21 maja 2020,  15:46

Ile można zarobić na blogu?

4/5 (5)

Tak, z bloga można uczynić jedyne źródło dochodu. Znacznie bardziej dochodowe niż praca w biurze. Ale pisanie o czymś nie jest takie łatwe jak mogłoby się wydawać. Dla zaledwie około 4 procent polskich blogerów blog jest jedynym źródłem dochodu.

Stworzenie bloga dziś nie jest szczególnym osiągnięciem. Ważniejsze jest sprawne produkowanie treści, które zainteresują czytelników. Nie trzeba znać html`a, grunt to mieć do powiedzenia coś, czego poszukują inni i potrafić im to pokazać.

Czym jest blogowanie?

Blog to coś na kształt pamiętnika. Dziennik internetowy („web log”) to rodzaj strony zawierającej chronologiczne wpisy, które można komentować i tagować. Początkowo blogi były niemal wyłącznie osobistymi pamiętnikami, dziś mamy do czynienia z wieloma odłamami blogów, z których sporą popularność zyskały np. blogi firmowe.

Jak stworzyć blog?

Blog można stworzyć nawet w kilkanaście minut, wybierając jedną z dostępnych platform blogowych. Jego siłę wyznacza bowiem przede wszystkim jakość i oryginalność treści. Tylko rzetelne informacje w dostępnej formie stanowią podstawę do zarabiania na blogu.

Oczywiście jeśli myślisz o długotrwałej formie działania ważne, by przygotować bloga profesjonalnie (co wcale nie musi oznaczać – drogo). Jeśli więc nie czujesz się najlepiej w kwestiach technicznych z pomocną dłonią z pewnością przyjdzie dobra agencja marketingowa albo przyjaciel informatyk 😉

W internecie znajdziesz masę poradników odnośnie konkretnych aspektów technicznych dotyczących wdrożenia własnego bloga (od wyboru domeny, hostingu, przez system zarządzania treścią, a kończąc na wyglądzie samej strony), jak np.:

W jaki sposób zarabiać na blogu?

Prężnie działający blog, który odwiedza kilka tysięcy unikalnych użytkowników dziennie może zarabiać na kilka sposobów. Umieszczając na blogu reklamy AdSense można „uzbierać” miesięcznie kilkadziesiąt złotych. Zarabianie w ten sposób pieniędzy jest czasochłonne, ale nie wymaga wiele zaangażowania. Za klik w AdSense można zarobić od 3 do 15 groszy. Jeśli dodamy do tego programy partnerskie czy współpracę z konkretnymi firmami i tworzenie treści sponsorowanych mamy kolejne kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych.

Za umieszczenie w treści bloga linka, który przekieruje czytelnika na konkretny serwis możemy dostać od kilkudziesięciu groszy do nawet kilkunastu złotych. Wszystko oczywiście zależy od tematyki i zasięgów bloga.

Umieszczanie na blogu nie tylko treści pisanych, ale również video i śledzenie aktualnych trendów w sieci, pozwala na tworzenie treści, które przyciągną osoby poszukujące określonych fraz i konkretnych tematów.

blogerka - Ile można zarobić na blogu - zarobki bloger - reklama - sprzedaz bloga - ekantor pl

Ile i na czym się zarabia na blogu?

Jak wynika z raportu BLOGmedia blogerzy w 2017 roku zarobili średnio ponad 22 tys. zł. Realne zarobki zależą od tematyki i liczby odsłon bloga. W przypadku blogów małych, do 5 tys. odsłon za post sponsorowany można zarobić około 250 zł podczas gdy za post na blogu o liczbie odsłon powyżej miliona za post zgarnąć można ponad 3,5 tys. zł. Z przeprowadzonej przez Whitepress ankiety wynika, że na blogu można zacząć zarabiać w mniej niż rok od jego założenia. Ponad 63 procent ankietowanych blogerów przyznaje, że samodzielnie zwrócili się do reklamodawcy czy konkretnej firmy z propozycją współpracy. Przy minimalnym zaangażowaniu w istniejący od kilku lat blog i liczbie unikalnych użytkowników do 10 tys. miesięcznie, najwięcej badanych przez Whitepress blogerów wskazała zarobki na poziomie między 100 a 500 zł.

Nie zmienia to faktu, że nieliczni potrafią na blogu zarobić ponad 100 tys. zł miesięcznie, jednak w większości są to osoby, które nie prowadzą bloga samodzielnie, a do tak wysokich zarobków nierzadko dochodzi również sprzedaż własnych usług czy produktów.

Regularnie prowadzony blog może przynieść korzyść nawet wówczas, kiedy przestanie nam się chcieć go dalej trzymać przy życiu. Praktycznie każdy blog można sprzedać na skupie blogów i zarobić na tym jednorazowo od kilkuset do nawet 10 tys. zł.

Jeden komentarz “Ile można zarobić na blogu?

  • Bardzo ciekawie opisany temat, jak można czerpać zyski z bloga dla początkujących. Ze swojej strony dodam, że aby to było możliwe należy wygenerować odpowiedni ruch na blogu. W tym celu warto zadbać o wejścia z wyszukiwarki, poprzez optymalizację i pozycjonowanie swojego bloga by dbać o przyjazne SEO. Więcej o tym czym to jest i jak można to robić można znaleźć we wpisie: http://seoit.pl/seo/co-to-jest-pozycjonowanie-stron-internetowych/. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *