bank, konto bankowe, konto dla firm, konta firmowe, rachunek dla firm, biznes, Ekantor.pl
14 listopada 2018,  15:23

Konta bankowe dla firm – na co zwrócić uwagę?

Otwarcie firmowego konta w banku nie stanowi obecnie problemu – można to załatwić błyskawicznie w każdym oddziale. Warto jednak poświęcić na to kilka chwil więcej. Dokładniejsza analiza pokazuje, że na trafnym wyborze rachunku można wiele zyskać.

Decyzja, który bank wybrać nie jest prosta. Na polskim rynku jest kilkanaście dużych instytucji oferujących korzystne rachunki dla przedsiębiorców. Każda z nich kusi preferencyjnymi warunkami i promocjami. Sprawdźmy na co zwracać uwagę aby wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Konto bankowe dla firm – koszty

Większość banków nie pobiera żadnych opłat za prowadzenie konta firmowego. Niektóre mogą jednak doliczyć prowizję jeżeli w ciągu miesiąca rozliczeniowego nie zostaną spełnione określone warunki, np. wykonany przelew do ZUS (ING) albo saldo nie przekracza 1000 zł (Alior).

Konto firmowe – opłaty za kartę płatniczą

Podobnie jak w przypadku samego rachunku, tak i kwestii karty płatniczej niektóre z banków rezygnują z pobierania opłat. Większość obwarowuje jednak darmowe użytkowanie pewnymi wymogami – trzeba wydać określoną kwotę płacąc plastikiem (m.in. Idea Bank, mBank, ING) lub wykonać pewną liczbę transakcji (Alior).

Konto dla firm – prowizje w bankomatach

Tutaj banki nie mają już tak jednolitej polityki i każdy ustala własne reguły. Część pozwala bezpłatnie korzystać wyłącznie ze swoich maszyn (Alior, ING) na pozostałe transakcje nakładając marżę. Inne dopuszczają bankomaty Euronetu (mBank, Raiffeisen), albo zupełnie nie pobierają opłat za wypłaty na całym świecie.

Darmowe przelewy z kont firmowych

Prawie każde konto firmowe posiada bezpłatną opcję wykonywania przelewów do ZUSu i Urzędu Skarbowego. Niestety, lwia część transferów wykonywanych przez firmy w miesiącu nie jest kierowana do tych instytucji, a do kontrahentów, pracowników czy zleceniobiorców. Ciężko jest znaleźć bank, który nie pobiera prowizji za przelewy. Pewnym kompromisem jest oferta kilku darmowych transferów w miesiącu (np. mBank proponuje 5 pierwszych przelewów w miesiącu za darmo).

Konto walutowe dla firm

Część banków oferuje bezpłatne otwarcie i prowadzenie dodatkowego rachunku prowadzonego w obcych walutach. Jest to bardzo dobre rozwiązanie bo wiele firm z czasem może poszerzyć działalność i bez kłopotu zacząć podbijać zagraniczne rynki. Konto walutowe przydaje się również przy zamawianiu towaru z zagranicy, a jego idealnym dopełnieniem jest wymiana walut przez kantor online.

Aktualne promocje dla kont firmowych

Poza stałymi cechami (opłatami, prowizjami itp.) konta firmowe różnią między sobą sezonowymi promocjami. Warto zwrócić na nie uwagę przy zakładaniu rachunku, bo niektóre z nich dają dość spore korzyści. Przykładowo, w listopadzie 2018 r. mBank zwraca 100 zł za wykonanie pierwszego przelewu do ZUS (na kwotę min. 250 zł); Nest Bank proponuje darmowe konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 2,8% a Idea Bank za regularne korzystanie z konta i usługi Idea Cloud nagradza cashbackiem do 50 zł miesięcznie. Przed podpisaniem ostatecznej umowy warto więc zwrócić uwagę co akurat wybrany bank ma w menu.

Konto firmowe zmienia się raczej rzadko. Kiedy banki, urzędy i kontrahenci mają już jeden numer rachunku to zmiana na inny wiąże się z górą niepotrzebnej roboty. Dlatego do jego założenia lepiej podejść z cierpliwością i wybrać ofertę, która w danym momencie będzie najlepiej dopasowana do potrzeb.

Dane aktualne na 04.11.2018, informacje za stronami odpowiednich banków
Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *