Jak to zrobić przelew na Ukrainę - transfer pieniedzy na ukraine - ekantor pl kantor internetowy - online - wymiana walut przez internet
23 grudnia 2019,  10:40

Jak zrobić przelew na Ukrainę?

5/5 (1)

Regularnie zwiększa się udział transferów migrantów w ukraińskim PKB. To właśnie ukraińscy pracownicy mają znaczący udział w dotowaniu gospodarstw domowych. Jak transferują zarobione w Polsce pieniądze do swoich rodzin?

Nie bez przyczyny wiele ukraińskich pracowników w Polsce woli wypłatę w gotówce niż przelew na konto osobiste. Brak korzystnych umów między bankami polskimi i ich ukraińskimi odpowiednikami oraz niestabilność hrywny nieco zaburza przepływ pieniądza za wschodnią granicę. Czy da się zatem bezproblemowo przesyłać pieniądze z Polski na Ukrainę?

Tani przelew na Ukrainę – czy to możliwe?

Platformy oferujące „tanie” przelewy z polski na Ukrainę rosną jak grzyby po deszczu, niestety część z nich jest podobna do firm oferujących usługi pracy tymczasowej dla obywateli Ukrainy. Drogo i niepewnie – to dwa najlepiej opisujące warunki przelewów transgranicznych przymiotniki. Jednak da się znaleźć rozwiązanie odpowiednie z punktu widzenia ekonomii i praktyki.

Przelew poza UE – dlaczego jest trudniej?

Szereg międzynarodowych umów sprawia, że obywatel UE nie może zanadto czuć ciężaru transakcji wykonanej w jednym z krajów unijnych. Oznacza to, że tą samą kartą i kontem można posługiwać się równie dobrze w Warszawie jak w Lizbonie. Koszt leży wyłącznie w przewalutowaniu. Inaczej sprawa ma się, jeśli idzie o kraje spoza UE, gdzie nalicza się rozmaite koszty transakcyjne i co w świetle braku jasnych przepisów sprawia, że poszczególne banki mogą nakładać dodatkowe koszty manipulacyjne.

Gdyby wczytać się w szczegóły umów mogłoby się okazać, że nie opłaca się w ogóle przelewać pieniędzy pomiędzy kontami, bo znacznie korzystniej będzie je przywieźć w plastikowej torbie osobiście lub przekazać przekraczającemu granicę UE kierowcy, który opłaci za gotówkę cło. Tym niemniej odległość między Wrocławiem a Żytomierzem to prawie 1000 km i opłacalność osobistego transferu gotówki jest bezzasadna. Jak zatem przelać pieniądze na Ukrainę, by nie zapłacić za dużo?

Przekaz pieniężny na Ukrainę

Najłatwiejszym i ogólnodostępnym sposobem przelewu gotówki do rodziny na Ukrainie będzie przekaz pieniężny. Czas realizacji to kilka minut, a za przelew rzędu 3000 zł, wypłacony w dolarach w placówce na terenie Ukrainy zapłacimy od 35 do 50 zł. Zawsze przy korzystaniu z tego typu narzędzi warto sprawdzić kurs walutowy.
cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_500_eur_blog_finansowy

Oferty banków

Ilość transferowanych na Ukrainę pieniędzy zmusiła banki do opracowania specjalnych ofert dla obywateli tego kraju, zarabiających w złotówkach. Dzięki temu w niektórych bankach rezygnuje się w opłat SWIFT i oferuje osobom posiadającym paszport ukraiński preferencyjne warunki transferu pieniędzy z Polski na Ukrainę.

Kantor internetowy

Na Ukrainie od lat panuje przekonanie, że nie ma to jak dolar. Ponieważ waluta naszych wschodnich sąsiadów nie jest na tyle stabilna, by kantory internetowe szczególnie chętnie proponowały wymianę złotego na hrywny, najlepiej jest wykonywać przelewy walutami ze stabilnymi kursami (euro, dolar).

Transakcja w bankomacie

Dość popularnym ostatnio sposobem transferu pieniędzy za wschodnią granicę stały się transakcje wykonywane bezpośrednio w bankomatach. Można to zrobić na dwa sposoby; pierwszym jest użycie karty płatniczej, a drugim skorzystanie z opcji wpłatomatu. W tym drugim przypadku w ogóle nie potrzebne jest posiadanie konta bankowego.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *