Spread
22 maja 2017,  15:12

Kursy walut – skąd ta różnica?

4.67/5 (3)

Spotykamy się z nimi zarówno kupując walutę na wakacyjny wyjazd jak i spłacając kredyt we frankach – to spready walutowe, czyli różnice między kursami kupna i sprzedaży. Sprawdźmy, jaki mają wpływ na nasze decyzje finansowe i kto na nich korzysta.

Termin “spread” jest używany do określenia różnicy między ceną kupna a ceną sprzedaży danych aktywów. Jeśli dodamy do tego określenie “walutowy” będzie to oznaczać, że chodzi różnicę między ceną kupna a sprzedaży danej waluty. Przykładowo, jeżeli bank kupuje euro po 3,70 a sprzedaje po 3,80 to spread wynosi 0,10 groszy na jednej jednostce rozliczeniowej.

Dlaczego banki stosują spread walutowy?

Odpowiedź jest oczywista – bo na nim zarabiają. Z jednej strony zysk generuje samo spekulowanie walutami na rynku – czyli kupowanie taniej i sprzedawanie z marżą, która przy odpowiednio dużych operacjach przynosi znaczne korzyści. Z drugiej, spread przynosi dodatkowy zarobek przy kredytach w obcych walutach. Bank otrzymuje wtedy nie tylko zysk w postaci oprocentowania pożyczki ale również spreadu, bo kurs przewalutowania ustala sam.

cta_cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_10%taniej_niż wbanku_blog_finansowy

Spread walutowy – kto powinien się nim przejmować?

Właśnie to arbitralne ustalanie spreadu jest najbardziej odczuwalne przez indywidualnych klientów. Każdy bank może bowiem w dowolny sposób dyktować kursy skupu i sprzedaży dla danej waluty. Odczujemy to, chcąc kupić trochę euro na wakacyjny wyjazd do Francji czy płacąc kartą walutową za granicą – wysokie spready mogą nas kosztować nawet kilka euro więcej za transakcję. Bardziej zabolą jednak kredytobiorców – bieżący kurs waluty, w której mamy zaciągniętą pożyczkę wpływa bowiem bezpośrednio na wysokość rat. Tutaj znacznie pomaga tzw. “ustawa antyspreadowa”, funkcjonująca od kilku lat w Polsce. Pozwala ona na spłacanie zobowiązania walutowego bezpośrednio w walucie kredytu. W ten sposób kredytobiorcy mogą kupić walutę taniej – na przykład w kantorze internetowym – i zaoszczędzić na przewalutowaniu.

Ile wynosi spread walutowy?

Różnice pomiędzy cenami kupna i sprzedaży najpopularniejszych walut łatwo prześledzić w poniższej tabeli. Warto zauważyć, że są one znacznie wyższe niż te stosowane przez kantory internetowe.

Kursy dolara z dnia 21.05.2017, godzina 23.00

Bank Cena kupna w PLN Cena sprzedaży w PLN Spread
Alior Bank 3,7269 3,7685 0,0416
mBank 3,6424 3,8676 0.2252
PKO BP 3,6682 3,8950 0.2268
BZ WBK 3,6258 3,8888 0,2630

 

Niezależnie od tego, czy spłacamy kredyt w obcej walucie czy tylko potrzebujemy trochę gotówki na zagraniczny wyjazd – nie unikniemy kosztów związanych ze spreadem walutowym. Na szczęście jest jednak możliwość wybrania wśród wielu ofert i znalezienia tej najkorzystniejszej.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *