2017,  00:00