Losowe wpisy

Skąd wziąć pieniądze na własny biznes? [dotacje unijne, crowdfunding i wiele innych możliwości]

Nowy rok, nowy ja. Jedni zaczynają się zdrowo odżywiać, inni planują podróże, a Ty postanowiłeś skończyć z pracą na etacie i rozpocząć działalność na własny rachunek. Pomysł jest, chęci są, Read more
Korelacje

Wpływ głównej pary walutowej na notowania złotego

Trudność w podjęciu decyzji o tym, jaki moment jest najlepszy na zakup danej waluty, rośnie wprost proporcjonalnie do ilości jednostek, jakie zamierzamy nabyć. Zrozumiałe więc jest, że nie chcemy pozostawiać Read more

500 na plus czy na minus?


Wydane dotychczas 7 mld złotych na program 500+ na pewno w znacznym stopniu przyczyniło się do finansowego wsparcia wielu rodzin. Czy jednak sztandarowy projekt PiSu przyczyni się do oczekiwanego wzrostu gospodarczego i zmian w naszym społeczeństwie?

W myśl założenia rządu, głównym celem programu „Rodzina 500+” było zwiększenie przyrostu naturalnego. Wśród ekonomistów (optymistów) panowała opinia, że w dłuższej perspektywie czasu wydawane przez rodziny pieniądze mogą mieć duży wpływ na rozwój naszej gospodarki. W opinii społecznej – oczywiście bardzo podzielonej – królowało stwierdzenie „nareszcie” państwo zaczęło pomagać. Projekt wprowadzony w kwietniu ma jednak tyle samo swoich zwolenników, co przeciwników, którzy nieustannie toczą walkę na argumenty.

500 na minus

Przeciwnicy programu widzą w nim zarówno klęskę społeczną, jak i gospodarczą. Najczęściej przytaczanym, niechlubnym argumentem, to ten, że rodziny patologiczne roztrwonią pieniądze na alkohol i używki. Przykłady takiego postępowania są się zdarzają, ale ustawodawca się przed nim zabezpieczył. Po stwierdzeniu takich nadużyć pieniądze wypłacane w ramach programu są zamieniane na bony żywnościowe. Drugim najczęściej przytaczanym argumentem jest nierozsądne, rozrzutne i w żaden sposób niekontrolowane przeznaczanie pieniędzy na zakup samochodów, sprzętów, czy zaciąganie kredytów na inwestycje, które zdaniem sceptyków nie przyczyniają się do pomocy dzieciom.
Bardzo często również możemy usłyszeć o tym, że matki chętniej rezygnują z pracy, bo bardziej opłaca im się zostać z dziećmi w domu, ponieważ pieniądze, które otrzymają od państwa są niekiedy wyższe niż ich pensja. Z drugiej strony, pracodawcy w obliczu takiego zagrożenia są pod większą presją utraty pracowników, co być może wymusi na nich mobilizację do zaproponowania lepszych płacowo warunków pracy.

Nasze państwo przez program „Rodzina 500+” pogrąży się finansowo. Nie wystarczy dla wszystkich rodzin pieniędzy. W 2017 roku zabraknie 5 mld zł. Takie hasła, które pojawiają się na łamach gazet i portali internetowych działają na wyobraźnię wielu Polaków, zwłaszcza tych, którzy od samego początku sprzeciwiali się temu projektowi. Pytania o finansowanie programu są kierowane w stronę rządu bardzo systematycznie.

Resort finansów zapewnia, że prowadzane obecnie zmiany m.in. w systemie podatkowym okażą się dużym wsparciem dla finansowania programu 500+. Aktualnie w stosunku do zeszłego roku, w pierwszym półroczu 2016 zanotowano duży wzrost dochodów we wszystkich rodzajach podatków. Przykładowo dochody z podatku VAT były wyższe o 7,9% r/r, czyli o ok. 4,5 mld zł. Obawy o przyszły rok są słuszne, pamiętajmy jednak, że prace nad przyszłorocznym budżetem nadal trwają, a przed nami jeszcze dwa kwartały tego roku.

500 na plus

Rząd ma nadzieję, że wydawane przez rodziny pieniądze przyczynią się – w dłuższym terminie – do wzrostu PKB oraz wyjścia z deflacji. Opublikowany na koniec sierpnia finalny odczyt dynamiki PKB był zgodny z oczekiwaniami rynku i w skali roku wyniósł 3,1%. Czy uda się osiągnąć założony plan wzrostu do 3,8%, czas pokaże. Pozostały jeszcze dwa kwartały tego roku, w trakcie których zostaną rozpatrzone pozostałe oraz nowe wnioski o przyznanie świadczenia 500+. Jeśli chodzi o inflację, to kształtuje się ona stabilnie na poziomie od -0,8% (r/r) do -0,9% (r/r). Nie świadczy to jednak ani o negatywnym, ani o nadmiernie pozytywnym wpływie programu na wyjście z deflacji.
Wielu ekonomistów twierdzi, że wzrost gospodarczy nie będzie dynamiczny, a bardzo powolny i jakiekolwiek efekty zawdzięczane wzrostowi konsumpcji dzięki programowi 500+ będą być może widoczne dopiero w przyszłym roku. Są to jednak prognozy do których wyliczeń na pewno należy dołożyć jeszcze inne działania rządu, które są w trakcie realizacji.

Sztandarowy program PiSu oprócz założonych i przewidzianych efektów przyczynił się również do z pozoru niewielkich, ale jakże znaczących zmian społecznych. Wyrównanie szans rozwoju dzieci z rodzin uboższych poprzez osiągnięcie lepszych wyników w nauce stanowi sporą wartość dodaną. Z przeprowadzonego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Szkołę Główną Handlową sondażu wynika, że spośród tysiąca respondentów 32% odpowiedziało, że otrzymane pieniądze wydało na edukację i zajęcia dodatkowe. Tak duży odsetek oznacza, że rodzice mają na uwadze przyszłość swoich dzieci i wykorzystują dane im środki w dużej mierze zgodnie z założeniami resortu.

Czy kilka miesięcy trwania programu „Rodzina 500+” to właściwy okres czasu, po którym możemy stwierdzić, że był dobrym pomysłem? Raczej nie. Należy jeszcze poczekać z osądami i obserwować, co przyniosą kolejne miesiące. Myślę, że dopiero po roku czasu będziemy w stanie wyciągnąć wnioski w oparciu o miarodajne statystyki.

Aniela Agopsowicz, analityk walutowy Ekantor.pl


02.09.2016 13:55
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!