Płacenie w zagranicznych sklepach, płatności online, przelew zagraniczny, Ekantor.pl
12 lutego 2018,  12:17

Jak płacić w zagranicznych sklepach internetowych? [Część 2– przelew zagraniczny]

3.67/5 (3)

Przelew jest prosty, bezpieczny i wygodny. Nic więc dziwnego, że większość transakcji online jest finalizowana za jego pomocą. Istnieje jednak kilka kwestii, które różnią przelew krajowy od zagranicznego.

W koszyku jest już nowy telefon albo kurtka, która w Polsce kosztuje trzy razy więcej. Klikasz “przejdź dalej” i dochodzi do wyboru metody płatności. Prościzna, wiadomo że przelew. Tylko jaki?

SEPA i SWIFT - co wybrać?

Jeżeli dokonujesz przelewu w obrębie Unii Europejskiej – należy wybrać opcję SEPA. Jest on tańszy od SWIFT, ale działa tylko jeżeli odbiorca ma rachunek w jednym z krajów członkowskich.

Jeżeli odbiorca znajduje się poza UE, co ma często miejsce na przykład podczas zakupów z AliExpress, należy zaznaczyć przelew SWIFT.

<Szczegółowe różnice dotyczące obu typów przelewów opisane są w innym naszym artykule Przelewy zagraniczne SEPA i SWIFT – który lepszy?

Wymiana waluty

Przelew zagraniczny może zostać dokonany z dowolnego rachunku. Jeżeli jednak konto jest prowadzone w złotówkach, to bank doliczy własne opłaty za przewalutowanie. Koszty są tym wyższe, im więcej razy nasza wpłata będzie zmieniała walutę. Przykładowo kupując w zagranicznym sklepie, gdzie przyjmowane są płatności wyłącznie w yuanach, złotówki z naszego konta najpierw zostaną zamienione na dolary a dopiero później na yuany. Każda taka wymiana wiąże się z prowizjami dla pośredników. Przy odrobinie chęci da się uniknąć lub znacząco zmniejszyć wysokość dodatkowych kosztów.

Jak to zrobić? Rozwiązaniem jest założenie konta walutowego, na które wysłane zostaną pieniądze wymienione w Ekantor.pl. Dlaczego właśnie tutaj? Przede wszystkim dlatego, że wymieniając w Ekantor.pl zyskujesz na każdej transakcji. Kursy walut są bowiem znacznie niższe, niż w przypadku banków czy kantorów stacjonarnych.

Bezpieczeństwo

Jeżeli przelew zagraniczny z jakiegoś powodu nie trafi do adresata, pieniądze wrócą na nasze konto. Jednak nie wszystkie. Zarówno przelew SEPA jak i SWIFT wiążą się z opłatami transferowymi a czasem dochodzi do tego przewalutowanie. Jeżeli przelew “odbije się” od odbiorcy, wtedy wszystkie opłaty zostaną naliczone podwójnie. Innymi słowy zapłacimy za jego drogę w obie strony. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę czy wszystkie dane odbiorcy są poprawne i nie popełniliśmy jakiejś literówki.

Przelew zagraniczny nie różni się przesadnie od krajowego. Jeżeli planujemy wykonywać go regularnie – warto założyć konto walutowe. Jednak nawet bez niego można dokonać płatności, ponosząc dodatkowe koszty.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *