Sejm, Polska, ustawa, święto narodowe, Ekantor.pl
24 października 2018,  12:22

Sejm zdecydował: 12 listopada dniem wolnym. Do pracy nie pójdziesz, a na zakupy?

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości przypada w niedzielę. Świętować będziemy jednak dłużej, ponieważ Sejm podjął decyzję o tym, by 12 listopada bieżącego roku, był dniem wolnym od pracy. Czy zgodnie z założeniami ustawy Polacy wykorzystają ten czas na godne uczczenie wydarzeń z 1918 roku?

Święta narodowe z jednej strony budzą w nas pokłady patriotyzmu, z drugiej – są okazją do zrobienia przerwy w codziennych obowiązkach. W tym roku Narodowe Święto Niepodległości wypada w niedzielę, a to oznacza, że na odpoczynek od pracy nie było co liczyć. Sejm postanowił to zmienić. Na niespełna trzy tygodnie przed świętem, przegłosowana została ustawa o ustanowieniu 12 listopada 2018 roku dniem wolnym od pracy. W tym czasie otwarte będą jedynie publiczne szpitale, ambulatoria i apteki. Równocześnie nie będą obowiązywać zasady dotyczące ograniczenia handlu w niedzielę i święta.

cta_cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_10%taniej_niż wbanku_blog_finansowy
Święto Niepodległości – błyskawiczne przyjęcie ustawy o dniu wolnym

22 października do Sejmu trafił projekt ustawy zgłoszony przez posłów PiS w myśl którego 12 listopada 2018 roku ma być dniem wolnym od pracy. Głosowanie nad projektem odbyło się już następnego dnia. Za opowiedziało się 233 posłów, 105 było przeciwnych, 77 wstrzymało się od głosu.

Pomysł ustanowienia 12 listopada dniem wolnym od pracy wynikał z faktu, że Narodowe Święto Niepodległości przypada w tym roku w niedzielę, a to oznacza, że Polacy nie mieliby prawa do dodatkowego dnia wolnego w pracy, a to według pomysłodawców, mogłoby przeszkodzić w godnym świętowaniu jubileuszu. Zatem fakt, że kolejnego dnia nie będziemy musieli zrywać się z łóżka ma nam pomóc upamiętnić 100. rocznicę odzyskania niepodległości, ale czy tak się stanie?

12 listopada – czy sklepy będą zamknięte?

Nie każdy Polak będzie miał jednak możliwość świętować. W poniedziałek 12 listopada czynne będą publiczne szpitale, ambulatoria, apteki i niewykluczone, że również sklepy. W tym dniu nie będą bowiem obowiązywać ograniczenia związane z handlem w niedzielę oraz święta. Biorąc pod uwagę, że 11 listopada zrobienie zakupów będzie niemożliwe, to Polacy mogą zdecydować się uczcić rocznicę w galeriach handlowych i marketach..

12 listopada – dzień wolny od pracy, a wymiana walut w kantorze

Ustawa ma znaczenie również z punktu widzenia Klientów Ekantor.pl. W naszym kantorze transakcje można zawierać o każdej porze, przez 7 dni w tygodniu. Realizacja zleceń uzależniona jest jednak od godzin pracy poszczególnych banków. A te 12 listopada także będą mieć wolne, co oznacza, że wymieniając walutę w piątkowe popołudnie, najszybciej można spodziewać się przelewu we wtorek 13. listopada.

Więcej na temat czasu przeprowadzenia transkacji w Ekantor.pl znajdziesz tutaj.

Dni wolne 2018 – ile jeszcze w tym roku?

12 listopada powoli zamyka listę dni wolnych od pracy w 2018 roku. Przed nami już tylko Święta Bożego Narodzenia, które wypadają kolejno we wtorek oraz środę. Osoby, którym zostało do wykorzystania kilka dni urlopu, mają więc szansę zafundować sobie dłuższą przerwę od pracy jeszcze przed końcem tego roku.

Pomysłodawcy zapewniają, że dodatkowy dzień wolny nie wpłynie istotnie na stan gospodarki kraju, ponieważ zwyczajowo 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. Gdyby natomiast Narodowe Święto Niepodległości przypadało w sobotę – pracownicy mieliby prawo odebrać wolne w innym terminie.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *