film, filmy, kino, pieniądze, motywacja, inspiracja, wymiana walut, Ekantor.pl
15 września 2018,  12:15

Kino z pieniędzmi w tle. Inspirujące filmy o odnoszeniu sukcesu

5/5 (2)

Pracuj ciężko, walcz z przeciwnościami i nigdy się nie poddawaj. To jedna z niewielu kwestii wypowiadanych przez Rocky’ego Balboę? Nie, to sprawdzony w Hollywood temat, na którym powstają wielkie kasowe przeboje.

Tak zwane inspiration-boosting movies stanowią lwią część kinematografii tworzonej na całym świecie. Ludzie zwyczajnie lubią oglądać filmy z dobrym zakończeniem, takie po których czują się zmotywowani do zmiany czegoś w swoim życiu. Jeśli wychodząc z kina powtarzają sobie w duchu: “od jutra zacznę biegać” albo “muszę w końcu rzucić tą podłą robotę” to znaczy, że ekipa filmowa zrobiła wszystko jak należy. Oto kilka przykładowych obrazów z tego gatunku – w sam raz na nadchodzące długie, jesienne wieczory.

W pogoni za szczęściem

The Pursuit of Happyness (2006)

Chris Gardner próbował dorobić się jako akwizytor, ale tylko stracił całe oszczędności i nie stać go nawet na zapłacenie mandatu. Jego sytuacja finansowa jest fatalna do tego stopnia, że w wieku 30 lat mieszka wraz z synem w łazience na stacji kolejowej. Wbrew okolicznościom, nie posiadając ani dyplomu ani doświadczenia, stara się o posadę maklera. Wytrwałość i determinacja sprawiają, że jego los musi się odmienić.

Życie biurowe

Office Space (1999)

Trochę groteskowe kino trafiające w sedno życia w korporacji. Główny bohater, Peter Gibbons, nienawidzi swojej pracy. Nie jest jednak zdolny do zmiany swojego życia do czasu, gdy podczas seansu hipnotycznego u terapeuty, dojdzie do nieprzewidzianych zdarzeń. Kiedy przestaje przejmować się niepotrzebnymi problemami nagle odkrywa, że rzeczy są dużo prostsze niż się z pozoru wydają.

Big Short

The Big Short (2015)

Sukces może mieć różne oblicza, szczególnie finansowy. “Big Short” pokazuje kulisy malwersacji i spekulacji, które doprowadziły do światowego kryzysu rozpętanego w 2007 roku. Tylko kilku finansistów go przewidziało. Kilku również niebotycznie się na nim wzbogaciło. Film pokazuje, że granica moralna w obecności naprawdę wielkich pieniędzy potrafi się łatwo zatrzeć.

Nietykalni

The Intouchables (2011)

Lepiej być biednym ale zdrowym czy bogatym kaleką? Czego brakuje do szczęścia jeśli ma się wszystko? I czy da się kupić prawdziwe uczucia? Na te dość wytarte pytania francuskie kino odpowiada w niebanalny sposób. “Nietykalni” to świetne europejskie kino nie tylko dla miłośników filmów pełnych motywacji.

Slumdog. Milioner z ulicy

Slumdog Millionaire (2008)

Najbardziej naiwne motywy historii “od pucybuta do milionera” zamknięte w barwnej, hinduskiej rzeczywistości. “Slumdog” epatuje konwencją, wykorzystuje wszystkie znane tematy ale przetwarza je na swój orientalny sposób dodając do całości szczyptę czegoś, co sprawia, że doskonale wiedząc jak zakończy się historia, nadal chcemy zobaczyć ją do końca.

The Social Network

The Social Network (2010)

Życie Marka Zuckerberga to już internetowa legenda. “The Social Network” dodaje do niej swoją cegiełkę. Film opowiada o początkach facebooka, rodzącej się potęgi społecznościowej i powstającym na niej majątku. O działaniach, które często stoją na granicy moralności i prawa oraz ludziach postawionych wobec wyborów, w których nie ma dobrego rozwiązania.

Oczywiście to tylko wybrane filmy łączące w sobie elementy motywacyjne i finansowe. Większość z nich, jeśli nie wszystkie, to kawał naprawdę dobrego kina. Bo, poza samą inspiracją, zawsze miło jest popatrzeć na tych, którzy odnieśli sukces. Wzbudza to w widzach nadzieję, że również oni mają szansę na lepsze życie – ot, wystarczy pracować ciężko, walczyć z przeciwnościami i nigdy się nie poddawać.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *