Funt – waluta Syrii

Syrian pound [SYP] – oficjalna waluta Syrii

Funty syryjskie to oficjalna jednostka płatnicza w Syrii, jej międzynarodowy kod według ISO to: SYP, jako oficjalny środek płatniczy wydawana jest przez Centralny Bank Syrii od pierwszej połowy XX wieku.

Kilka słów o historii

Przed I wojną światową na terenach dzisiejszej Syrii obowiązywała lira turecka, co wiązało się z tym, że była to część silnego wówczas Imperium Osmańskiego. Po upadku wspomnianego wcześniej imperium kontrolę nad dzisiejszym terytorium przejęła Francja. Na krótki okres po I Wojnie Światowej w kraju tym wprowadzono funta egipskiego, aby już w 1919 roku zastąpić go funtem syryjskim. Początkowo ta sama waluta obowiązywała również w Libanie, w 1939 waluty obu tych krajów zostały jednak oficjalnie oddzielone.

Ciekawostki związane z walutą

Aktualnie w obiegu dostępnych jest 5 monet, w tym 1, 2, 5, 10 oraz 25 funtów. Jeżeli chodzi o monetę o nominale 10 to jej kształt, wielkość oraz ciężar są tak łudzącą podobne do korony norweskiej o nominale 20, że większość automatów na monety nie wykrywa różnić między nimi, co prowadzi czasem do różnego rodzaju oszustw. Prace nad uniwersalnym systemem, który zdolny byłby rozróżnić te dwie monety, cały czas trwają.

Banknoty z kolei są dostępne w 6 nominałach 50, 100, 200, 500, 1000 oraz 2000 funtów. Banknot o nominale 2000 został wyemitowany w lipcu 2017 roku, choć wiele źródeł wskazuje, że wydrukowany był już o wiele wcześniej. Sytuację z późną emisją tego nominału tłumaczy jednak fakt trudnej sytuacji w tym kraju, który wciąż nie może sobie poradzić z wojną, pustoszącą ten kraj już od kilku lat.

Data: 22.07.2017,  00:00