Losowe wpisy

Prowadzisz handel z zagranicznym kontrahentem? Zobacz, jak zniwelować ryzyko walutowe

Przystąpienie w 2004 roku do Unii Europejskiej wpłynęło korzystnie na rozwój międzynarodowego handlu. Wraz z przyłączaniem do wspólnoty Polska miała się znaleźć w strefie euro, tak się jednak ... Czytaj całość
Wiceminister Morawiecki, Ministerstwo Rozwoju i Finansów

Centralna Baza Rachunków – zaczyna się pełna inwigilacja finansów Polaków

Centralna Baza Rachunków to nowy pomysł Ministerstwa Finansów, który w teorii ma pomóc namierzyć majątek, pochodzący z przestępstwa albo podlegający egzekucji sądowej lub administracyjnej. W praktyce może on oznaczać pełną ... Czytaj całość

Włoskie referendum: tykająca bomba Europy


4 grudnia Włosi ruszą zagłosować w sprawie reformy rodzimego systemu parlamentarnego. Mimo, że referendum nie sprawia wrażenia, by mogło wpłynąć na dalsze losy Europy to w rzeczywistości zasięg podjętej decyzji może być o wiele większy niż w przypadku Brexitu. Przyszłość strefy euro stanie wtedy pod dużym znakiem zapytania.

Dwie strony referendum we Włoszech

Rozpad Unii Europejskiej, kryzys euro, włoski Brexit – to słowa, które padają w sąsiedztwie informacji o zbliżającym się głosowaniu wśród mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. Wydawać mogłoby się, że są one pewną przesadą, przecież referendum ma dotyczyć tego, czy Włosi chcą reformy systemu parlamentarnego, czy nie. Premier Włoch dołożył jednak jeszcze na szalę własną reputację i zapowiedział, że w przypadku, gdy jego rodacy opowiedzą się przeciwko zmianom – podda się on do dymisji. I choć później wycofał się z tej deklaracji, to w rzeczywistości może okazać się, że wcześniejsze oświadczenie nie pozostawiło drogi powrotnej.

Europę czeka kolejny kryzys?

W związku z powyższym w najbliższą niedzielę Włosi nie będą opowiadać się wyłącznie za zmianami w parlamencie, ale również za tym czy chcą odsunąć Matteo Renziego od władzy. To z kolei może skutkować przedterminowymi wyborami we Włoszech, w których Demokratyczna partia najprawdopodobniej zmierzyłaby się z – mającą duże poparcie – partią Ruchu Pięciu Gwiazd. Kierowana jest ona przez sceptycznie nastawionego do UE i opowiadającego się za opuszczeniem strefy euro komika Beppe Grillo .

Jeżeli włosi odrzucą reformę, a premier dotrzyma słowa o dymisji to nadchodzące miesiące będą trudne także dla włoskiego sektora bankowego, który w ostatnim czasie boryka się z finansowymi problemami. Mówi się o tym, że doprowadzi to do bankructwa 8 banków, co może być początkiem nowego kryzysu bankowego w Europie.

Chociaż Brexit wciąż jest kluczowym problemem dla mieszkańców Unii, to niebawem może się okazać, że sytuacja na Półwyspie Apenińskim silnie zagrozi obecnemu porządkowi w Europie.


02.12.2016 13:06
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000