5 kwietnia 2017,  00:00

Zagraniczne zakupy – czy wciąż są popularne?

Osobom żyjącym na przełomie wieków zapewne nieobce były wyjazdy poza granice kraju w celach nie stricte turystycznych, a zakupowych. Duża popularnością cieszyły się przede wszystkim sklepy znajdujące się u zachodnich sąsiadów. Według najnowszego raportu opublikowanego przez GUS okazje się, że znacznie więcej pieniędzy niż wywozimy z kraju – zostaje do niego przywożone.

 

Wyjazdy na zagraniczne zakupy mogą wydawać się nadmierną rozrzutnością. Wbrew pozorom wiele osób decyduje się przekroczyć granicę z powodu… oszczędności. Z analizy Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego ruchu granicznego  oraz wydatków cudzoziemców w Polsce i Polaków za granicą wynika, że ta forma robienia zakupów wciąż cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza wśród obcokrajowców.

 

Dlaczego Polska?

Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że w ostatnim kwartale 2016 roku aż 67% ogółu przyjazdów do naszego kraju związanych było właśnie z zakupami. Dla porównania podróżujący Polacy bardziej skupiali się podczas swoich wyjazdów na wypoczynku (ok. 40% wydatków), a tylko 32% wyjeżdżało w celach zakupowych. W raporcie nie zaznaczono co prawda jakie produkty przykuwały uwagę osób przemieszczających się w obszarze wewnętrznych granic UE, wiadomo jednak, że podróżni z zewnątrz najchętniej nabywali w Polsce materiały przeznaczone do budowy, remontu oraz konserwacji domów, sprzęt RTV i AGD oraz części i akcesoria związane ze środkami transportu.

Kto zostawił w Polsce swoją pensję?

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że Polak w IV kwartale 2016 roku – biorąc pod uwagę granicę lądową – największą część swojej wypłaty zostawiał u zachodniego sąsiada – 60,9%, następnie w Czechach – 20%, Słowacji – 11,9% , Litwie – 2,7%, w Rosji i Ukrainie po 1,8% oraz Białorusi 0,8%. Dla porównania w Polsce do portfela najchętniej sięgali konsumenci przekraczający granicę Niemiec – 39,5%, Ukrainy -28,1%, Czech -11,2%, Białorusi -7,7%, Słowacji – 7,3%, Litwy 4,5% i Rosji -1,6%. Ruch graniczny z tym krajem został mocno ograniczony w związku z  zawieszeniem umowy o małym ruchu granicznym.

Cudzoziemcy przybywający na teren Polski szacunkowo zwiększyli swoje wydatki o 3,8%  w porównaniu do roku ubiegłego. Polacy – nierezydenci – wydali natomiast 2,0% więcej. Można się więc spodziewać, że mimo popularności sklepów internetowych podróże zagraniczne w celach zakupowych wciąż będą cieszyły się dużą popularnością.

 

sprawdz-kalkulator


Artykuł znajdujący się powyżej został stworzony dla celów informacyjnych i stanowi jedynie ocenę i wyrażenie osobistych poglądów autora, które nie są rekomendowane jako wskazówki do dokonywania transakcji zarówno na rynku walutowym jak i akcji. Nie powinny one być używane jako rady w podejmowaniu lub wstrzymywaniu się od jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności powyższe analizy nie mogą być traktowane jako informacje stanowiące rekomendację dotyczącą instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku (Dz. U. 2005r. nr 206, poz. 1715) i art. 42 ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi (t. jedn. Dz. U. 2014 poz. 94 z późn. zm.) Odpowiedzialność za podjęcie lub zaniechanie decyzji na podstawie artykułu ponosi jedynie użytkownik. Ekantor.pl jako właściciel praw autorskich powyższej publikacji zabrania kopiowania oraz rozpowszechniania tego opracowania bez wcześniejszej jego zgody.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *