Losowe wpisy

oszczedzanie

600 złotych miesięcznie bez rezygnacji z przyjemności?

Ludzi można podzielić na tych co lubią wydawać oraz na tych, co wolą oszczędzać. Popadanie w skrajności nie jest jednak zwykle dobrym rozwiązaniem. Czy można zatem odnaleźć złoty środek? Można. Read more
leasing konsumencki, leasing osobisty leasing osoby prywatnej na samochód, auto Ekantor.pl

Leasing także dla klienta indywidualnego. Jak wybrać?

Chcesz kupić komputer lub samochód, ale brak Ci funduszy? Kredyt to nie jedyne rozwiązanie, z którego możesz skorzystać - dowiedź się, na czym polega alternatywna forma finansowania, czyli leasing konsumencki. Read more

Świnia czy jednak bank – poznaj sposoby oszczędzania Polaków i znajdź coś dla siebie


Pod względem oszczędzania jesteśmy w ogonku narodów Europy. Jedna trzecia Polaków nie odkłada nic na później, a połowa rodaków czuje się niepewnie finansowo. Może problem tkwi w metodach oszczędzania?

 

Z jednej strony wielkiej finezji nie da się tutaj wymyślić. Oszczędzanie zawsze polega na odkładaniu pewnych kwot przez jak najdłuższy okres czasu. Z drugiej, zarówno postęp technologiczny jaki i ludzka kreatywność sprawiają, że odkładanie na wymarzony cel może być nie tylko korzystne, ale nawet przyjemne! Zobacz jakie sposoby cieszą się spora popularnością w naszym kraju.

Konto oszczędnościowe

To najpopularniejszy sposób odkładania pieniędzy w Polsce. Przynajmniej według banków oferujących taką usługę. Największym wzięciem cieszą się konta oszczędnościowe dające możliwość wpłat w dowolnej wysokości i w każdym momencie. Najlepiej też, żeby dostęp do zgromadzonej gotówki był nieograniczony a jej ewentualne wypłaty zwolnione z odsetek. Taka wygoda ma jednak swoje minusy – łatwe podjęcie gotówki z konta może skutkować roztrwonieniem całych oszczędności.

Kontomierz czyli kontrola wydatków

To najpopularniejsza w naszym kraju aplikacja do pilnowania domowego budżetu. Przynajmniej według twórców. Możemy w niej zaplanować wszystkie miesięczne płatności – z tymi na cele oszczędnościowe włącznie. Co więcej, dzięki wiedzy na temat własnych wydatków łatwiej nam będzie zrezygnować z niepotrzebnych kosztów i zostawić kilka złotych w portfelu.

kontomierz, aplikacja, android, budżet domowy, Ekantor.pl

Źródło: Google Play

Chip zrobi to za nas

Konto oszczędnościowe zawsze masz puste a do wpisywania rubryczek w kontomierzu brakuje Ci siły? Skorzystaj z prostej aplikacji o nazwie Chip. Będzie ona, w ustalonych odstępach czasu, przelewać w Twoim imieniu małe kwoty z głównego rachunku bankowego na specjalne konto. Po podłączeniu do niego aplikacja sama dostosuje wysokość kwot, które może zaoszczędzić. W ten sposób nawet się nie obejrzysz, jak zgromadzisz fortunę.

Lokaty to złoty interes…

…dla banków. Wielu Polaków nadal lokuje w nich swoje oszczędności wierząc, że w ten sposób pieniądz nie straci na wartości w wyniku inflacji. Tymczasem większość lokat jest obecnie oprocentowana na poziomie 1,5% [dane kwiecień 2018] podczas gdy inflacja wynosi 1,9%. Tym samym wyciągniemy mniej gotówki niż włożyliśmy. Banki zaś pieniądze uzyskane z lokat przeznaczają na zakup wyżej oprocentowanych obligacji i mają natychmiastowy zysk. Pytanie, skoro obligacje są ogólnodostępne, czemu klient ich nie kupi?

Obligacje

Popularność obligacji nie jest wielka głównie za sprawą ograniczonej wiedzy ekonomicznej Polaków. Można je zakupić w punktach PKO BP lub na stronie www.zakup.obligacjeskarbowe.pl. Ich oprocentowanie zaczyna się na poziomie 2,1% rocznie a dla rodzin otrzymujących 500+ wynosi nawet 2,8%. Jeżeli mamy plan na odkładanie pieniędzy przez kilka najbliższych lat – to może być całkiem udany sposób.

Cele w mBanku

Powiedz na co zbierasz a mBank pomoże. Od każdej płatności kartą uszczknie grosik i wpłaci na konto oszczędnościowe. Od wypłaty w bankomacie weźmie procencik i doda do skarbonki. A w chwilach zwątpienia przypomni o świetlanym celu, jaki Ci przyświeca. Konto oprocentowane jest raczej skromnie – 1% dla solidnych zbierających i 0,50% dla mniej regularnych. Zawsze to jednak więcej niż w śwince-skarbonce.

Legendarna świnka zawsze żywa?

Mimo doskonałych kont bankowych, aplikacji i gadżetów, tradycyjne odkładanie grosików do skarbonki jest nadal jednym z najpopularniejszych sposobów oszczędzania w Polsce. Może dlatego, że łatwiej jest nam wrzucić 5 złotych co wtorek albo wysypać cały bilon z portfela niż pamiętać o przelewie, choćby zajął tylko minutę? A może górę biorą przyzwyczajenia i tradycje kulturowe – bo większość z nas miała w dzieciństwie nie konto oszczędnościowe ale właśnie świnkę-skarbonkę. Tak czy inaczej wiele mądrych źródeł potwierdza starą prawdę, że do oszczędzania nie jest konieczna wyrafinowana oprawa – tylko wytrwałość.

 


03.05.2018 12:48
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000