20 groszy na litrze paliwa – taki ma być przymusowy wkład polskich kierowców w budowę dróg. To znacznie podniesie koszt zakupu paliwa, które i tak do najtańszych nie należą.
[Aktualizacja tekstu 18/07/2017]
Skoro korzystają to powinni za nie płacić – taka myśl przyświeca poselskiemu projektowi ustawy, który ma szansę wejść w życie jeszcze podczas tegorocznych wakacji. Zakłada on podniesienie opłaty paliwowej. Pieniądze mają zasilić budżet budowy dróg samorządowych oraz fundusz drogowy.
Cena paliwa w Polsce jeszcze wyższa
Polscy kierowcy mają jednak powody do radości, ponieważ wcześniejsze projekty zakładały możliwość podniesienia stawki aż o 35 groszy. Obniżenie kwoty o 15 groszy jest więc swego rodzaju konsensusem i ukłonem w stronę kierowców – nie wiadomo tylko czy śmiać się czy płakać?
Sytuacja staje się o wiele mniej zabawna w momencie kiedy uświadamiamy sobie, że przeważającą część ceny paliw stanowią tzw. koszty ukryte. Rzeczywista cena rafinerii – w przypadku Pb95- to zaledwie 40% opłaty ponoszonej przez kierowców. Pozostałe 60 procent to kolejno: akcyza, VAT opłata paliwowa oraz marża.
Polacy na tle Europy
Porównując ceny paliwa w innych krajach, nie wypadamy źle. Za litr Pb 95 płacimy średnio 1,03 EUR, w Niemczech benzyna kosztuje 1,34 EUR, natomiast we Włoszech aż 1,49 EUR*.Choć w Polsce paliwo jest tanie, to niestety szybko trzeba dodać, że nie dla Polaków.
Dane zaprezentowane przez Eurostat na początku 2017 roku pokazują bowiem duże dysproporcje pomiędzy zarobkami w Polsce, a pozostałych krajach UE. Niemiecki pracownik zarabia minimum trzy razy więcej niż polski sąsiad, w dodatku nasz kraj znalazł się wśród 10 państw UE, których płaca minimalna nie przekracza progu 500 euro.
Pieniądze zebrane od kierowców miałyby zasilić Funduszu Dróg Samorządowych oraz Krajowy Fundusz Drogowy. Szacowany wpływ z tego tytułu miałby wynieść około 5 mld złotych rocznie. Ustawa ma szansę wejść w życie już w czasie wakacji i dotyczyłaby zarówno benzyny, jaki i oleju napędowego oraz LPG .
[Aktualizacja] – 18/07/2017
W poniedziałek 17.07 prezes PiS poinformował o rezygnacji z wprowadzenia dodatkowej opłaty drogowej. “Zapadła decyzja o wycofaniu ustawy benzynowej. Będziemy szukać innych metod na zgromadzenie środków potrzebnych na budowę. Na pewno nie będziemy sięgać do kieszeni obywateli” – zapewnił Jarosław Kaczyński.
*Ceny paliw pochodzą ze strony reflex.com.pl . Stan na dzień 26-06.2017
Zobacz też:
Auto z Niemiec – stać Cię na lepsze niż myślisz
Ile kosztuje euro i kiedy najlepiej jest je kupować?
Biznesowe gry planszowe, które uczą jak wygrywać w prawdziwym życiu
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.