Zakładanie konta
14 kwietnia 2017,  09:54

Jak założyć konto walutowe?

5/5 (3)

Rachunek bankowy jest obecnie standardem i posiadają go praktycznie wszyscy. Z kontem walutowym bywa już różnie – wiele osób nie zakłada go ze względu na ukryte opłaty i niepewne warunki korzystania. Sprawdź, czy te obawy są uzasadnione.

Prawie każdy bank ma w swojej ofercie rachunki w obcych walutach. Otwarcie takiego konta nie przysparza większych kłopotów – można to zrobić nawet bez wychodzenia z domu. Korzyści natomiast jest wiele: łatwiej spłacać kredyt we frankach czy robić zakupy podczas zagranicznych wycieczek. Jednak przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Po co mi konto walutowe?

Obecność Polski poza strefą euro ma wiele zalet, ale również kilka wad. Jedną z nich jest konieczność wymiany gotówki podczas wizyt u zachodnich sąsiadów. Tu pojawia się pierwsza z korzyści posiadania konta walutowego – karta płatnicza. Dzięki niej możemy bezpłatnie lub przy niewielkich prowizjach dokonywać wypłat w zagranicznych bankomatach. Możemy też płacić nią w sklepach, a kurs wymiany będzie dla nas dużo korzystniejszy niż przy użyciu karty krajowej.

Podobna wygoda czeka nas przy wykonywaniu przelewów zagranicznych czy płatności online w międzynarodowych sklepach. Łatwiej i taniej jest zapłacić w walucie rodzimej dla sprzedawców w sieci niż ponosić koszty drogich przewalutowań ze złotówek.

Rachunek walutowy docenią również osoby spłacające kredyty, na przykład we frankach. W skali roku dzięki uproszczeniu operacji bankowych zaoszczędzą nawet kilkaset złotych. Podobnie rzecz ma się w wypadku odbierania świadczeń – wynagrodzenia czy emerytury – z zagranicy. Ich transfer na konto złotówkowe obarczony jest sporymi prowizjami które nie dotyczą konta walutowego.

Na co zwracać uwagę

Wybierając rachunek walutowy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na spread, czyli różnicę procentową pomiędzy kursami kupna i sprzedaży waluty. Im spread jest niższy tym korzystniej dla posiadacza rachunku. Problem ten można jednak rozwiązać zakładając dodatkowo konto w kantorze internetowym. W Ekantor.pl kurs poszczególnych walut może być nawet o 13 groszy niższy, w porównaniu do kursu bankowego.

cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_500_eur_blog_finansowy

Koniecznie należy też zapoznać się z opłatami. Przy koncie walutowym są trzy główne grupy kosztów: za prowadzenie konta, użytkowanie karty i wykonywanie przelewów. W analizie tych informacji może pomóc nasz artykuł porównujący oferty wiodących banków.

Wreszcie należy upewnić się, czy bank nie wymaga założenia dodatkowego konta złotówkowego, ubezpieczenia lub wykupienia innych usług. Są one z reguły płatne, a nie każdy klient ich potrzebuje.

Jak założyć, czyli biurokracja

Kiedy przeanalizujemy już wszystkie oferty, porównamy procenty i wybierzemy tą najlepszą to sam proces otwarcia rachunku stanie się czystą formalnością. Prawie każdy bank pozwala na założenie konta online, co sprowadza się do wypełnienia kilku okienek i weryfikacji danych. Dla osób ceniących klasyczne metody pozostaje wizyta w oddziale, co też nie zajmie więcej niż kwadrans. Można skorzystać również z infolinii, ale ta wymaga wiele spokoju i cierpliwości.

Niezależnie od tego, czy mamy konto złotówkowe w danym banku czy stajemy się jego nowymi klientami – do otwarcia rachunku walutowego wystarczy dowód i podpis pod umową. Co ważne, praktycznie każdy bank pozwala na założenie takiego konta bezpłatnie.

Wielu osobom konto walutowe zwyczajnie może się przydać. Dzięki niemu okazjonalna wycieczka zagraniczna czy zakupy na ebay nie narażają nas na dodatkowe koszty związane z wymianą walut. Wiele banków proponuje bezpłatne prowadzenie rachunku walutowego, więc nawet przy sporadycznym korzystaniu nie ponosimy strat.

 

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *