Stellar – wszystko, co musisz wiedzieć o XLM

Co to jest Stellar?

stellar-rocketStellar Lumen to cyfrowa waluta używana w sieci płatniczej Stellar. Początkowo system ten działał w oparciu o protokół konsensusu Ripple, ale w ostateczności kryptowaluta została opracowana przy użyciu algorytmu Proof-of-Stake. Jest to rozproszony, hybrydowy blockchain wykorzystujący w pełni otwarte oprogramowanie, aby ułatwić transfery aktywów o różnych wartościach, a w szczególności dokonywanie płatności. Dzięki Stellar Network użytkownicy mają możliwość uczestniczenia w otwartej, globalnej sieci finansowej. Stellar wyróżnia się tym, że nie obsługuje klientów stacjonarnych, a wszystkie działania są realizowane za pośrednictwem portfela internetowego. Transakcje realizowane w sieci Stellar w jednostkach XLM zajmują średnio od dwóch do pięciu sekund.

XLM – historia?

Stellar Development Foundation stworzył zaktualizowaną wersję protokołu Ripple z nowym algorytmem konsensusu, opartym na całkowicie nowym kodzie. Projekt kryptowaluty XLM został uruchomiony w 2014 roku, a następnie poddany gruntownej modernizacji w 2015 roku. Kod algorytmu został opublikowany w kwietniu 2015 roku, a ulepszona sieć została w ostateczności uruchomiona w listopadzie 2015 roku. We wrześniu 2017 roku Stellar ogłosił, że nagrodzi partnerów w swoim nowym programie świadczeń o wartości do 2 mln USD, aby opracować projekty o bardzo dużym znaczeniu dla przyszłości kryptowaluty. W październiku 2017 roku Firma IBM i sieć kliencka KlickEx ogłosiły, że Stellar zostanie szkieletem nowego rozwiązania w zakresie płatności transgranicznych.

Najważniejsze cechy Stellar

STELLAR-logoStellar to protokół wymiany pieniężnej na otwartym kodzie źródłowym. Serwery uruchamiają implementację protokołu i używają internetu do łączenia się z innymi serwerami Stellar oraz komunikowania się z nimi, tworząc w ten sposób globalną sieć wymiany wartości. Każdy serwer przechowuje informacje o wszystkich kontach w sieci, a zapisy te są przechowywane w bazie danych nazywanych księgą główną. Serwery proponują zmiany w księgach, dokonując transakcji przenoszących konta z jednego obszaru do drugiego, wydając saldo lub zmieniając własność. Wszystkie serwery współpracują podczas dokonywania decyzji, który zestaw transakcji zastosować do bieżącej księgi w procesie proof-of-sake. Proces ten odbywa się w regularnych odstępach czasu, zazwyczaj co 2 do 4 sekund. Dzięki temu każda kopia księgi serwera jest zsynchronizowana i identyczna.

Ile kosztuje Stellar?

Do tej pory utworzono 100 miliardów jednostek XLM. Podstawowa opłata za wysłanie transakcji w sieci Stellar wynosi obecnie 0,0001 XLM. Opłaty te są pobierane, a następnie poddawane ponownej dystrybucji poprzez dodanie ich do puli inflacji. Każdego roku liczba stellarów w sieci wzrasta o jeden procent. Stellar.org działa jako organizacja non-profit, a jej misją jest zapewnienie niskich kosztów usług finansowych, w celu zwalczania ubóstwa oraz maksymalizacji indywidualnego potencjału użytkowników. Firma nie obciąża osób ani instytucji za korzystanie z sieci Stellar, a także pokrywa koszty operacyjne na kilka sposobów. Pośród darczyńców korporacyjnych Stellar znajdują się miedzy innymi BlackRock, Google.org i FastForward.

XLM – co jeszcze musisz wiedzieć?

Kilka organizacji non-profit i firm wdraża Stellar jako infrastrukturę finansową, szczególnie w krajach silnie rozwijających się. Jednym z takich przykładów jest Fundacja Praekelt, która integruje Stellar z Vumi, swoją aplikacją do przesyłania wiadomości o otwartym kodzie. Pozwala w te sposób młodym ludziom w Afryce Subsaharyjskiej zaoszczędzić pieniądze na kredyty. Natomiast Oradian, oparta na chmurze firma produkująca oprogramowanie do bankowości, planuje wykorzystać sieć Stellar do połączenia instytucji mikrofinansowych (MFI) w Nigerii. W grudniu 2016 roku ogłoszono więcej planów dotyczących nawiązywania stałej współpracy z twórcami kryptowaluty, w tym na Filipinach, w Indiach oraz Afryce Zachodniej. W październiku 2017 roku Stellar i IBM utworzyły własną spółkę partnerską, w celu zwiększenia szybkości płatności globalnych.

Data: 14.02.2018,  00:00