3 lipca 2018,  11:39

Ten sam lot, inna cena – jak nie przepłacić za bilet lotniczy?

5/5 (3)

Tanie linie lotnicze kuszą atrakcyjnymi cenami, ale jak się okazuje cena ta nie zawsze jest taka sama dla wszystkich zainteresowanych. Niektórzy zapłacą za bilet więcej. I to niekoniecznie dlatego, że zdecydowali się na wyższą klasę lotu.

Dowiedz się, co możesz zrobić, by kupić bilet lotniczy w niewygórowanej cenie.

Bilet lotniczy kupuj wtedy, gdy inni nie mają na to czasu

Choć dalecy jesteśmy od tego, by namawiać Cię na branie urlopu tylko po to, aby kupić bilet na wymarzoną podróż, to jednak rezerwując lot o porze mniej atrakcyjnej dla innych – całkiem sporo zaoszczędzimy. Najwyższe ceny biletów są wieczorami oraz w weekendy. Z tym, że weekend na serwisach rezerwacyjnych trwa dłużej niż weekend przeciętnego człowieka i tak naprawdę mniej atrakcyjnych ofert należy spodziewać się już od czwartku do poniedziałku.


Nie czekaj do ostatniej chwili – ta zasada nie zawsze się sprawdza!

Jest taka teoria, która mówi, że z biletami nie powinno się czekać do ostatniego momentu, bo te najtańsze wyprzedawane są przez przewoźnika w pierwszej kolejności. Rzeczywiście linie lotnicze nie działają tak jak biura podróży i niechętnie patrzą na promocje typu last minute, jednak na kilka tygodni przed wylotem możemy już upolować całkiem dobrą okazję i to nawet w sezonie wakacyjnym. Nie wierzysz? Oto jedna z nich:

Berlin, Palma, Majorka, podróż, lot, bilet lotniczy, rezerwacja lotów, kantor internetowy, Ekantor.pl

Berlin, Palma, Majorka, podróż, lot, bilet lotniczy, rezerwacja lotów, kantor internetowy, Ekantor.pl
Źródło: ryanair.com

Przyjaciele i rodziny zapłacą więcej

Póki podróżujesz sam lub ewentualnie z drugą połówką to rzeczywiście możesz liczyć na korzystniejszą cenę – zwłaszcza jeżeli nie widzicie problemu w tym, by rozstać się ze sobą na czas przelotu. Wówczas można zamówić bilety podczas dwóch osobnych transakcji lub zrezygnować z często płatnej możliwości siedzenia obok siebie. Zakup biletów dla większej ilości osób będzie wiązał się z wyższymi kosztami. Również rodzice nie mają co liczyć na ulgowe traktowanie i za miejsce obok swojej pociechy, w niektórych liniach lotniczych, po prostu muszą zapłacić.

Kupujesz bilet na samolot? Nie daj się wyśledzić

Każdego dnia wchodzisz na strony rezerwacyjne by sprawdzić czy przewoźnik nie przygotował promocji? Super w ten sposób masz szansę zdobyć bilet w korzystnej cenie – chyba, że zostawiasz za sobą ślady. Jeżeli często sprawdzasz dany kierunek z jednego komputera to możesz być niemal pewny, że bilet dla ciebie będzie droższy, niż dla pozostałych podróżujących. Dlatego dobrze jest obserwować ceny biletów wchodząc przez okno incognito w przeglądarce lub często usuwać historię i pliki cookie.

Serwisy do wyszukiwania tanich lotów

Lojalność nie jest dobrą cechą podróżujących liczących na tańszy przelot. Zamiast korzystać z usług jednego przewodnika – lepiej porównać jego ofertę z konkurencją. Na szczęście tanie loty można zarezerwować korzystając ze specjalnych serwisów, które porównają ceny za nas.

Twój sprzęt ma znaczenie

Jak się okazuje nawet tak z pozoru nieistotne rzeczy jak marka sprzętu, z którego korzystasz w trakcie rezerwacji – może mieć znaczenie. Niewykluczone, że osoby dokonujące rezerwacji z urządzeń Apple zapłacą więcej za bilet. W myśl zasady, że skoro stać Cię było na zakup MacBooka to stać Cię też na zakup droższego biletu. Ile w tym prawdy? Trudno powiedzieć, ale może na wszelki wypadek zarezerwować bilet z laptopa teściowej?

Krótkie wypady mogą być droższe

Po co lecieć na dwutygodniowy urlop skoro można lecieć na zdecydowanie krótszy okres czasu i przy odpowiednim rozplanowaniu zobaczyć dokładnie to samo? Myślisz, że się nie da? Zobacz zatem jak w dwa dni zwiedziliśmy Neapol.

Niestety, choć zaoszczędzimy w ten sposób kilka dni urlopu, to niekoniecznie zaoszczędzimy pieniądze. Bo choć zapłacimy mniej za lot w jedną stronę- to cena biletu powrotnego może być już znacznie droższa. Chcąc tego uniknąć można zarezerwować osobno bilet w jedną i w drugą stronę. Takie rozwiązanie ma jednak swoje minusy i w przypadku gdy lot zostanie odwołany – zwrot kosztów będzie dotyczył tylko odwołanego lotu.

Warto przeczytać

Jeden komentarz “Ten sam lot, inna cena – jak nie przepłacić za bilet lotniczy?

  • Fajnie, ja właśnie zazwyczaj staram się planować trochę wcześniej, tak aby dopaść te tanie bilety lotnicze. Tez pewnie warto poszukać oczywiście rabatów także zniżek. Najłatwiej jest bodaj z cashbackiem, bowiem wystarczy przewertować, które strony podróżnicze z nimi współpracują, a zwykle są także te większe. Ja akurat wykorzystuję Tiplę gdyż tam odbiera się zwrot z Bookingu – to gdy ktoś z niego korzysta, to polecam, gdyż sporo zwracają. W sumie to prawdopodobnie również taki sposób na tańsze wczasy, gdyż i parę biur podróżny tam zauważałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *