wydarzenia_kulturalne_2019_ekantor.pl
6 lutego 2019,  12:31

Ekantor.pl kulturalnie – co wydarzy się w 2019 roku?

Każdego miesiąca w całej Europie odbywają się dziesiątki festiwali i wydarzeń kulturalnych wartych uwagi. jedne mogą stać się świetnym powodem do zagranicznej wycieczki, inne wzbogacą pobyt i będą dodatkową atrakcją. Zobacz, czego nie warto przegapić w 2019 roku.

Styczeń – czyli początek wydarzeń kulturalnych w 2019

W styczniu większość aktywności koncentruje się wokół narciarskich kurortów i tam też można znaleźć bez liku festiwali i koncertów organizowanych pod gołym niebem. Ci, którzy wolą powitać nowy rok w bardziej tradycyjnym stylu mogą się natomiast wybrać na Szetlandy, gdzie 29 stycznia odbędzie się Up Helly Aa, Święto Ognia. Jego tradycja sięga aż czasów Wikingów a obchody wraz z ceremoniałem są fantastycznym misterium. Po głębokich doznaniach duchowych warto zadbać o przyjemności bardziej przyziemnie, a że niedaleko, w Manchesterze, odbywać się będzie Wielka Feta Piwa i Cydru (23-26 stycznia) lepszej okazji nie ma co szukać.

Luty – na który karnawał się wybrać?

Poza walentynkami, do których celebracji zaprasza każda europejska stolica, w lutym ruszają obchody karnawałowe. Na szczególną uwagę zasługuje karnawał w Kadyksie (28 lutego do 10 marca) w Las Palmas de Gran Canaria (15 lutego do 10 marca) i oczywiście Wielki Karnawał w Wenecji (16 lutego do 5 marca). Od tanecznych szaleństw można odpocząć w Amsterdamie, gdzie w dniach 23-24 lutego odbędzie się, jeden z największych w Europie, Festiwali Czekolady.

Marzec – festiwal piwa w Barcelonie

W marcu się będzie działo. Zacznie się wybuchowo od jednej z największych imprez pirotechnicznych Starego Kontynentu – International Festival of Pyrotechnic Art, która odbywa się we Francji, w Courchevel i potrwa od lutego do 7 marca. Od 2 do 5 marca warto być we Włoszech, gdzie w miejscowości Ivrea organizowana jest coroczna bitwa na pomarańcze z udziałem ponad 100 tys. gości i 500 tys. ton owoców. Nie może oczywiście zabraknąć festiwalu piwa – tym razem w Barcelonie (15-17 marca). Pod koniec miesiąca w powietrzu da się już wyczuć wiosnę, która najlepiej wygląda na holenderskich plantacjach tulipanów. Warto ją powitać w ogrodach Keukenhof, które zapraszają na Święto Kwiatów od 21 marca do 19 maja).

Kwiecień – Maj. Sound City w Liverpoolu

Wiosnę da się już wyczuć nawet w dalekich zakątkach Europy. Co drugie niemieckie miasto organizuje springfesty, które trwają prawie miesiąc. Szczególnie zaprasza Stuttgart gdzie przez 3 tygodnie (20 kwietnia – 12 maja) odbywać się będzie największy w Europie Festiwal Wiosny. Koniecznie trzeba pojawić się w Holandii 27 kwietnia – w końcu to Kings Day, narodowe święto i okazja do uściśnięcia ręki głowie państwa. Na początku miesiąca (4-5 maja) w Liverpoolu odbędzie się wielka impreza muzyczna – Sound City, na której zagra w tym roku ponad 250 wykonawców. Nieco później (11-19 maj) ulice hiszpańskiej miejscowości Giorna zamienią się w ruchome dywany z kwiatów podczas święta Temps de Flors a na między 25 a 27 maja warto się będzie wybrać na Rodos, gdzie w średniowiecznych murach twierdz odbędzie się wielki festiwal średniowieczny.

Czerwiec – zaczynamy festiwalowy maraton

Na początku miesiąca warto wybrać się do Berlina na Karnawał Kultur. Impreza odbędzie się w między 7 a 10 czerwca i zakończy wielką paradą, która przejdzie ulicami miasta. Ruszają też festiwale muzyczne – najpierw Primavera Sound Festival w Barcelonie (30 maja do 2 czerwca) zafunduje wielką porcję indie, rocka i popu. Następnie Isle of Wight Festival zaprasza do posłuchania najlepszego rocka i popu w Newport w dniach 13-16 czerwca, a od 30 czerwca do 22 lipca będzie można smakować nalepszy jazz w Paryżu na Paris Jazz Festival.

Lipiec – sierpień – bilety na Open’er 2019

Wakacje to tradycyjnie najgorętszy okres dla fanów festiwali muzycznych. Począwszy od wielkich imprez typu Open’er Festival 2019 (od 3 do 6 lipca w Gdyni) przez dziesiątki mniejszych jak chociażby Nos Alive w Lizbonie, Love Supreme (UK) czy Main Square (Francja) – każdy miłośnik muzyki znajdzie coś dla siebie.

W okresie urlopowym wiele miast przygotowuje rekonstrukcje historyczne. Cordes sur Ciel (Francja) zmienia się w średniowieczną osadę (14-15 lipca) a w portugalskim Obidos odbywa się jeden z największych festynów średniowiecznych w Europie (12 lipca do 5 sierpnia.

Wrzesień – Oktoberfest zaczyna się szybciej

Jedni ruszają do szkoły a inni mogą rozpocząć piękną i pouczającą podróż po Europie śladem festiwali kulinarnych i jarmarków chwalących dobre zbiory. Zacząć można już pod koniec sierpnia odwiedzając Kopenhagę (24 sierpnia do 2 września – Cooking & Food Festival); następny na liście jest Stuttgart i jego Festiwali Wina (29 sierpnia do 9 września); potem czas na Egri Bikaver podczas Budapest International Wine Fest (od 6 września) a ukoronowaniem gastronomicznej wyprawy może być Oktoberfest w Berlinie (od 21 września) i Monachium (od 22 września).

Oficjalna strona Oktoberfest 2019: https://www.oktoberfest.de/en/

Październik – festiwal sztuki nowoczesnej w Budapeszcie

W październiku też nie zabraknie kulinarnych imprez – od poświęconej owocom morza Fiesta del Marisco w O Grove, Hiszpania (3-13 października).

Natomiast na poszukiwaczy wyszukanych doznań estetycznych czeka CAFe Budapest Contemporary Arts Festival (5-21 października, Budapeszt) – największa na Węgrzech impreza poświęcona sztukom nowoczesnym oraz Festival of Lights w Berlinie (11-20 października) zupełnie zmieniający oblicze niemieckiej stolicy.

Pod koniec miesiąca do warto wybrać się też do Londynu na VegFest 2019 (26-27 października), który udowadnia, że wegetariańskie posiłki mogą być zarówno smaczne jak i bardzo spektakularne.

Listopad – festiwal kawy w Mediolanie i jarmarki bożonarodzeniowe

Jeszcze na początku listopada można się załapać na kilka bardzo stylowych imprez muzycznych – Pitchfork w Paryżu (1-3 listopad) skierowany na kreatywność i muzykę alternatywną oraz Iceland Airwaves w Reykjaviku (6-9 listopada) promujący rock i indie spoza głównego nurtu.

Natomiast już od połowy miesiąca ruszają świąteczne jarmarki – najpierw w Wiedniu (17 listopada) potem w Hamburgu (19 listopada) Londynie, Monachium, Strasburgu, Frankfurcie, Berlinie… W zasadzie każda szanująca się stolica Europy pod koniec listopada ma już na swoich ulicach bożonarodzeniowe stragany.

Listopad warto zakończyć filiżanką najlepszej kawy podczas Festiwalu Kawy w Mediolanie (30 listopada do 2 grudnia).

Grudzień – największa wystawa rzeźb lodowych

W grudniu wszystko kręci się oczywiście wokół Bożego Narodzenia. Trwają jarmarki świąteczne, rozpoczęte w wielu miastach jeszcze w połowie listopada. Żeby nieco przełamać konwencją można się jednak wybrać na Festiwal Charlesa Dickensa (14-15 grudnia), zamieniający miejscowość Deventer w Holandii w Londyn rodem z kart znanych powieści. Niedaleko, bo ledwo pół godziny drogi na północ leży miasto Zwolle, w którym od 15 grudnia czynna będzie wystawa rzeźb lodowych a w pobliskiej Belgii, w Essen rozpoczyna się w tym czasie Świąteczny Festiwal Piwa.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *