Beżowa Księga - przydatny do analizy ekonomicznej raport o stanie gospodarki USA
21 grudnia 2015,  10:55

Beżowa Księga – przydatny do analizy ekonomicznej raport o stanie gospodarki USA

4.5/5 (4)

Beżowa Księga to specjalny raport o stanie gospodarki Stanów Zjednoczonych publikowany 8 razy w roku, na podstawie danych z 12 różnych dystryktów USA. Publikacja Beżowej Księgi następuje na 2 tygodnie przed spotkaniem FOMC (czyli Federalnego Komitetu do Spraw Operacji Otwartego Rynku). Informacje zawarte w takim raporcie pozwalają ocenić stan gospodarki USA na podstawie zawartych w nim wniosków banku centralnego (FED). Nazwa raportu pochodzi od charakterystycznego koloru jego okładki, a sam raport publikowany jest od 1983 roku.

Kto zbiera dane do Beżowej Księgi?

Dane do Beżowej Księgi zbierają lokalne oddziały FED (dokładnie 12 takich oddziałów). Składają one w tym celu zapytania do ekonomistów, banków oraz menedżerów największych w ich rejonie firm. Takie dane spływają następnie do oddziału centralnego, którego zadaniem jest ich przeanalizowanie i stworzenie spójnego raportu.

Z czego składa się Beżowa Księga i gdzie można ją znaleźć?

Beżowa Księga składa się z 13 części. Pierwsze 12 części to analiza sytuacji ekonomicznej w poszczególnych dystryktach USA, z podziałem na 8 sektorów oraz informacje o wydatkach konsumentów i  sytuacji na rynku pracy, natomiast część 13 obejmuje analizę ogólnego stanu gospodarki całych Stanów Zjednoczonych, stanowiącą swoistego rodzaju podsumowanie poprzednich rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach umieszczono liczne statystyki i wskaźniki, na podstawie których można wysnuć wnioski w kwestii decyzji Banku Centralnego dotyczących polityki pieniężnej.

Beżowa Księga jest dostępna publicznie. Bez problemu można ją odnaleźć korzystając z przeglądarki internetowej, dlatego stanowi ona bardzo przystępne źródło informacji dla osób, które interesują się rynkiem USA, a w szczególności – inwestorów zainteresowanych odpowiednim ulokowaniem swojego kapitału. Choć ukazane w niej dane nie są w stanie udzielić wprost informacji czy warto jest lokować swój kapitał czy należy go wycofać, ale mogą stanowić bardzo cenne wskazówki, które pozwalają na odkrycie pewnych trendów na rynku.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *