Sąsiad mający wgląd do naszych zarobków? W Szwecji i Norwegii taki system się sprawdza, w Polsce zapewne spotkałby się ze sprzeciwem społeczeństwa. A jak się okazuje, ujawnienie informacji o zarobkach, mogłoby przynieść ze sobą wiele korzyści.
Wysokość płac w Polsce wciąż jest tematem tabu. O tym ile zarabiamy rzadko wiedzą nasi przyjaciele, a praktycznie nigdy nie wiedzą współpracownicy. Za każdym razem, gdy ktoś pyta nas o zarobki czujemy się zakłopotani i odpowiadamy “odpowiednio”. Nie zdając sobie sprawy, że “odpowiednio” oznacza znacznie mniej od kolegi na tym samym stanowisku.
Ciężka praca, niska płaca
Polacy wstydzą się swoich zarobków
Mamy świadomość, że w Polsce wysokość pensji, nawet na podobnych stanowiskach, różni się. Co gorsza, mamy również świadomość, że nie zawsze wynika to z efektywności pracy, wyższych kwalifikacji czy długości stażu danego pracownika. Wywołuje to pewne poczucie niesprawiedliwości, mimo to nie chcemy ujawnić wysokości swoich zarobków. Osoby, które wiedzą, że ich pensja jest wyższa od pozostałych – boją się szykanowania, natomiast pracownicy sądzący, że zarabiają mniej niż powinni – czują wstyd, bo nie potrafią walczyć o swoje tak jak inni.
A jednak myśl, że każdy mógłby zweryfikować zarobki sąsiada, kolegi czy współpracownika wywołuje w nas oburzenie. No, dobrze. Myśl, że każdy mógłby zweryfikować nasze zarobki, wywołuje w nas oburzenie. Problem w tym, że tylko na tym tracimy.
Różnica w wysokości zarobków
Kto traci na niewiedzy
Tracą wszyscy. Pracodawcy muszą się zmagać z poczuciem niedowartościowania pracowników, którym łatwiej przychodzi zmienić pracę, niż poprosić o podwyżkę. Pozostanie na stanowisku za zbyt niską płacę, przekłada się dodatkowo na spadek motywacji do pracy oraz zmniejszenie poczucia własnej wartości. To rzutuje na wynikach firmy. Traci również pracownik, który często nie jest świadomy, że kolega siedzący przy biurku obok zarabia 400 złotych więcej, tylko dlatego, że miał odwagę nie zgodzić się na inne warunki. Sytuacja ta najsilniej uderza w kobiety, których praca zwykle wyceniana jest niżej, a szanse na awans są znacznie mniejsze niż u mężczyzn. Różnice w stawkach za godzinę pracy można zaobserwować na poniżej grafice:
[iframe src=”https://stat.gov.pl/kobiety-i-mezczyzni-w-europie/vis/monthlywages/index.html?lang=pl” width=”100%” height=”800″ scrolling=”auto” ]
Ile powinienem zarabiać?
Sprawdź czy Twoje wynagrodzenie nie jest za niskie
Sytuacja na rynku pracy bardzo się zmienia i to na korzyść pracowników, przez co czują się bezpieczniej i łatwiej jest im mówić o własnych wymaganiach. Nie oznacza to jednak, że rozbieżność pomiędzy płacami zniknie. Nie stanie się to, dopóki nie ujawnimy naszych zarobków, ponieważ należy pamiętać, że pracodawca zawsze będzie dążył do minimalizowania płac.
Dobre rozwiązanie dla osób zastanawiających się, czy zarabiają odpowiednio do swoich kwalifikacji, stażu pracy, jak i pracowników na podobnym stanowisku w danym mieście czy firmie, przygotował serwis Pracuj.pl. Po wypełnieniu ankiety otrzyma się szczegółowy raport pozwalający zobrazować, ile średnio powinna wynosić pensja.
Szwecja i Norwegia nie są jedynymi krajami walczącymi o przejrzystość płac. Dostęp do wiedzy o zarobków kolegów z pracy mają również Irlandczycy I Finowie. Zmiany wprowadzane są również w Niemczech. Można się jednak spodziewać, że jeszcze dużo czasu minie nim Polska zdecyduje się na taki krok.
Przeczytaj również:
https://ekantor.pl/obowiazkowy-urlop-i-nizsze-premie-rzad-szykuje-zmiany-w-kodeksie-pracy/
https://ekantor.pl/kondycja-rynku-pracy-problem-pracodawcow/
https://ekantor.pl/firmy-budowlane-jak-wejsc-na-zagraniczny-rynek-i-zaczac-zarabiac-w-euro/
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.