KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

blog, ciekawostki walutowe, waluty, kryptowaluty, Ekantor.pl

5 ciekawostek walutowych, czyli o wanilii cenniejszej niż srebro

Jak co miesiąc, czołowe miejsca wśród informacji finansowych zajmują kryptowaluty i okolice. Na szczęście świat jest wielki i znaleźć w nim można również informacje o rozszerzającej się strefie euro, wenezuelskim Read more

5 powodów, które sprawią że pokochasz polskie pieniądze

O Polakach, jak o każdym innym narodzie krąży wiele opinii. Z jednymi się zgadzamy, inne uznajemy za obraźliwe, jednak to co wyróżnia nas na tle innych narodowości to Read more

Funt – waluta Syrii


Syrian pound [SYP] – oficjalna waluta Syrii

Funty syryjskie to oficjalna jednostka płatnicza w Syrii, jej międzynarodowy kod według ISO to: SYP, jako oficjalny środek płatniczy wydawana jest przez Centralny Bank Syrii od pierwszej połowy XX wieku.

Kilka słów o historii

Przed I wojną światową na terenach dzisiejszej Syrii obowiązywała lira turecka, co wiązało się z tym, że była to część silnego wówczas Imperium Osmańskiego. Po upadku wspomnianego wcześniej imperium kontrolę nad dzisiejszym terytorium przejęła Francja. Na krótki okres po I Wojnie Światowej w kraju tym wprowadzono funta egipskiego, aby już w 1919 roku zastąpić go funtem syryjskim. Początkowo ta sama waluta obowiązywała również w Libanie, w 1939 waluty obu tych krajów zostały jednak oficjalnie oddzielone.

Ciekawostki związane z walutą

Aktualnie w obiegu dostępnych jest 5 monet, w tym 1, 2, 5, 10 oraz 25 funtów. Jeżeli chodzi o monetę o nominale 10 to jej kształt, wielkość oraz ciężar są tak łudzącą podobne do korony norweskiej o nominale 20, że większość automatów na monety nie wykrywa różnić między nimi, co prowadzi czasem do różnego rodzaju oszustw. Prace nad uniwersalnym systemem, który zdolny byłby rozróżnić te dwie monety, cały czas trwają.

Banknoty z kolei są dostępne w 6 nominałach 50, 100, 200, 500, 1000 oraz 2000 funtów. Banknot o nominale 2000 został wyemitowany w lipcu 2017 roku, choć wiele źródeł wskazuje, że wydrukowany był już o wiele wcześniej. Sytuację z późną emisją tego nominału tłumaczy jednak fakt trudnej sytuacji w tym kraju, który wciąż nie może sobie poradzić z wojną, pustoszącą ten kraj już od kilku lat.


Zobacz inne waluty:


08.09.2017 17:49
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000