wymiana walut online
24 marca 2017,  00:00

Jak wymienić walutę online? Na pewno z głową

Cel na jaki wymieniamy walutę może być różny: wyjazd, zakupy, realizacja kontaktu biznesowego. Bez względu na to, jaki jest powód, warto jest znać zasady, które pozwolą na podjęcie świadomej decyzji.

 

Tam gdzie pojawiają się pieniądze, należy trzymać emocje na wodzy. Każdy chce bowiem, aby jego wybory finansowe były dobre. A dobry wybór to taki, który jest przez nas przemyślany.

 

Nie wymieniaj walut w ciemno

Jeżeli nie zależy nam na czasie (np. w przypadku, gdy zaplanowana podróż ma się odbyć za pół roku), dobrze jest zacząć obserwować rynek odpowiednio wcześnie, tak aby uniknąć nerwowej wymiany na ostatnią chwilę. Co jednak oznacza tajemnicze “obserwować rynek?” Przede wszystkim należy zdobyć wiedzę dotyczącą zasad funkcjonowania rynku walutowego oraz czynników mogących mieć wpływ na kurs danej pary walutowej (artykuł, który czytasz jest pierwszym krokiem w tym kierunku). Są nimi:

  • polityka pieniężna banków centralnych danego kraju (przykładowo USA: Rezerwa Federalna “Fed” , Strefa Euro: Europejski Bank Centralny “ECB”, Wielka Brytania: Bank Anglii “BoE”),
  • dane makroekonomiczne kraju,
  • sytuacja polityczna oraz geopolityczna.

Należy jednak zwracać uwagę na kraje obu walut, w których dokonywana będzie transakcja oraz mieć ogólną wiedzę na temat nastrojów ogólnoświatowych.

Dopiero taki obraz pozwala podjąć bardziej świadomą decyzję, dotyczącą konkretnej waluty. Na początku może się to okazać trudne i niezrozumiałe, jednak jeżeli pozostaniemy skrupulatni – dość szybko uda się wychwycić najważniejsze zależności.

 

Kurs walut – szukaj przyczyn, przewiduj skutki

Na tym etapie warto zaznajomić się z dwoma pojęciami: analizy fundamentalnej oraz technicznej. Pierwsza z nich opiera się na badaniu kondycji gospodarczej kraju obsługującego daną walutę, a ta wyrażana jest m.in. w danych makroekonomicznych.

Na początku przede wszystkim skupiamy uwagę na wskaźnikach dotyczących inflacji, PKB i sytuacji na rynku pracy. To one mają duży wpływ na kształtowanie się stóp procentowych w danym kraju, które z kolei przekładają się na siłę waluty. Nie oznacza to jednak, że podniesienie stóp procentowych za każdym razem przyczyni się do jej umocnienia – rynek ten lubi bywać przewrotny.

Doskonały przykład może stanowić dolar i jego reakcja na zacieśnienie polityki w trakcie marcowego posiedzenia decydentów amerykańskiego banku centralnego (Fed). Dane makroekonomiczne oraz słowa poszczególnych przedstawicieli banku jeszcze przed posiedzeniem niemal upewniły inwestorów w tym, że bank zdecyduje się na podniesienie stóp o 25 punktów bazowych. W momencie, gdy przesłanki ku takiej możliwości zaczęły docierać do rynku – dolar umacniał się. Jednak w po decyzji jego wartość spadła, a to za sprawą komunikatu, który ostudził oczekiwania co do tempa kolejnych podwyżek.

 

Ekantor.pl

 

Druga z metod – techniczna – opiera się na wykresach prezentujących zachowanie wybranej pary walutowej i na podstawie zbioru technik prognozowany jest ich przyszły kurs. Tak naprawdę, by móc z większym prawdopodobieństwem przewidzieć notowania walut, dobrze jest korzystać z dwóch metod – jednak ta druga na początku przygody może się okazać dość niezrozumiała.

 

Wybierz odpowiedni sposób – kantor internetowy czy stacjonarny?

Dawniej dostęp do obcych walut nie był tak prosty, jak dziś – kiedy mamy do wyboru kilka sposobów ich pozyskania. Jeżeli potrzebujemy jednorazowo wymienić niewielką gotówkę – zapewne wybierzemy kantor stacjonarny. Jednak co w przypadku, gdy wolimy by pieniądze znajdowały się bezpiecznie na koncie, a w dodatku poszukujemy korzystniejszego kursu? Wtedy dobrze jest się skupić na kantorze internetowym. W Ekantor.pl różnica pomiędzy ceną sprzedaży, a kupna walut (tzw. spread), jest znacznie niższa niż ta w kantorach stacjonarnych czy bankach, a rezygnacja z transakcji gotówkowych, pozwala zmniejszyć ryzyko związane z przechowywaniem waluty. Atutem jest również możliwość śledzenia komentarzy walutowych przygotowywanych przez analityków oraz wiadomości zamieszczanych na blogu, które będą stanowić doskonałe uzupełnienie wiedzy o bieżącej sytuacji na rynku.

 

Rynek walutowy charakteryzuje się duża zmiennością – dla jednych będzie to zaleta, dla innych wada. Przewidzenie kursu danej waluty jest więc zadaniem niezwykle trudnym, ale warto poznać podstawy rządzące rynkiem, by móc świadomie podejmować decyzje o własnych pieniądzach.

 


Artykuł znajdujący się powyżej został stworzony dla celów informacyjnych i stanowi jedynie ocenę i wyrażenie osobistych poglądów autora, które nie są rekomendowane jako wskazówki do dokonywania transakcji zarówno na rynku walutowym jak i akcji. Nie powinny one być używane jako rady w podejmowaniu lub wstrzymywaniu się od jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności powyższe analizy nie mogą być traktowane jako informacje stanowiące rekomendację dotyczącą instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku (Dz. U. 2005r. nr 206, poz. 1715) i art. 42 ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi (t. jedn. Dz. U. 2014 poz. 94 z późn. zm.) Odpowiedzialność za podjęcie lub zaniechanie decyzji na podstawie artykułu ponosi jedynie użytkownik. Ekantor.pl jako właściciel praw autorskich powyższej publikacji zabrania kopiowania oraz rozpowszechniania tego opracowania bez wcześniejszej jego zgody.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *