Losowe wpisy

Sylwester za granicą

Sylwester za granicą – gdzie warto spędzić?

Jeszcze nie jest za późno aby skorzystać z ofert sylwestra last minute. Biura podróży do ostatniej chwili walczą o klientów, kuszą rabatami i specjalnymi dodatkami. Może darmowy przelot? Albo apartament Read more
Dlaczego kantor internetowy ma niższe kursy niż stacjonarny?

Dlaczego kantor internetowy ma niższe kursy niż stacjonarny?

Kantory internetowe istnieją już od kilku lat i dla wielu posiadaczy kredytów walutowych okazały się strzałem w dziesiątkę, umożliwiającym zaoszczędzenie bardzo dużych sum. Z kantorów internetowych korzystają również przedsiębiorcy, podobnie Read more

Visa czy Mastercard – którą kartę wybrać?


Dla większości osób nie ma najmniejszego znaczenia czy na ich karcie płatniczej widnieje logotyp Visa czy Mastercard. Działają tak samo, akceptowane są wszędzie i mieszczą się do tej samej przegródki portfela. Różnice tkwią jednak, jak zwykle – w szczegółach. I  jest ich całkiem sporo.

 

Jeszcze kilka lat temu zdarzały się sytuacje nieakceptowania przez wybranych usługodawców płatności dokonywanych za pośrednictwem jednego z dwóch wiodących operatorów płatności elektronicznych. Obecnie w Polsce trudno już jednak znaleźć miejsca z ograniczeniami i możliwą płatnością wyłącznie jednym rodzajem karty. Zarówno Visa i Mastercard ściśle ze sobą konkurując, dbają o stabilność rynku i szczelnie wypełniają go swoimi usługami. Różnice między nimi w zasadzie nie dotyczą sposobu korzystania z kart a jedynie prowizji przy płatnościach zagranicznych.

visa-czy-master-kantor-internetowy-blog-finansowy-Ekantor.pl

Mastercard przewalutowanie

Najważniejszym aspektem przy płatnościach poza granicami Polski jest wymiana waluty, w której prowadzone jest nasze konto, na walutę w której zamierzamy dokonywać zakupów.  Ten proces nazywamy przewalutowaniem. W wypadku Mastercard walutą rozliczeniową do transakcji zagranicznych jest z reguły euro. Korzyścią z takiego rozwiązania jest fakt ponoszenia niższych prowizji przy płatnościach w strefie eurolandu. Używana jest wtedy uśredniona tabela operatora po czym kwestiami dalszych rozliczeń zajmie się bank.

Gorzej wypada płatność kartą Mastercard w obcej walucie spoza strefy euro. Nastąpi wtedy co najmniej jedno przewalutowanie po kursie banku, który z założenia jest powyżej średniej – to na takich operacjach bank zarabia najwięcej.

 

Visa przewalutowanie

Visa używa nieco innego systemu rozliczeń. Posługując się własnymi tabelami kursów, dosyć korzystnych dla klienta, przelicza walutę w której dokonujemy zakupów na PLN. Nie ma przy tym znaczenia czy są to euro, korony czy rupie – przewalutowanie zachodzi zawsze po stronie operatora. Następnie kwota, już w złotówkach, pobierana jest z naszego rachunku bankowego. Po stronie banku należy wtedy decyzja o doliczeniu dodatkowych opłat.

Przy płatnościach kartą Visa mamy zatem zawsze do czynienia z przewalutowaniem, jednak istotniejsza jest tabela prowizji banku, w którym prowadzone jest nasze konto. Może się bowiem zdarzyć, że jedne placówki będą pobierały czasem nawet dodatkowe 6% za transakcję zagraniczną, a inne natomaist zrezygnują z prowizji zupełnie.

ekantor.pl - wymiana walut online - kantor internetowy

Visa, Mastercard – jaka jest alternatywa?

Świat kart płatniczych nie kończy się jedynie na dwóch gigantach, którzy zdominowali polski rynek. W zasadzie dopiero się na nich zaczyna. Istnieje bowiem wielu innych operatorów świadczących identyczne usługi w różnych regionach świata. Do wiodących należy Discover, który w latach 2014-2015 wyprzedził pod względem popularności na świecie Mastercard i Visę. Wysoko plasują się również JCB, azjatycki UnionPay, Diners Club i American Express. Ich obecność w Polsce jest niewielka, ale dla osób podróżujących w odległe zakątki świata karty tych operatorów mogłyby być dosyć korzystne.

 

Płacąc na co dzień za chleb i ziemniaki nie odczujemy żadnej różnicy między kartą obsługiwaną przez Mastercard lub Visa. Co innego w czasie zagranicznych wojaży. Pamiętajmy jednak, że prowizje dyktowane przez operatorów płatniczych to nie wszystko, a prawdziwe koszty generowane są przez banki, w których mamy założone konto.


03.04.2018 14:31
Udostępnij:


Tagi: , , ,



 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000