Losowe wpisy

W świat z Ekantor.pl #4: Drogie życie w Kostaryce i Panamie

Kostaryka i Panama to kraje, które mogą okazać się sporym obciążeniem dla portfela każdego turysty. Jest jednak sposób by zwiedzić je i nie stracić wszystkich pieniędzy. Jaki? Dowiecie się tego Read more
Dlaczego kantor internetowy ma niższe kursy niż stacjonarny?

Dlaczego kantor internetowy ma niższe kursy niż stacjonarny?

Kantory internetowe istnieją już od kilku lat i dla wielu posiadaczy kredytów walutowych okazały się strzałem w dziesiątkę, umożliwiającym zaoszczędzenie bardzo dużych sum. Z kantorów internetowych korzystają również przedsiębiorcy, podobnie Read more

500 plus dla firm. Nowa propozycja rządu ułatwi życie przedsiębiorcom


Jest pomoc dla rodzin z dziećmi, ma być podobna dla gospodarki. Rząd rozważa wprowadzenie dodatkowych ulg dotyczących amortyzacji dóbr inwestycyjnych dla małych i średnich firm. Czy to dobry moment na tego typu przedsięwzięcie?

 

500 plus dla przedsiębiorców – to robocza nazwa nawiązująca do “Mieszkania Plus” i “500+ na dziecko”. Swym zasięgiem program ma objąć małe i średnie przedsiębiorstwa, którym umożliwi szerszą amortyzację narzędzi i sprzętu roboczego – czyli tzw. środków trwałych. W praktyce pozwoli zaoszczędzić do 17,7 tys. zł poprzez podniesienie kwoty możliwej do wpisania w koszty. Według szacunków skorzysta z niego rocznie 1,3 mln przedsiębiorców a koszty, jakie poniesie z tego tytułu Skarb Państwa, zamkną się w kwocie 100 mln zł.

 

Kto potrzebuje kolejnego 500+?

Idea jest taka, że na nowelizacji ustawy o PIT i CIT skorzystają ci najmniej zarabiający. – Jeżeli firma dokona zakupu o wartości 100 tys. zł i skorzysta z odpisu w pełnej wysokości, to dzięki nowym rozwiązaniom zyska nawet 17,7 tys. zł. Dla małego i średniego przedsiębiorcy to jest znacząca kwota – tłumaczy wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W praktyce chodzi o zwiększenie nakładów na inwestycje w sektorze prywatnym – ich dynamika w pierwszej połowie 2016 r. spadła do poziomu -5,9% rdr. To z kolei obciąży rachunek PKB i może znacząco wpłynąć na ocenę wiarygodności finansowej naszego kraju. A od niej obecny rząd jest chronicznie uzależniony. Stąd jasny wniosek, że “500+ dla firmy” to tak naprawdę zastrzyk ratunkowy w polską gospodarkę.

 

Plaster na zapalenie płuc

Nie ma wątpliwości, że program spotka się z pozytywnym odbiorem społecznym. Jednak czy wystarczy? Ekonomiści są raczej sceptyczni – ich zdaniem poziom inwestycji poprawi się tylko na pewien czas. Trudność leży bowiem gdzie indziej. Polscy przedsiębiorcy, pod koniec 2015 roku, posiadali na kontach bankowych i depozytach zamrożenie ponad 250 mld złotych. Nie inwestują tego ogromnego kapitału w obawie przed zachwianiami rynku. Dopóki sytuacja polityczna w kraju będzie nadal niestabilna, ich pieniądze pozostaną bezpiecznie uśpione, a każde wspomagające działanie rządu stanie się tylko doraźnym leczeniem objawów, bez sięgania do przyczyn problemu.

 

Pomoc z haczykiem

Trend zajmowania się wyłącznie sytuacją bieżącą jest szczególnie wyraźny, jeśli przyjrzymy się dokładniej założeniom programu “500+ dla Firm”. Możliwość wrzucenia w koszty większej kwoty to nie darowizna, tylko przeniesienie w czasie terminu płatności podatku dochodowego. Innymi słowy, jeśli ktoś skorzysta z tego obecnie, to amortyzacja w kolejnych latach wykaże zawyżony zysk spowodowany brakiem możliwości odpisania kolejnych kwot. Inną konsekwencją, o której głośno się nie mówi, może być większa trudność w pozyskiwaniu unijnych funduszy. Wykluczają się one częściowo z nowym rządowym programem a ich utrata byłaby dla nas bardzo kosztowna.

500+ dla przedsiębiorców wygląda kusząco, jednak prawdziwą pomocą byłoby zwolnienie mikroprzedsiębiorstw z podatku w specjalnych strefach ekonomicznych albo obniżenie daniny ZUS. Rząd zapowiedział cały szereg prac, mających poprawić kondycję polskiej gospodarki, jednak większość działań ma konsekwencje krótkotrwałe. Czas pokaże, czy podobnie będzie i w tym wypadku.


25.01.2017 14:58
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000