KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Czy będzie podwyżka stóp procentowych?

Piątkowe dane dotyczące sytuacji na amerykańskim rynku pracy – na te informacje czekają wszyscy inwestorzy. Rynki finansowe niecierpliwie wyczekują informacji o liczbie nowych miejsc pracy, wysokości stopy bezrobocia oraz wysokości ... Czytaj całość
modele wymiany walut online

Modele wymiany walut

Wymiana walut dzisiaj to czynność prosta, która nie wymaga fachowych działań. Dzięki nowoczesnej technologi przebiega ona w sposób zupełnie nieskomplikowany, wręcz prosty i przyjemny. Najczęstsze dla nas są 3 modele ... Czytaj całość

Szyling – waluta Somalii


Somalia SOS szyling

Szyling somalijski jest oficjalną jednostką monetarną obowiązująca w Somalii. Jeden szyling równy jest stu centom. Waluta oznaczana jest międzynarodowym kodem SOS.

Historia waluty somalijskiej

Szyling funkcjonował jako waluta w części kraju już od 1921 roku, kiedy to została wprowadzona szyfracja wschodnioafrykańska do byłego protektoratu brytyjskiego Somalii. Po uzyskaniu niepodległości w 1960 roku, posiadające dokładnie taką samą wartość somalijskie oraz włoskie szylingi wschodnioafrykańskie zostały oficjalnie zastąpione w 1962 roku nowymi szylingami somalijskimi. Emisją waluty zajmuje się Centralny Bank Somalii. Obecnie na rynku obowiązują monety 100 szylingów oraz banknoty 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 szylingów.

Somalijskie banknoty

Na awersach banknotów szylingowych znajdują się zróżnicowane motywy graficzne, przedstawiające różne symbole i obiekty związane w jakiś sposób z Somalią. Bufory wodne, wizerunki rybaków oraz tkaczy nawiązują do tradycyjnych zajęć i codziennych obowiązków mieszkańców kraju. Na awersach niektórych nominałów zobaczyć można również różne obiekty architektoniczne w Mogadiszu, między innymi meczet Abdul Aziz, ruiny Xamar Weyne, pomnik Muuqaalka Dhagaxtuur czy budynek Centralnego Banku Somalii. Również rewersy banknotów ozdobione są grafikami przedstawiającymi dokonania mieszkańców Somalii w różnych dziedzinach. Można na nich zobaczyć m.in. budowę łodzi, wypas bydła, plantację bananów, fabrykę przetwórstwa produktów rolnych czy słynny port w Mogadiszu.


Zobacz inne waluty:


15.07.2017 14:34
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000