Podróże śladami literatury
7 września 2017,  00:00

Podróż śladami bohaterów powieści Zafóna, Browna i Larssona

Początek jesieni to doskonały czas na odbywanie podróży. Zwłaszcza tych literackich. A w tym roku będzie w czym wybierać. Niebawem na półki księgarni trafią kontynuacje bestsellerowych powieści Carlosa Ruiza Zafóna, Dana Browna oraz Stiega Larssona, a wraz z nimi kolejne miejsca, które można zwiedzić nie tylko w świecie wyobraźni.

 

 

Nie każdy lubi zwiedzać z przewodnikiem, poznawać miejsca oblegane przez turystów, podróżować utartymi szlakami, co jednak gdyby przewodnikiem został znany pisarz lub jeden z bohaterów jego historii?

Barcelona w Cieniu Wiatru

Barcelona

Cień wiatru Carlosa Ruiza Zafóna to powieść, której fabuła rozgrywa się na ulicach XX wiecznej Barcelony. Historia Daniela, chcącego odkryć tajemnicę mrocznego pisarza Juliana Caraxa, szybko podbiła serca czytelników aż w 40 krajach i sprawiła, że wielu z nich postanowiło ruszyć śladami jej bohaterów i na ulicach stolicy Katalonii spróbować odnaleźć drzwi do Cmentarza zapomnianych książek.

Podróż pełną literackich emocji można rozpocząć przy Carrer de Santa Ana, gdzie znajdowało się mieszkanie Daniela Sempere i jego ojca.

Mieszkaliśmy z ojcem na ulicy Santa Ana, tuż przy placu kościelnym. Nasze małe mieszkanie mieściło się bezpośrednio nad antykwariatem specjalizującym się w sprzedaży zarówno rzadkich egzemplarzy dla bibliofilów, jak i książek używanych.

Cień wiatru, Carlos Ruiz Zafón

 

Punktem obowiązkowym na mapie jest Carrer de l’Arc del Teatre, gdzie w powieści znajdowało się miejsce, będące spełnieniem marzeń każdego czytelnika – mowa o Cmentarzu zapomnianych książek. I choć można przejść się tymi samymi ulicami, co Daniel i jego ojciec – to jednak drzwi do prowadzące do cmentarza w rzeczywistości nie istnieją, chyba że…jest to miejsce, które “trzeba i można oglądać jedynie w ciemnościach”.

Dotarłszy do ulicy Arco del Teatro, zapuściliśmy się w uliczki dzielnicy Raval, przechodząc pod arkadą rysującą się niczym sklepienie wzniesione z niebieskiej mgły. Szedłem za ojcem wąskim zaułkiem, wydeptaną ścieżką, bardziej niż ulicą, czując, jak za naszymi plecami coraz szybciej zanika poświata Rambli.

Cień wiatru, Carlos Ruiz Zafón

 

Zwiedzając Barcelonę nie można ominąć kawiarni Els Quatro Gats. “4 Koty” są prawdziwą kolebką sztuki – chętnie odwiedzał ją m.in. Pablo Picasso – przyzwyczajoną również do ciekawości turystów. A część z nich przychodzi tu właśnie po to, by móc wypić kawę w miejscu, w którym poznali się rodzice głównego bohatera.

Owego wieczoru, po zamknięciu księgarni, ojciec zaproponował mi, byśmy przeszli się do kawiarni Els Quatre Gats na ulicy Montsió, gdzie Barceló i jego koledzy spotykali się regularnie, gawędząc w gronie bibliofilów o przeklętych poetach, martwych językach i arcydziełach oddanych na łaskę i niełaskę moli.

Cień wiatru, Carlos Ruiz Zafón

 

Osoby, które miałyby ochotę zjeść śniadanie w tym miejscu mogą to zrobić już za 4 euro. Tyle właśnie należy zapłacić za croissanta (1,60 EUR) z herbatą (2,40 EUR). Natomiast koszt mini hamburgera z tradycyjnym guacamole to 7 euro.

 

5 lat po premierze powieści został wydany specjalny przewodnik “Cień Wiatru. Przewodnik po Barcelonie”, który umożliwia odkrycie ulic, po których podążał Daniel.

 

Premiera “Labiryntu duchów” już 11.10.2017.

 

Pozostałe powieści z cyklu:

  • „Gra anioła”
  • „Więzień nieba”

 

Symboliczna Europa oczami Roberta Langdona

Paryż

Prawdziwą ucztę podróżniczą dla swoich czytelników przygotował Dan Brown, autor znany z powieści sensacyjnej Kod Leonarda da Vinci. Główny bohater – profesor, znawca ikonografii Robert Langdon – wraz z Sophie Neveu rozpoczyna poszukiwania Świętego Graala. W przeciwieństwie jednak do hiszpańskiego autora, Brown w swoich powieściach często prowadzi bohaterów do miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów. Kod Leonarda da Vinci rozpoczyna się bowiem w samym sercu Paryża – Luwrze (koszt wstępu 15 euro). Na kartach powieści zostały również zaznaczone takie miejsca, jak Hotel Ritz, Place Vendome, posiadłość Château Villette czy kościół St Sulpice.

Langdon po raz kolejny poczuł zachwyt, kiedy jego wzrok na próżno próbował ogarnąć całą potężną bryłę i fasadę Luwru. Po drugiej stronie zapierającego dech w piersiach ogromnego placu imponujący fronton muzeum wyrastał w górę jak cytadela na tle paryskiego nieba. Luwr, który ma kształt ogromnej podkowy, jest najdłuższym budynkiem w Europie, dłuższym niż trzy wieże Eiffla, gdyby je położyć na ziemi jedną za drugą.

Kod Leonarda da Vinci, Dan Brown

 

Dan Brown wiele miejsca w powieści poświęca szczegółowym opisom, które być może nie są znane czytelnikom. Dlatego jadąc do Paryża i chcąc zobaczyć go oczami profesora z Harvardu warto spakować do plecaka przewodnik Paryż Śladami Kodu Leonarda da Vinci autorstwa Petera Caina.

 

Premiera “Początku” już 03.10.2017.

 

Pozostałe powieści z cyklu:

  • Watykan – “Anioły i Demony”
  • Florencja, Wenecja – “Inferno”
  • Waszyngton – “Zaginiony symbol”

 

Dziennikarskie śledztwo ulicami Sztokholmu

Sztokholm

7 września zaplanowana jest premiera piątego już tomu z serii Millennium, autorstwa Davida Lagercrantza, choć pomysłodawcą i twórcą sagi był nieżyjący już pisarz Stieg Larsson, pod którego nazwiskiem ukazały się pierwsze 3 tomy powieści.

Seria zyskała ogromną popularność na całym świecie, również w Polsce. Powstały adaptacje filmowe przedstawiające śledztwo prowadzone przez dziennikarza Mikaela Blomkvista oraz hakerkę – Lisbeth Salander. Zimna Szwecja doskonale wkomponowała się w charakter powieści, jeszcze mocniej chłodząc krew w żyłach czytelników i sprawiając, że i oni zapragnęli na własnej skórze poczuć dreszcz emocji towarzyszący głównym bohaterom. Chętnych do zwiedzania Sztokholmu z powieścią Larssona u boku okazało się tak wielu, że pojawił się nawet trend nazywany Millenium Tours.

Polakom zwiedzanie ułatwił Wojciech Orliński – dziennikarz, publicysta i pisarz, który przygotował dokładny plan zwiedzania dla fanów serii. Sztokholm. Przewodnik śladami bohaterów Stiega Larssona to propozycja podróży po mieście nie jednym, ale aż pięcioma szlakami. Poznaje się więc miasto patrząc zarówno oczami autora powieści, jak i jej bohaterów.

W ten sposób można wejść do metra Slussen, z którego korzystała Lisbeth, zobaczyć gdzie mieściła się agencja Milton Security, przejść się pod oknami mieszkania Mikaela Blomkvista czy zrobić zakupy w tej samej sieciówce, co słynna już hakerka. Swoją drogą fani książki z pewnością zechcą tam kupić jej ulubione danie, czyli mrożoną zapiekankę Billy’s Pan Pizza. Jej koszt to ok. 10,95 SEK.

Niestety osoby chcące zobaczyć, gdzie Mikael spędził większą część czasu w pierwszym tomie cyklu poczują się rozczarowani, ponieważ Hedestad jest jedynie wytworem wyobraźni autora.

 

Premiera “Mężczyzny, który gonił swój cień” już 07.09.2017.

 

Pozostałe powieści z cyklu:

  • „Kobieta, która igrała z ogniem”
  • „Zamek z piasku, który runął”
  • „Co nas nie zabije”

 

Mówi się, że czytanie poszerza horyzonty. I to dosłownie, ponieważ trzymając książki w dłoni można zobaczyć znacznie więcej… i to na własne oczy.

 

Zobacz również:

• Ile kosztuje zwiedzanie? Najpopularniejsze muzea w Europie 

• Last minute – jak znaleźć dobre oferty?

• Edukacja finansowa dziecka. Od czego zacząć?

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *