Płacenie w zagranicznych sklepach, płatności online, przelew zagraniczny, Ekantor.pl
12 lutego 2018,  12:17

Jak płacić w zagranicznych sklepach internetowych? [Część 2– przelew zagraniczny]

3.67/5 (3)

Przelew jest prosty, bezpieczny i wygodny. Nic więc dziwnego, że większość transakcji online jest finalizowana za jego pomocą. Istnieje jednak kilka kwestii, które różnią przelew krajowy od zagranicznego.

W koszyku jest już nowy telefon albo kurtka, która w Polsce kosztuje trzy razy więcej. Klikasz “przejdź dalej” i dochodzi do wyboru metody płatności. Prościzna, wiadomo że przelew. Tylko jaki?

SEPA i SWIFT - co wybrać?

Jeżeli dokonujesz przelewu w obrębie Unii Europejskiej – należy wybrać opcję SEPA. Jest on tańszy od SWIFT, ale działa tylko jeżeli odbiorca ma rachunek w jednym z krajów członkowskich.

Jeżeli odbiorca znajduje się poza UE, co ma często miejsce na przykład podczas zakupów z AliExpress, należy zaznaczyć przelew SWIFT.

<Szczegółowe różnice dotyczące obu typów przelewów opisane są w innym naszym artykule Przelewy zagraniczne SEPA i SWIFT – który lepszy?

Wymiana waluty

Przelew zagraniczny może zostać dokonany z dowolnego rachunku. Jeżeli jednak konto jest prowadzone w złotówkach, to bank doliczy własne opłaty za przewalutowanie. Koszty są tym wyższe, im więcej razy nasza wpłata będzie zmieniała walutę. Przykładowo kupując w zagranicznym sklepie, gdzie przyjmowane są płatności wyłącznie w yuanach, złotówki z naszego konta najpierw zostaną zamienione na dolary a dopiero później na yuany. Każda taka wymiana wiąże się z prowizjami dla pośredników. Przy odrobinie chęci da się uniknąć lub znacząco zmniejszyć wysokość dodatkowych kosztów.

Jak to zrobić? Rozwiązaniem jest założenie konta walutowego, na które wysłane zostaną pieniądze wymienione w Ekantor.pl. Dlaczego właśnie tutaj? Przede wszystkim dlatego, że wymieniając w Ekantor.pl zyskujesz na każdej transakcji. Kursy walut są bowiem znacznie niższe, niż w przypadku banków czy kantorów stacjonarnych.

Bezpieczeństwo

Jeżeli przelew zagraniczny z jakiegoś powodu nie trafi do adresata, pieniądze wrócą na nasze konto. Jednak nie wszystkie. Zarówno przelew SEPA jak i SWIFT wiążą się z opłatami transferowymi a czasem dochodzi do tego przewalutowanie. Jeżeli przelew “odbije się” od odbiorcy, wtedy wszystkie opłaty zostaną naliczone podwójnie. Innymi słowy zapłacimy za jego drogę w obie strony. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę czy wszystkie dane odbiorcy są poprawne i nie popełniliśmy jakiejś literówki.

Przelew zagraniczny nie różni się przesadnie od krajowego. Jeżeli planujemy wykonywać go regularnie – warto założyć konto walutowe. Jednak nawet bez niego można dokonać płatności, ponosząc dodatkowe koszty.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *