Jak tanio podróżować po Europie-flixbus-tanie autobusy-tanie pociagi-tanie loty-plan podrozy-ekantor.pl
27 stycznia 2020,  09:45

Jak tanio podróżować po Europie?

5/5 (3)

Pokonanie trasy między Poznaniem a Oslo tam i z powrotem może kosztować niespełna 40 zł, czyli o 100 zł mniej niż podróż w jedną stronę z Warszawy do Katowic w drugiej klasie Express Intercity Premium. Jak tanio poruszać się w granicach Starego Kontynentu? Dziś sprawdzamy najpopularniejszych przewoźników, porównywarki i strony z promocjami.

Porównywanie i zróżnicowanie środków transportu

Podróżowanie po Europie autobusem jest tanią opcją, która wymaga jednak porównania cen przewoźników. Można w tym celu skorzystać z kilku popularnych serwisów:

Korzystając z porównywarek dowiemy się na przykład, że za przejazd ze Szczecina do Warszawy zapłacimy od 46 zł autobusem do 240 zł samolotem. Przy czym ten drugi środek lokomocji oferuje nam skrócenie czasu podróży aż o 5 godzin!

By odszukać najtańszej oferty na konkretny dzień i zoptymalizować czas swojej podróży dobrze jest używać porównywarek analizujących jednocześnie przewoźników kolejowych, autokarowych i samolotowych.

Wyszukiwanie promocji

W przypadku podróży spontanicznych, tj. takich które mają się rozpocząć już za kilka godzin, często sprawdzamy opcje dojazdu wyłącznie w porównywarkach. To błąd! Nie zawsze trafiają tam wszystkie oferty specjalne poszczególnych przewoźników. Przykładowo, koszt podróży z Poznania do Torunia to na stronie jednej z popularnych porównywarek to minimum 12 zł, podczas, gdy na stronie superpks.pl mamy propozycję na podróż następnego dnia za zaledwie 6,99 zł. Niby oszczędność nie wydaje się wielka, ale przy kilkunastu podróżach na pewno będzie odczuwalna.

W przypadku dłuższych tras różnice pomiędzy połączeniami różnych przewoźników wynosić mogą nawet ponad 100%. Dla przykładu najtańsza znaleziona przez nas podróż autokarem z Warszawy do Amsterdamu kosztowała 160 zł, a najdroższa ponad 500 zł, przy czym czas przejazdu był podobny.

Jak tanio podróżować po Europie-deutsche bahn-db-pociagi regionalne niemcy -ekantor.pl
Deutsche Bahn – Niemcy. Regionalna kolej to jeden z najtańszych środków transportu w każdym kraju Europy

Najtańsze autobusy

Genialny pomysł biznesowy, efekt skali i kilka czynników gospodarczych sprawiają, że startupy takie jak Flixbus rosną w siłę i mogą zaproponować swoim klientom naprawdę atrakcyjne ceny. Ekspansja marki w 2015 roku poza granice Niemiec sprawiła, że lokalni przewoźnicy autokarowi zmuszeni byli albo obniżyć ceny, albo zrezygnować z działalności. Flixbus oferuje codziennie około 350 000 połączeń w 30 krajach i w porównywarkach cen najczęściej zupełnie deklasuje konkurencję. Stawić mu czoło ma BlaBlaBus, którego pojawianie się polskim rynku zapowiedziano na wiosnę 2020 roku.

To właśnie autobusem, z zaledwie jedną przesiadką, można dotrzeć z Bukaresztu do Sztokholmu za średnio 370 zł. I to wyłącznie korzystając z usług jednego przewoźnika. Jeśli dodać do tego coraz gęstszą siatkę autobusowych i kolejowych połączeń lokalnych i godząc się na kilka przesiadek cenę można obniżyć o jeszcze 100 zł. Z tanich wyszukiwań połączeń kolejowych warto wykluczyć połączenia międzynarodowe, a skoncentrować się na lokalnych (np. jak czeska kolejj regionalna – cd.cz/eshop/ czy niemiecka – bahn.de).

A może jednak tanie linie lotnicze?

Najwprawniejsi w poszukiwaniu okazji, dla których liczy się przede wszystkim podróżowanie a nie konkretny cel, wiedzą doskonale, że nie ma zasady mówiącej: podróż autokarem jest tańsza od podróży samolotem.

I tak lot z Poznania do Oslo w obie strony może nas kosztować 38 zł, jeśli wybierzemy zimową okazję w Ryanair i ponad 300 zł, jeśli zdecydujemy się wybrać kursowe połączenie autokarowe. Wyszukiwarek tanich lotów jest sporo:

Jak tanio podróżować po Europie-tanie loty-bilety lotnicze-ryanair -ekantor.pl
Ryanair – najpopularniejsza i jedna z najtańszych linii lotniczych

Szukając idealnego lotu wystarczy poświęcić trochę czasu i przede wszystkim używać narzędzi, które przeszukują WSZYSTKIE mniejsze i większe portale rezerwacyjne. Dodatkowo warto zajrzeć też  bezpośrednio na strony konkretnych linii lotniczych (np. Ryanair) – często można „upolować” na nich dodatkową promocję

Dodatkowo warto pamiętać, że zwykle poza sezonem nawet ci drożsi przewoźnicy oferują niezłe ceny na najpopularniejszych trasach. Nie jest tajemnicą, że obniżenie kosztów podróży jest znacznie łatwiejsze, gdy jesteśmy elastyczni – wówczas nawet trasę z na co dzień drogim przewoźnikiem można pokonać o kilkanaście a nawet kilkadziesiąt procent taniej. Jeśli do tego dołożymy zebrane w podróży mile, postawimy na oddalone od centrum miasta lotnisko możemy mieć pewność, że za taką wycieczkę zapłacimy znacznie mniej niż podczas rezerwacji najpopularniejszej z dostępnych opcji.

Warto przeczytać

3 komentarze “Jak tanio podróżować po Europie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *