Chat with us, powered by LiveChat
2 stycznia 2019,  14:35

Jak założyć firmę w Niemczech?

4.8/5 (5)

Każdy obywatel UE może legalnie rozpocząć działalność gospodarczą na terenie dowolnego kraju członkowskiego. Oznacza to, że polscy przedsiębiorcy mogą bez przeszkód otworzyć firmę w Niemczech, o ile oczywiście spełnią wszystkie wymagania.

Nie ma co ukrywać – wymagań, pozwoleń i formalności jest dość sporo, głównie ze względu na transgraniczny charakter firmy oraz słynną skrupulatność niemieckich urzędników. Nie oznacza to jednak, że zakładanie firmy zajmie długie miesiące – przy odpowiednim przygotowaniu w niecałe 30 dni staniemy się płatnikami niemieckiego podatku.

cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_500_eur_blog_finansowy

Kto może założyć firmę w Niemczech?

Zacznijmy jednak od rzeczy podstawowych. Firmę w Niemczech może założyć praktycznie każdy. Jednak w zależności od typu wybranej działalności (jednoosobowa czy spółka) mogą być inne wymagania (kapitał zakładowy, określony zarząd itp.). Pod tym względem nic się nie różni do rejestracji działalności u nas w kraju.

Co ważne, wbrew obiegowej opinii, do rejestracji firmy w Niemczech nie jest wymagane posiadanie stałego zameldowania na terenie Bundesrepubliki. Bez niego nie będzie jednak można korzystać z niemieckiego systemu podatkowego i ulg fiskalnych.

Zalety prowadzenia działalności w Niemczech

Własna Gewerbe, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza u naszych zachodnich sąsiadów, ma wiele plusów. Dla małych firm tamtejszy system podatkowy może się wręcz wydawać spełnieniem marzeń. Po pierwsze – kwota wolna od podatku jest drastycznie różna od tej znanej na naszym podwórku. W Polsce wynosi ona 6600 zł, w Niemczech – 8 354€. Nic dodać, nic ująć.

Jeśli już przekroczymy wyznaczoną kwotę zwolnioną z powinności fiskalnych to i tak nie ma tragedii. Najniższy próg podatkowy wynosi tuż za zachodnią granicą 14%, podczas gdy w na rodzimej ziemi oddamy skarbówce o 4% więcej.

Ponadto przedsiębiorcy w Niemczech objęci są wieloma ulgami i preferencyjnymi warunkami wyznaczanymi przez lokalne władze. W zależności od miejsca mogą to być zwolnienia podatkowe, darmowe szkolenia, bezpłatne lokale na prowadzenie firmy itp.

Firma w Niemczech – wady

Skoro tak fantastycznie jest prowadzić działalność gospodarczą za zachodnią granicą, to jakim cudem jeszcze wszyscy się tam nie przenieśli? Odpowiedź jest prosta – z powodu zawiłości podatkowych. A konkretnie – kwestii rezydencji fiskalnej.

W 2017 r. polskie Ministerstwo Finansów doprecyzowało kwestie rozliczeń podatkowych dokonywanych przez przedsiębiorców prowadzących działalność poza granicami kraju. W przydługim i niezbyt porywającym ostrzeżeniu (Nr 003/2017) określono jasno i bez wątpliwości, że osoba która posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym jest objęta pełnym obowiązkiem podatkowym względem macierzy. Innymi słowy – aby rozliczać się według niemieckiego fiskusa trzeba tam żyć i mieszkać. Miało być pięknie, a wyszło jak zwykle.

Co gorsza, Urzędy Skarbowe niezwykle zawzięcie tropią firmy “optymalizujące” swoją politykę podatkową i są bardzo wyczulone na zeznania fiskalne podmiotów z zagranicy.

Pewną niedogodnością posiadania firmy w Niemczech jest też nadzwyczajna gorliwość tamtejszych urzędników. Wiadomo, że ze skarbówką nie ma przelewek ale opóźnienia w płatnościach albo zwykłe niedoszacowanie kwoty podatku (płaconego z wyprzedzeniem) może się wiązać na przykład z obowiązkiem uiszczenia składek za dwa lata na przód. Tak prewencyjnie, żeby komuś wybić kombinacje z głowy.

Zakładanie firmy w Niemczech – jakie dokumenty są potrzebne?

Aby wystartować ze swoją wymarzoną Gewerbe wystarczy mieć:

  • dwustronną kopię dowodu osobistego lub paszportu
  • adres pod którym firma będzie zarejestrowana
  • zaświadczenie o niekaralności (Polizeiliches Führungszeugnis) – nie w każdej branży będzie wymagane
  • zaświadczenie o wpisie do rejestru handlowego lub izby rzemieślniczej – również może być potrzebne tylko dla wybranych działalności
  • zezwolenia, koncesje, udokumentowane uprawnienia do wykonywania danego zawodu – na tej samej zasadzie jak w Polsce
  • potwierdzenie zameldowania w Niemczech – jeśli chcemy rozliczać się według niemieckiego systemu podatkowego
  • umowa najmu lokalu do prowadzenia działalności – jeśli dotyczy to wybranej branży

Z powyższą dokumentacją i wypełnionym wnioskiem Gewerbe-Anmeldung należy udać się do Urzędu ds. Działalności Gospodarczej (niem. Gewerbeamt). Tam dane zostaną wprowadzone do rejestru. Koszt takiej rejestracji to 20€.

Ponadto należy ubezpieczyć się w wybranym towarzystwie asekuracji oraz uzyskać numer podatkowy, nadawany przez Finanzamt, czyli Urząd Skarbowy. Po tych wszystkich zabiegach wreszcie firma może rozpocząć działalność.

Zobacz również: Jak założyć firmę w Czechach?

Nie ma wątpliwości, że prowadzenie firmy w Niemczech jest korzystniejsze z punktu widzenia finansowego. Nie dość, że zarabiamy w euro to jeszcze płacimy mniejsze podatki. Niestety, żeby skorzystać z preferencyjnych warunków należy na dobre opuścić rodzinne strony. Nie każdemu taki interes się opłaca.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *