Kiedy opłaca się założyć własną działalność? Jakie opodatkowanie wybrać i jak zmieniły się przepisy w 2024 roku? Jak założyć firmę i na tym nie stracić?
Jeszcze niedawno jednymi z popularniejszych umów oferowanych współpracownikom były umowy zlecenia i umowy o dzieło. To jednak dla pracownika dość niekorzystne rozwiązania, jeśli nie były sowicie opłacane przez pracodawcę. Poza plusami dla pracownika, jak brak otwartego katalogu obowiązków, umowy takie niosły za sobą szereg minusów jak pozbawienie zleceniobiorcy płatnego urlopu, brak ochrony przed zwolnieniem (np. w przypadku kobiet w ciąży) czy brak składek ZUS.
Plusy samozatrudnienia z kontekście „umów śmieciowych”
Z uwagi na słabą atrakcyjności takiej umowy dla zleceniobiorcy, teraz najchętniej podpisywane są umowy B2B. I to rozwiązanie, które jest wygodne dla obu stron i dość korzystne także pod względem podatkowym. Zaletami są m.in. możliwość świadczenia pracy w miejscu innym niż siedziba firmy, większa elastyczność jeśli idzie o zakres obowiązków oraz niezależność dla świadczeniodawcy i pozbycie się niewygodnych obowiązków dla świadczeniobiorcy. Samozatrudnienie jest pomysłem dla osób, które mają ambicje i umiejętności, by doskonalić się i sięgać po nowe umiejętności bez presji ze strony pracodawcy. Nikt tu nie zapewni szkoleń, wejścia w nowe branże zależy tylko od naszego własnego zacięcia i chęci dywersyfikacji źródeł dochodu.
Własna działalność gospodarcza – jakie są minusy?
Własna działalność może zapewnić większe miesięczne wynagrodzenie z uwagi na to, że umożliwia współpracę z kilkoma klientami, jednak nie zapewnia stałego miesięcznego wynagrodzenia ani tożsamego z tym na umowę o pracę chorobowego i urlopu. Minusem jest również konieczność odprowadzania wszystkich składek samodzielnie i oczywiście pilnowanie terminów wszystkich niezbędnych płatności. Samozatrudnienie wyklucza również dodatkowe benefity, jakie często pojawiają się w korporacjach czy budżetówce, jak karty multisport, opieka medyczna czy wakacje „pod gruszą”.
Kiedy warto pomyśleć o samozatrudnieniu i czy 2024 rok jest dobry, by rozpocząć?
Tak naprawdę dobrze rozpisany biznesplan zawsze się obroni. Decyzja o podjęciu własnej działalności gospodarczej nie powinna zapadać w oderwaniu od branży w jakiej świadczymy usługi. To doskonałe rozwiązanie np. dla copywriterów, specjalistów od marketingu – po pierwsze mogą swobodnie pracować dla kilku pracodawców, po drugie mogą połączyć pracę na umowę zlecenie z B2B.
W przypadku samozatrudnienia warto zadbać o to, by rozważyć spełnienie warunków zapisanych w Kodeksie pracy. Obowiązki wynikające z tego kodeksu odpadają zleceniodawcy, jeśli my nie ponosimy kosztów prowadzonej działalności.
Podatki w jednoosobowej działalności gospodarczej – najgorzej już było
Zaraz po wprowadzeniu Polskiego Ładu nie do końca wiadomo było który ze sposobów opodatkowania:
- zasady ogólne
- ryczałt
- podatek liniowy
będzie w ogóle dla jednoosobowej działalności gospodarczej możliwe. W gruncie rzeczy po pewnym czasie od tamtej, nieszczęsnej reformy już wiadomo, że ani podatek liniowy, ani ryczałt nie będzie odpowiedni dla osoby prowadzącej działalność, ale świadczącej usługi również w ramach umowy o pracę temu samemu podmiotowi. Te dwie opcje opodatkowania odpadają, jeśli i w ramach działalności i umowy o pracę świadczymy temu podmiotowi lub byłemu pracodawcy takie same usługi.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Wiosną 2024 roku Ministerstwo finansów zapowiedziało zmiany w składce zdrowotnej. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku. w zależności od tego, w jaki kształcie izba niższa przyjmie zmiany, przedsiębiorca będzie mógł na składce zdrowotnej zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy rocznie.
Jednocześnie przy zmianie w składce zdrowotnej zmienią się uprawnienia Polskiej Inspekcji Pracy. Dzięki temu łatwiej będzie zweryfikować czy prowadzenie jednoosobowej działalności jest zasadne. Jeśli okaże się, że nie, trzeba będzie zastosować standardowy stosunek pracy na podstawie umowy.
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.