26 sierpnia 2020,  13:52

Allegro Lokalnie – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

5/5 (1)

Allegro Lokalnie w zamyśle ma być ułatwieniem dla prywatnych użytkowników. Oferty w tej części największego na naszym rynku serwisu aukcyjnego mają więc bardziej przypominać ogłoszenia prywatne niż oferty przedsiębiorstw takich jak e-sklepy.

Najlepiej rozpoznawalny serwis e-handlu

Allegro to internetowa platforma handlowa, umożliwiająca przeprowadzenie transakcji kupna i sprzedaży. Allegro powstało w 1999 roku i mimo iż jego twórcy wzorowali się na serwisach zagranicznych, polski odpowiednik zyskał szczególne funkcjonalności, które wyjątkowo przypadły do gustu polskim użytkownikom. Dziś Allegro jest najlepiej rozpoznawalną polską marką wśród serwisów w e-handlu, jak podaje Gemius w 2020 roku dociera on do świadomości 86% badanych.

najpopularniesze serwisy e-handlu w polsce, popularnosc-E-commerce w Polsce 2020, Gemius dla e-Commerce Polska-ekantor.pl
Źródło: E-commerce w Polsce 2020, Gemius dla e-Commerce Polska

Wśród badanych w wieku między 25 a 34 rokiem życia, spontaniczna znajomość Allegro sięga aż 92%.

Na przestrzeni lat serwis przeszedł wiele zmian i wprowadził wiele nowych funkcjonalności. Dla przykładu w 2007 roku umożliwił swoim użytkownikom zakładanie sklepu, w 2009 roku umożliwił rejestrację osobom niepełnoletnim, które ukończyły 13 rok życia. Kilkakrotnie wprowadzano zmiany w wyglądzie serwisu, wprowadzono również sortowanie wyników wyszukiwania według „trafności”. Jedną z ostatnich wielkich zmian poza wprowadzeniem Allegro Smart! było stworzenie Allegro Lokalnie.

Allegro Lokalnie – podstawowe zmiany w sprzedaży

Allegro Lokalnie to miejsce w ramach serwisu Allegro, gdzie sprzedawać można za darmo i w nieco prostszy sposób niż w przypadku ogólnopolskich ofert. Jakie są podstawowe różnice między sprzedażą na Allegro i ogłoszeniami na Allegro Lokalnie?

 1. Sprzedaż na Allegro Lokalnie może być darmowa – przy czym warto dodać, że ogłoszenia umieszczone na Allegro Lokalnie mogą być widoczne w całym serwisie Allegro. Prowizja ze sprzedaży była tym, co najbardziej zniechęcało prywatnych użytkowników do wystawiania ofert zwłaszcza przedmiotów używanych.
  Ogłoszenia można oczywiście promować płatnie, opłata wynosi 7,9% od transakcji, z wyjątkiem kategorii elektronika, gdzie prowizja wynosi 4,9% od kwoty sprzedaży.
 2. Ilość ogłoszeń na Allegro Lokalnie jest ograniczona – w znakomitej większości kategorii będzie to 200 sztuk z jednego konta, w przypadku kategorii Motoryzacja będzie to jednak zaledwie 10 ogłoszeń.
 3. Możliwość negocjacji ze sprzedającym – wystawiając ofertę na Allegro sprzedawca nadaje jej cenę, którą po czasie może zmienić, nie ma jednak w opcji „kup teraz” możliwości negocjacji ceny, którą daje Allegro Lokalnie. Tu można za pośrednictwem czatu porozmawiać ze sprzedawcą i poprosić np. o rezerwację przedmiotu, która będzie wiążąca przez 12 godzin.
 4. Mniej możliwości promowania ogłoszenia – w Allegro Lokalnie nie ma opcji Allegro Smart! czyli darmowej dostawy, nie można również promować ogłoszenia za pomocą Monet. Transakcji sprzedaży w ogłoszeniach lokalnych nie można oceniać za pomocą gwiazdek wystawianych sprzedawcy, a zakupy niezależnie od kwoty transakcji nie mogą być dokonywane na raty.
 5. Wystawianie ogłoszeń jest prostsze – pewnym uproszczeniem dla sprzedawców na Allegro Lokalnie jest brak konieczności szczegółowego opisu przedmiotu, co wymagane jest przy wystawianiu profesjonalnych ofert.
  allegro lokalnie-dodawani-jak dziala-poradnik-ekantor
  Ogłoszenie lokalne musi mieć nazwę produktu, zdjęcie, opis, kategorię i stan przedmiotu oraz cenę, lokalizację i formę dostawy. Ogłoszenie można wystawić w trzech formach: kup teraz, licytacja i ogłoszenie darmowe. Przy czy warto pamiętać, że to ostatnie widoczne będzie wyłącznie na Allegro Lokalnie, a nie w całym serwisie.

W trakcie ponad 20-letniej obecności Allegro w świadomości użytkowników, serwis stał się platformą, na której przeważająca liczba ofert pochodzi od przedsiębiorców, właścicieli e-sklepów. Znalezienie „legendarnego allegrowicza”, który sprzedaje np. używaną grę wideo w niezłej cenie z czasem stało się niezwykle trudne. Stąd potrzeba zmian. Allegro Lokalnie jest ukłonem w stronę prywatnych sprzedawców, którzy chcą mieć z kupującym bezpośredni kontakt.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *