KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Wysokość stóp procentowych w USA – o co ta wrzawa? [raport]

Gdy Amerykanie szykują się do podniesienia stóp procentowych, świat z nerwowością wsłuchuje się w każdy sygnał mogący potwierdzić ten krok. Decyzja ma bowiem wpływ nie tylko na gospodarkę Stanów Zjednoczonych, ale również Read more
Polacy za granicą

Czy Polonia w Wielkiej Brytanii ma powody do obaw?

Według danych GUS w 2015 roku szacunkowa liczba mieszkańców Polski, przebywających tymczasowo poza jej granicami wzrosła o 3,3%. W związku z powyższym zasób imigracyjny Polaków pod koniec omawianego roku wyniósł Read more

Rupia – waluta Sri Lanki


Rupia lankijska [LKR] – oficjalna waluta SRI LANKI

Rupia lankijska to oficjalna jednostka płatnicza na Sri Lance, jej międzynarodowy kod według ISO to: LKR, jako oficjalny środek płatniczy całkowicie wyparła funkcjonujący wcześniej na wyspie funt brytyjski w drugiej połowie XIX wieku.

Kilka słów o historii

W początkach XIX wieku to funt brytyjski, wypierając cejlońskiego rixdolara, stał się oficjalnym środkiem płatniczym na wyspie. W 1844 powstał na Sri Lance pierwszy prywatny bank, który zaczął emitować banknoty cejlońskie — rupie. Nadal jednak rachunki bankowe prowadzone były w funtach (po uwzględnieniu odpowiednich przeliczeń), dopiero 1 stycznia 1872 roku waluta brytyjska została całkowicie zastąpiona rupią jako oficjalnym środkiem płatniczym. Do dziś jednak podróżując po tym pięknym kraju dobrze mieć ze sobą funty, które podobnie jak euro czy dolary bez problemu można wymienić w każdym kantorze, a w wielu miejscach można również nimi zapłacić.

Ciekawostki związane z walutą

Aktualnie w obiegu dostępnych jest 10 monet, w tym 1, 2, 5, 10, 25 oraz 50 centów, jak również 1, 2, 5 rupii. Warto jednak wiedzieć, że monety o niższych nominałach są niezwykle rzadko używane, ceny zazwyczaj są po prostu zaokrąglane w górę.

Jeżeli chodzi o banknoty, to występują one w 6 nominałach, wśród których wyróżnia się: 20, 50, 100, 500, 1000 oraz aż 2000 rupii. Tym, co wyróżnia te banknoty, jest przede wszystkim ich projekt — banknoty są niezwykle kolorowe, a przedstawione na nich zwierzęta czy zabytki nawiązują do kultury oraz wierzeń ludzi zamieszkujących te tereny teraz, jak i jeszcze kilkaset lat temu.


Zobacz inne waluty:


14.09.2017 06:00
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000