SiaCoin (kryptowaluta)- wszystko, co musisz wiedzieć o SC

Rynek kryptowalut rozwija się bardzo dynamicznie. Coraz więcej ludzi postanawia dokonywać transakcji z udziałem wirtualnego środka płatniczego. Nie dziwi zatem fakt, że powstaje coraz więcej nowych projektów i wyłaniają się nowe kryptowaluty. Jedną z młodych walut jest SiaCoin (SC). Sprawdźmy czym jest i czy warto w nią inwestować.

Co to jest SiaCoin?

SiaCoin to stosunkowo młoda kryptowaluta, której obieg odbywa się na platformie Sia, w której wszystkie pliki zostają poddane automatycznemu szyfrowaniu przy pomocy algorytmów bazujących na technologii blockchain. Wpływa to na duże bezpieczeństwo, a zabezpieczanie kontraktów kryptograficznych uniemożliwia wgląd w szczegóły transakcji osobom, które nie stanowią strony operacji. Charakter zdecentralizowanej platformy, na której przechowywane są dane przypomina nieco funkcjonowanie Google Drive czy serwisów Dropbox.

SC – historia kryptowaluty

Początków projektu należy doszukiwać się w roku 2013. Idea uruchomienia SiaCoin zrodziła się podczas MIT hackathonu, a jej twórcami byli David Vorick i Luke Champine z Nebulous Inc. Jak mówią pomysłodawcy projektu, przyświecała im myśl: „co by było, gdybyś mógł uwolnić niewykorzystaną przestrzeń magazynową świata i zjednoczyć ją na światowym wolnym rynku danych?”. Prace nad wdrożeniem pomysłu w życie trwały niecałe dwa lata, bowiem SiaCoin jako kryptowaluta wystartowała w dniu 01.06.2015.

Najważniejsze cechy SiaCoin

Logo Siacoin (SC - Sia)

Waluta ta bazuje na głównej idei platformy Sia, która stanowi nieco zrewolucjonizowane podejście do przechowywania danych w tzw. chmurach. Opiera się ona na rozmaitych centrach danych, które nie stanowią własności jednej firmy i nie są przez nią zarządzane. Dostęp przyznany jest praktycznie każdemu, który zechce wynająć swój dysk twardy w celu zarabiania. SiaCoin ma charakter open-source i zezwala na przechowywanie danych w chmurze, która funkcjonuje na zasadach blockchain. Projekt wyróżnia bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa. Każdy kto zechce korzystać z tej formuły zobowiązany jest do akceptacji kontraktu kryptograficznego, a wszelkie dane zostają poddane procesowi szyfrowania jeszcze zanim zostaną umieszczone w sieci. Odszyfrować je można dopiero, kiedy plik zostanie pobrany. SiaCoin może być wydobywane na dwa różne sposoby. Pierwszy stanowi tradycyjny i standardowy sposób kopania z wykorzystaniem koparek pracujących z wykorzystaniem mocy obliczeniowej, najczęściej w postaci kart graficznych. Jest to metoda określana mianem Proof of Work. Drugi sposób wydobywania tej kryptowaluty to udostępnianie swojej przestrzeni dyskowej użytkownikom sieci.

Ile kosztuje SiaCoin?

To, co wyróżnia SiaCoin to rewolucyjne podejście do idei gromadzenia danych w chmurze, przy jednoczesnym znacznym obniżeniu kosztu tego procesu. Szacuje się, że cena takiej usługi bywa niższa nawet dziesięciokrotnie od możliwości przechowywania danych w chmurach Google. Koszt usługi miesięcznego przechowania danych o rozmiarze 1 TB wynosi ok. 2$, podczas gdy w chmurach konkurencyjnych zapłacimy ok. 20$. Cena nie jest jedyną atrakcją. Dane są bowiem bezpieczne, anonimowe i wolne od dostępu do nich osób trzecich. Walutę można nabyć na następujących giełdach: Bittrex i Poloniex, a wymieniać ją można na Yunbi i Shapeshift.

SC – co jeszcze musisz wiedzieć?

SC to projekt z ambicjami długoterminowymi. Zamiarem pomysłodawców jest stworzenie szkieletu internetu i możliwość wyeliminowania konieczności korzystania ze scentralizowanych baz danych. Ma to doprowadzić do powstania największego na świecie serwera pamięci trwałej. Projekt wciąż się rozwija i dynamicznie zwiększa swoje możliwości. Skoki potencjału potrafią być gwałtowne. W czerwcu 2017 roku, w ciągu jednego miesiąca, wartość projektu zwiększyła się o prawie 200%.

Data: 08.02.2018,  00:00